12:03 / 12.10.2024 1.18k
“Iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-346-son) imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan boshlab, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzurida davlat muassasasi shaklida Fan olimpiadalari markazi (Markaz) tashkil etilishi belgilandi.
Qobiliyatli hamda fanlarni chuqur o‘rganishga qiziqadigan yoshlarni aniqlash va seleksiya qilish, ulardagi iqtidorni yanada rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish Markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
2025-yildan Markaz tomonidan:
• 5–8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida olimpiadalarda yuqori natijalarni qayd etgan iqtidorli o‘quvchilar bazasi shakllantiriladi va ularni xalqaro olimpiadalarga maqsadli tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi;
• har bir fan yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv dasturlari, adabiyotlar, metodik tavsiyalar, qo‘llanmalar va jurnallar yaratilib boriladi;
• o‘quvchilarni fan olimpiadalariga tayyorlovchi trener-o‘qituvchilarning uzluksiz kasbiy rivojlanishi uchun zarur sharoitlar yaratiladi, ularga yangi metodikalar o‘rgatib boriladi;
• fan olimpiadalari bo‘yicha milliy terma jamoalarning xorijiy davlatlar terma jamoalari bilan qo‘shma yig‘inlar o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
• o‘quvchilar uchun xalqaro olimpiadalarda ruhiy bosimni yengish bo‘yicha seminarlar hamda motivatsion treninglar tashkil qilinadi;
• iqtidorli yoshlar uchun “intellektual oromgohlar” tashkil etiladi.
Fan olimpiadalari g‘oliblariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan:
• nufuzli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etadigan terma jamoalar rahbarlarini jamoaning natijasiga qarab rag‘batlantirish tartibi joriy etiladi;
• asosiy fan olimpiadalarining hududiy va respublika bosqichlarida hamda xalqaro olimpiadalarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoalar rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
2025-yil 1-dekabrgacha:
• xalqaro va mahalliy fan olimpiadalari natijalarining doimiy statistikasini yuritish, onlayn fan olimpiadalarini tashkil qilish va o‘tkazish hamda olimpiadalar ishtirokchilarining ma’lumotlar bazasini shakllantirish imkonini beruvchi elektron platforma yaratiladi;
• O‘zbekistonda o‘tkaziladigan buyuk allomalar nomi bilan ataladigan xalqaro fan olimpiadalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtiriladigan, mahalliy va xorijiy o‘quvchilarning ushbu olimpiadalarda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tishlarini ta’minlaydigan maxsus sayt ishga tushiriladi.
Shuningdek, ushbu qarorga muvofiq:
• millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik hissini shakllantirish, madaniy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlash yo‘nalishida — Buyuk Sharq Renessansi xalqaro olimpiadasi;
• matematika va informatika yo‘nalishida — Al Xorazmiy nomidagi yoshlar turkiy olimpiadasi;
• kimyo yo‘nalishida — Abu Rayhon Beruniy nomidagi Xalqaro kimyo olimpiadasi;
• fizika yo‘nalishida — Ahmad al-Farg‘oniy nomidagi Xalqaro fizika olimpiadasi;
• biologiya yo‘nalishida — Abu Ali Ibn Sino nomidagi Xalqaro biologiya olimpiadasi o‘tkazib borilishi belgilandi.

Now, students from grades 5-8 are preparing for international Olympiads
Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to further improve the system of work with talented youth" (No. PP-346) was adopted
According to the decision, starting from January 1, 2025, the Center for Science Olympiads (Center) will be established under the Agency for Specialized Educational Institutions in the form of a state institution.
One of the main areas of activity of the Center is the identification and selection of talented and interested young people for in-depth study of subjects, the creation of necessary conditions for the further development of their talent.
Starting from 2025, the Center shall:
• A database of gifted students who have achieved high results in the Olympiads among students in grades 5-8 will be formed and their targeted preparation for international Olympiads will be established;
• educational programs, literature, methodological recommendations, manuals and journals are created for each subject area;
• necessary conditions are created for the continuous professional development of trainers-teachers preparing students for subject Olympiads, they are trained in new methods;
• the practice of holding joint training camps of national teams for subject Olympiads with national teams of foreign countries will be established;
• seminars and motivational trainings on overcoming mental stress are organized for students at international Olympiads;
• "intellectual camps" will be organized for talented youth.
Monetary prizes and prizes awarded to the winners of scientific Olympiads are exempt from income tax.
According to the decision, from January 1, 2025:
• the procedure for encouraging the leaders of national teams participating in prestigious international Olympiads will be introduced depending on the team's results;
• students, their teachers and the heads of national teams who won the regional and republican stages of the main subject Olympiads and international Olympiads are exempt from income tax.
Until December 1, 2025:
• an electronic platform will be created that will allow for constant statistics of the results of international and local subject Olympiads, organization and conduct of online subject Olympiads, as well as the formation of a database of participants in Olympiads;
• A special website will be launched, which will publish information about the international subject Olympiads named after great scientists, which will be held in Uzbekistan, and provide registration for local and foreign students to participate in these Olympiads.
Also, in accordance with this decision:
• in the direction of fostering a sense of interethnic harmony and tolerance, strengthening cultural and educational ties - the International Olympiad of the Great Eastern Renaissance;