Prezident Shavkat Mirziyoyev Hilola Umarova va Ozodbek Nazarbekovlarga musiqa o‘qituvchilari tarkibini tanqidiy ko‘rib chiqib, ularning kasbiy mahorati va ko‘nikmasini oshirish choralarini ko‘rish topshirig‘ini berdi.
Shavkat Mirziyoyev ishtirokida “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan o‘tkazilayotgan muloqotda musiqa o‘qituvchilarining o‘zi maqom san’atini, teatr madaniyatini, qolaversa, soz chalishni qay darajada biladi? degan savolni o‘rtaga tashladi.
“Madaniyat va san’at bilan oshno bo‘lgan o‘quvchilar ezgulikning kuchini chuqur his etadi, ularda o‘ziga ishonch paydo bo‘ladi. Shuning o‘zi alohida maktab, alohida tarbiya, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Shu o‘rinda haqli savol tug‘iladi, musiqa o‘qituvchilarining o‘zi maqom san’atini, teatr madaniyatini, qolaversa, soz chalishni qay darajada biladi?
Nazarbekov, Umarova bilan birgalikda musiqa o‘qituvchilari tarkibini tanqidiy ko‘rib chiqib, ularning kasbiy mahorati va ko‘nikmasini oshirish choralarini ko‘radi.
Shu bilan birga, Nazarbekov madaniyat va san’at tizimidagi oliygohlarda umumta’lim maktablari uchun musiqa o‘qituvchilarini tayyorlash, ularning malakasini oshirish ishlariga mas’ul bo‘ladi. Umarova “Turon” teatrining ijobiy tajribasi asosida maktablarda “Iqtidor” havaskorlar badiiy jamoalarini tashkil qilishi zarur.
Bu jamoalarga musiqa o‘qituvchilari rahbarlik qiladi. Musiqa maktablari esa joylarda tayanch maktabi sifatida ish olib boradi. Bu ishlarni tizimli yo‘lga qo‘ysak, har bir maktab va mahallaga albatta madaniyat kirib boradi”, dedi Prezident.

Критически рассматривается состав учителей музыки
Президент Шавкат Мирзиёев поручил Хилоле Умаровой и Озодбеку Назарбекову критически рассмотреть состав учителей музыки и принять меры по повышению их профессионального мастерства и навыков.
В ходе диалога с участием Шавката Мирзиёева по случаю "Дня учителей и наставников" он поднял вопрос: насколько учителя музыки знают искусство макома, театральную культуру, а также играют на инструментах?
"Ученики, знакомые с культурой и искусством, глубоко чувствуют силу добра, у них появляется уверенность в себе. Правильно будет сказать, что это отдельная школа, отдельное воспитание.
В связи с этим возникает справедливый вопрос: насколько учителя музыки знают искусство макома, театральную культуру, а также играют на инструментах?
Назарбеков совместно с Умаровой критически рассмотрят состав учителей музыки и примут меры по повышению их профессионального мастерства и навыков.
Наряду с этим Назарбеков будет отвечать за подготовку и повышение квалификации учителей музыки для общеобразовательных школ в высших учебных заведениях системы культуры и искусства.
На основе положительного опыта театра "Турон" Умарова должна организовать в школах художественные коллективы любителей "Иктедор."
Эти коллективы возглавляют учителя музыки. Музыкальные школы действуют на местах как базовые школы.
Если мы наладим эту работу системно, культура обязательно войдет в каждую школу и махаллю," - сказал Президент.