11:13 / 24.10.2024 1.21k
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunning 5-moddasiga ko‘ra pedagogni kasbiy faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan ishlarga jalb qilganlar qonunda belgilangan tartibda javobgar bo‘ladilar.
Pedagogni siyosiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan tadbirlarga (saylovlarni tashkil etish va o‘tkazish jarayonlarida ishtirok etishga, test sinovlarida auditoriya nazoratchisi vazifasini bajarish, aholini ro‘yxatga olish ishlarida ko‘maklashishga, ta’lim tashkilotlarini tekshirish hamda attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlarida ekspert sifatida ishtirok etishga va boshqalarga) jalb qilish uning roziligiga ko‘ra, u bilan tuzilgan shartnomaga asosan, qo‘shimcha haq to‘lash evaziga, ishdan bo‘sh vaqtida yoki ish joyi bo‘yicha o‘rtacha ish haqi saqlangan holda amalga oshiriladi.
Pedagogni biron-bir shaklda mehnatga ma’muriy tarzda majburlash, shuningdek pedagogning kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki uning o‘z xizmat majburiyatlarini bajarishiga to‘sqinlik qilish qonunda belgilangan tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Pedagog o‘zining kasbiy faoliyatini amalga oshirish davomida o‘z sha’ni, qadr-qimmati va ishchanlik obro‘sini himoya qilish uchun sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilgan, shuningdek o‘z huquqlarini buzayotgan davlat organlarining g‘ayriqonuniy qarorlari, ular mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan shikoyat qilgan taqdirda davlat bojini to‘lashdan ozod qilinadi.
Ta’lim tashkiloti tomonidan pedagogning kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki uning xizmat majburiyatlarini bajarishiga to‘sqinlik qilish bilan bog‘liq huquqbuzarlik sodir etilgan taqdirda, pedagog ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzilmagan holda, o‘z arizasida huquqbuzarning shaxsi, ma’muriy huquqbuzarlik sodir etilgan joy, vaqt va uning mohiyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni, shuningdek ishni hal etish uchun zarur bo‘lgan boshqa ma’lumotlarni ko‘rsatib, sudga bevosita murojaat qilishga haqli.

The involvement of a teacher in election activities should be carried out for an additional fee
According to Article 5 of the Law on the Status of a Teacher, those who engage a teacher in work not related to their professional activities are liable in the manner prescribed by law.
The involvement of a teacher in events of political and social significance (participation in the process of organizing and holding elections, performing the role of audience controller in test trials, assisting in census work, participating as an expert in the process of inspection and certification of educational organizations, etc.) is carried out with his consent, on the basis of the contract concluded with him, with additional payment, during free time or with the preservation of average salary at the place of work.
Administrative coercion of a teacher to work in any form, as well as illegal interference in the professional activities of a teacher or obstruction in the performance of their official duties, shall entail liability in the manner prescribed by law.
The teacher is exempt from paying the state fee in the event of applying to the court with a claim for the protection of his honor, dignity and business reputation in the course of his professional activity, as well as appealing against illegal decisions of state bodies, actions (inaction) of their officials that violate his rights.
In the event of an offense committed by an educational organization related to illegal interference in the professional activities of a teacher or obstruction of the performance of his official duties, a teacher, without drawing up a protocol on an administrative offense, has the right to directly apply to the court, indicating in his application the identity of the offender, the place, time and essence of the administrative offense, as well as other information necessary for resolving the case.