18:21 / 17.10.2024 1.36k
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida joriy yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2025-yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda 2025-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy rejalar ham ko‘rib chiqilib, 2025-yilgi Davlat budjeti loyihasining asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.
Yig‘ilishda ijtimoiy davlat tamoyilidan kelib chiqib, ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish ta’kidlandi.
Ma’lumki, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 47 trln so‘mga yaqin mablag ajratilgan. Bunda MMTV davlat byudjetidan mablag‘ ajratilishi bo‘yicha boshqa vazirlik va idoralar orasida ikkinchi o‘rinni egallagan. (Birinchi orinda Iqitisodiyot va moliya vazirligi — 92 trln)
2024-yilda maktabgacha va maktab ta’limi uchun byudjet mablag‘lari quyidagi yo‘nalishlarga taqsimlangan
• Rivojlantirish dasturlari uchun — 5 trln 449 mlrd 152 mln;
• Maktab darsliklarini yangilash uchun 1 trln 511 mlrd;
• Ta’lim sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasiga — 250 mlrd;
• Vazir jamg‘armasiga — 100 mlrd;
• Xorazm viloyati boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini planshetlar bilan ta’minlash uchun — 63 mlrd 636 mln;
• Vazirlik tizimidagi muassasalarni sport jihozlari bilan ta’minlash uchun — 62 mlrd 79 mln;
• Maktablarni milliy cholg‘u asboblari bilan ta’minlash uchun — 60 mlrd;
• Maktablardagi ma’nan eskirgan kompyuter sinflarini yangilash uchun — 200 mlrd;
• Davlat-xususiy sherikchilik asosida tashkil etilgan bog‘chalar uchun subsidiyalarga — 3 trln 38 mlrd 200 mln;
• “OpenBudget”da 1.5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib deb topilmagan jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun — 164 mlrd 237 mln;
• Obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalarga — 754 mlrd 108 mln so‘m.
Ma’lumot uchun: Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining joriy yilgi budjeti jami 46,6 trillion so‘m bo‘lib, uning 84,7 foizi yoki 36 trillion so‘mi (oyiga 3 trillion so‘m) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Ularni 545 ming o‘qituvchi va 200 ming nafar pedagog qabul qiladi.

18:21 / 17.10.2024 1.36k
Сегодня при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по обсуждению ожидаемых результатов в экономике в текущем году и основных макроэкономических показателей на 2025 год.
На нем также были рассмотрены экономические планы на 2025 год и определены основные направления проекта Государственного бюджета на 2025 год.
На совещании отмечалось, что исходя из принципа социального государства средства, выделяемые на образование, будут увеличены на 20 процентов.
Как известно, в 2024 году Министерству дошкольного и школьного образования было выделено около 47 трлн сумов. Министерство заняло второе место среди других министерств и ведомств по выделению средств из Государственного бюджета.
В 2024 году бюджетные средства на дошкольное и школьное образование распределены по следующим направлениям
На программы развития - 5 трлн 449 млрд 152 млн;
1 трлн 511 млрд на обновление школьных учебников;
Фонду содействия реформам в сфере образования - 250 млрд;
в фонд Министра - 100 млрд;
На обеспечение планшетами учащихся начальных классов Хорезмской области - 63 млрд 636 млн;
на обеспечение спортивным оборудованием учреждений системы Министерства - 62 млрд 79 млн;
На обеспечение школ национальными музыкальными инструментами - 60 млрд;
На обновление морально устаревших компьютерных классов в школах - 200 млрд;
на субсидии для детских садов, созданных на основе государственно-частного партнерства - 3 трлн 38 млрд 200 млн;
164 млрд 237 млн - на финансирование проектов, связанных с оснащением, набравших более 1,5 тыс. голосов в OpenBudget, но не признанных победителями;
На капитальные вложения для проектирования, строительства (реконструкции) и оснащения объектов - 754 млрд 108 млн сумов.