O'quvchilari Prezident maktabiga kirgan pedagoglarga qanday imtiyozlar bor?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomning 32-bandiga ko‘ra Prezident maktablariga tanlov asosida qabul qilingan har bir o‘quvchi uchun tegishli umumta’lim muassasasining mos (tanlov, musobaqa, imtihon fanlari) fan o‘qituvchisi Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan bazaviy tarif stavkasining ikki baravari miqdorida bir yo‘la mukofot puli to‘lash yo‘li bilan rag‘batlantirilishi mumkin.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish imtihonlarida eng yuqori natijalarni ko‘rsatgan taqdirda “Boshlang‘ich ta’lim” yoki tegishli fan o‘qituvchilari vazir Jamg‘armasi hisobidan tayinlanadigan har oylik ustama olish uchun tavsiya qilinishi mumkin.
Faqat mazkur ustamaga da’vogar pedagog xodimlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida doimiy ravishda ishlaydigan Ishchi guruh tomonidan o‘tkaziladigan saralash bosqichlaridan ham o‘tib, eng yuqori ballni qo‘lga kiritishi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, pedagog xodimning o‘quvchilari faqat Prezident maktabiga o‘qishga qabul qilingan taqdirdagina direktor jamg‘armasidan bazaviy tarif stavkasining ikki baravari miqdorida mukofot puli to‘lanadi.
Ya’ni, Ixtisoslashgan ta’lim muassasalari agentligi tasarrufidagi yangi tashkil qilingan ixtisoslashtirilgan maktablarga o‘quvchilari qabul qilinganligi uchun mukofot berilmaydi.

What are the benefits for teachers whose students have entered the Presidential School?
According to paragraph 32 of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019 No. 823, for each student admitted to Presidential schools on a competitive basis, the corresponding subject teacher of the corresponding general education institution (competitive, competitive, exam subjects) can be rewarded by paying a one-time bonus in the amount of twice the basic tariff rate at the expense of the Fund.
Also, according to the regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of August 2, 2022, students of general secondary education institutions may be recommended to receive a monthly allowance from the Minister's Fund for teachers of "Elementary Education" or relevant subjects if they show the highest results in entrance exams to Presidential, creative and specialized schools.
Only teachers applying for this bonus will have to pass the selection stages conducted by the Working Group, which works continuously at the Ministry of Preschool and School Education, and obtain the highest score.
It should be noted that only when students of a teacher are admitted to the Presidential School, a bonus will be paid from the director's fund in the amount of twice the basic tariff rate.
In other words, no award will be given for the admission of students to newly created specialized schools under the jurisdiction of the Agency of Specialized Educational Institutions.