18:03 / 03.10.2024 1.83k
Avvalroq xabar berganimizdek, Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahri Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi buxgalteri o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berishni moliyaviy xato deb topib, o‘zboshimchalik bilan o‘qituvchilarning oylik maoshidan ushlab qolgandi.
Bir qancha pedagoglar shu masalada murojaat qilgach, xalqtaliminfo.uz tahririyati holat yuzasidan O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashiga murojaat qilgandi.
O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashining xabar berishicha, pedagog xodimlarning oylik maoshidan ushlab qolingan pullar o‘qituvchilarga oktyabr oyidagi maoshlariga qo‘shib, qaytarib beriladi.
Ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi hududiy bo‘linmasi tomonidan holat batafsil o‘rganilib, ta’lim muassasalarida tushuntirish ishlari olib borilgan.
“Bu kabi holatlarning boshqa hududlarda ham sodir bo‘lishining oldini olish maqsadida O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov yuboriladi”, deydi O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi mas’ul xodimi.
Eslatib o‘tamiz, ayni vaqtda ushbu holat Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan ham nazoratga olingan.

18:03 / 03.10.2024 1.91k
Как мы сообщали ранее, бухгалтер отдела дошкольного и школьного образования города Шахрисабза Кашкадарьинской области признал финансовой ошибкой выплату учителям надбавок за счет директорского фонда в июне-августе и самовольно удержал их из месячной заработной платы.
После того, как несколько педагогов обратились по этому поводу, редакция xalqtaliminfo.uz обратилась по поводу ситуации в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
Как сообщили в редакции Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана, деньги, удержанные из заработной платы педагогических работников, будут возвращены учителям вместе с октябрьской зарплатой.
Как выяснилось, территориальным отделением профсоюза работников образования и науки Узбекистана обстоятельно изучена ситуация, в образовательных учреждениях проведена разъяснительная работа.
"В целях предотвращения подобных случаев в других регионах Республиканским советом профсоюза работников образования и науки Узбекистана направляется запрос в Министерство дошкольного и школьного образования," - сказал ответственный сотрудник Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана.
Напомним, что в настоящее время данная ситуация находится под контролем Управления дошкольного и школьного образования Кашкадарьинской области.