O'quvchilari Prezident maktabiga kirgan pedagoglarga qanday imtiyozlar bor?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomning 32-bandiga ko‘ra Prezident maktablariga tanlov asosida qabul qilingan har bir o‘quvchi uchun tegishli umumta’lim muassasasining mos (tanlov, musobaqa, imtihon fanlari) fan o‘qituvchisi Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan bazaviy tarif stavkasining ikki baravari miqdorida bir yo‘la mukofot puli to‘lash yo‘li bilan rag‘batlantirilishi mumkin.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish imtihonlarida eng yuqori natijalarni ko‘rsatgan taqdirda “Boshlang‘ich ta’lim” yoki tegishli fan o‘qituvchilari vazir Jamg‘armasi hisobidan tayinlanadigan har oylik ustama olish uchun tavsiya qilinishi mumkin.
Faqat mazkur ustamaga da’vogar pedagog xodimlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida doimiy ravishda ishlaydigan Ishchi guruh tomonidan o‘tkaziladigan saralash bosqichlaridan ham o‘tib, eng yuqori ballni qo‘lga kiritishi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, pedagog xodimning o‘quvchilari faqat Prezident maktabiga o‘qishga qabul qilingan taqdirdagina direktor jamg‘armasidan bazaviy tarif stavkasining ikki baravari miqdorida mukofot puli to‘lanadi.
Ya’ni, Ixtisoslashgan ta’lim muassasalari agentligi tasarrufidagi yangi tashkil qilingan ixtisoslashtirilgan maktablarga o‘quvchilari qabul qilinganligi uchun mukofot berilmaydi.

Какие льготы есть для педагогов, ученики которых поступили в Президентскую школу?
Согласно пункту 32 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, за каждого учащегося, принятого в Президентские школы на конкурсной основе, учитель соответствующего предмета (конкурсные, соревновательные, экзаменационные предметы) соответствующего общеобразовательного учреждения может быть поощрен за счет средств Фонда путем единовременной выплаты вознаграждения в размере двукратной базовой тарифной ставки.
Также, согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров No425 от 2 августа 2022 года, учащиеся общеобразовательных учреждений могут быть рекомендованы к получению ежемесячной надбавки, назначаемой учителям "Начального образования" или соответствующих предметов за счет средств министерского Фонда при условии, что они показали самые высокие результаты на вступительных экзаменах в Президентские, творческие и специализированные школы.
Только педагогические работники, претендующие на эту надбавку, также должны пройти отборочные этапы, проводимые рабочей группой, постоянно работающей в Министерстве дошкольного и школьного образования, и получить самый высокий балл.
Обратите внимание, что премия выплачивается из фонда директора в двукратном размере базовой тарифной ставки только в том случае, если учащиеся педагогического работника принимаются на учебу в Президентскую школу.
То есть, вновь созданные специализированные школы, находящиеся в ведении Агентства специализированных образовательных учреждений, не будут награждаться за прием учащихся.