11:13 / 24.10.2024 1.21k
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunning 5-moddasiga ko‘ra pedagogni kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan ishlarga jalb qilganlar qonunda belgilangan tartibda javobgar bo‘ladilar.
Pedagogni siyosiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan tadbirlarga (saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish jarayonlarida ishtirok etishga, test sinovlarida auditoriya nazoratchisi vazifasini bajarish, aholini ro‘yxatga olish ishlarida ko‘maklashishga, ta’lim tashkilotlarini tekshirish hamda attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlarida ekspert sifatida ishtirok etishga va boshqalarga) jalb qilish uning roziligiga ko‘ra, u bilan tuzilgan shartnomaga asosan, qo‘shimcha haq to‘lash evaziga, ishdan bo‘sh vaqtida yoki ish joyi bo‘yicha o‘rtacha ish haqi saqlangan holda amalga oshiriladi.
Pedagogni biron-bir shaklda mehnatga ma’muriy tarzda majburlash, shuningdek pedagogning kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki uning o‘z xizmat majburiyatlarini bajarishiga to‘sqinlik qilish qonunda belgilangan tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Pedagog o‘zining kasbiy faoliyatini amalga oshirish davomida o‘z sha’ni, qadr-qimmati va ishchanlik obro‘sini himoya qilish uchun sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan, shuningdek o‘z huquqlarini buzayotgan davlat organlarining g‘ayriqonuniy qarorlari, ular mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan shikoyat qilgan taqdirda davlat bojini to‘lashdan ozod qilinadi.
Ta’lim tashkiloti tomonidan pedagogning kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki uning xizmat majburiyatlarini bajarishiga to‘sqinlik qilish bilan bog‘liq huquqbuzarlik sodir etilgan taqdirda, pedagog ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzilmagan holda, o‘z arizasida huquqbuzarning shaxsi, ma’muriy huquqbuzarlik sodir etilgan joy, vaqt va uning mohiyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni, shuningdek ishni hal etish uchun zarur bo‘lgan boshqa ma’lumotlarni ko‘rsatib, sudga bevosita murojaat qilishga haqli.

Привлечение педагога к избирательным мероприятиям должно осуществляться за дополнительную плату
Согласно статье 5 Закона о статусе педагога, привлекающие педагога к работам, не связанным с его профессиональной деятельностью, несут ответственность в установленном законом порядке.
Привлечение педагога к политически и социально значимым мероприятиям (участие в процессах организации и проведения выборов, выполнение обязанностей аудиторного контролера при тестовых испытаниях, содействие в работе по переписи населения, участие в качестве эксперта в процессах проверки и аттестации образовательных организаций и др.) осуществляется с его согласия, на основании заключенного с ним договора, за дополнительную плату, в свободное от работы время или с сохранением среднего заработка по месту работы.
Административное принуждение педагога к труду в какой-либо форме, а также незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагога или воспрепятствование выполнению им своих служебных обязанностей влекут ответственность в установленном законом порядке.
Педагог освобождается от уплаты государственной пошлины в случае обращения в течение осуществления своей профессиональной деятельности с исковым заявлением в суд для защиты своей чести, достоинства и деловой репутации, а также обжалования незаконных решений государственных органов, действий (бездействия) их должностных лиц, нарушающих его права.
В случае совершения образовательной организацией правонарушения, связанного с незаконным вмешательством в профессиональную деятельность педагога или воспрепятствованием исполнению им служебных обязанностей, педагог вправе непосредственно обратиться в суд без составления протокола об административном правонарушении с указанием в своем заявлении сведений о личности правонарушителя, месте, времени совершения и сущности административного правонарушения, а также иных сведений, необходимых для разрешения дела.