18:21 / 17.10.2024 1.36k
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida joriy yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2025-yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda 2025-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy rejalar ham ko‘rib chiqilib, 2025-yilgi Davlat budjeti loyihasining asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.
Yig‘ilishda ijtimoiy davlat tamoyilidan kelib chiqib, ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish ta’kidlandi.
Ma’lumki, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 47 trln so‘mga yaqin mablag ajratilgan. Bunda MMTV davlat byudjetidan mablag‘ ajratilishi bo‘yicha boshqa vazirlik va idoralar orasida ikkinchi o‘rinni egallagan. (Birinchi orinda Iqitisodiyot va moliya vazirligi — 92 trln)
2024-yilda maktabgacha va maktab ta’limi uchun byudjet mablag‘lari quyidagi yo‘nalishlarga taqsimlangan
• Rivojlantirish dasturlari uchun — 5 trln 449 mlrd 152 mln;
• Maktab darsliklarini yangilash uchun 1 trln 511 mlrd;
• Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasiga — 250 mlrd;
• Vazir jamg‘armasiga — 100 mlrd;
• Xorazm viloyati boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini planshetlar bilan ta’minlash uchun — 63 mlrd 636 mln;
• Vazirlik tizimidagi muassasalarni sport jihozlari bilan ta’minlash uchun — 62 mlrd 79 mln;
• Maktablarni milliy cholg‘u asboblari bilan ta’minlash uchun — 60 mlrd;
• Maktablardagi ma’nan eskirgan kompyuter sinflarini yangilash uchun — 200 mlrd;
• Davlat-xususiy sherikchilik asosida tashkil etilgan bog‘chalar uchun subsidiyalarga — 3 trln 38 mlrd 200 mln;
• “OpenBudget”da 1.5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib deb topilmagan jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun — 164 mlrd 237 mln;
• Obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalarga — 754 mlrd 108 mln so‘m.
Ma’lumot uchun: Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining joriy yilgi budjeti jami 46,6 trillion so‘m bo‘lib, uning 84,7 foizi yoki 36 trillion so‘mi (oyiga 3 trillion so‘m) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Ularni 545 ming o‘qituvchi va 200 ming nafar pedagog qabul qiladi.

In 2025, funds allocated from the state budget for education will be increased by 20 percent
Today, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss expected results in the economy this year and key macroeconomic indicators for 2025.
The economic plans for 2025 were also considered, and the main directions of the draft State Budget for 2025 were determined.
At the meeting, it was noted that, based on the principle of a social state, the funds allocated for education will be increased by 20 percent.
It is known that in 2024, about 47 trillion soums were allocated to the Ministry of Preschool and School Education. At the same time, the ministry ranks second among other ministries and departments in terms of allocating funds from the state budget.
In 2024, budgetary funds for preschool and school education will be allocated in the following areas
Development programs - 5 trillion 449 billion 152 million;
1 trillion 511 billion to update school textbooks;
250 billion to the Fund for Reforms in the Field of Education;
Minister's Fund - 100 billion;
- 63 billion 636 million for the provision of tablets to primary school students in Khorezm region;
62 billion 79 million - to provide institutions of the Ministry system with sports equipment;
To provide schools with national musical instruments - 60 billion;
Upgrading spiritually outdated computer classrooms in schools - 200 billion;
Subsidies for kindergartens created on the basis of public-private partnership - 3 trillion 38 billion 200 million;
164 billion 237 million - for financing projects related to equipment, which received more than 1.5 thousand votes in OpenBudget, but were not recognized as winners;
Capital investments for the design, construction (reconstruction) and equipment of facilities - 754 billion 108 million soums.