09:53 / 13.09.2024 8.28k
Mazkur olimpiadada davlat va nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari, akademik litsey va kasb-hunar maktablari o‘quvchilari ishtirok etadilar.
Olimpiada quyidagi fanlardan bolib otadi:
• Matematika
• Fizika
• Kimyo
• Biologiya
• Informatika va axborot texnologiyalari
• Ona tili va adabiyot
• O‘zbek tili (boshqa tillarda tahsil oladiganlar uchun)
• Qoraqalpoq tili va adabiyoti
• Rus tili va adabiyoti
• Ingliz tili
• Nemis tili
• Fransuz tili
• Tojik tili
• Qozoq tili
• Tarix
• Gerografiya
• Davlat va huquq asoslari
Amaldagi tartibga ko‘ra, asosiy olimpiadalar to‘rt bosqichda quyidagi muddatlarda o‘tkaziladi:
• birinchi bosqich — maktab, akademik litsey va kasb-hunar maktablari miqyosida sentyabr oyida;
• ikkinchi bosqich — tuman (shahar) miqyosida oktyabr oyida;
• uchinchi bosqich — Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri miqyosida noyabr oyida;
• to‘rtinchi bosqich — respublika miqyosida barcha fanlardan aprel-may oylarida o‘tkaziladi.
Asosiy olimpiadaning birinchi (maktab) bosqichi qanday tashkil etiladi?
Olimpiada davlat va nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 9-11-sinf o‘quvchilari, akademik litsey va kasb-hunar maktablarining 1-2-bosqich o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladi.
Olimpiadani tashkil etish va o‘tkazishda ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan quyidagilar amalga oshirilishi lozim:
• olimpiada o‘tkaziladigan joyni belgilash va o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
• har bir fan bo‘yicha hakamlar hay’ati tarkibini tuzish (3-7 nafar), apellyatsiya komissiyasi a’zolari ro‘yxatini shakllantirish;
• nazorat materiallarini tayyorlash va maxfiyligini ta’minlash choralarini ko‘rish;
• olimpiada natijalari va hakamlar hay’ati qarori asosida g‘oliblarning keyingi bosqichda ishtirok etishi bo‘yicha tavsiyani yuqori turuvchi tashkiliy qo‘mitaga taqdim etish.
Olimpiada o‘tkaziladigan joy va muddatlari bo‘yicha barcha o‘quvchilar olimpiadadan kamida 3 kun oldin (e’lonlar taxtasi, ijtimoiy tarmoqlar va telegram guruhlarga e’lon joylashtirish, fan o‘qituvchilari tomonidan mashg‘ulotlar vaqtida, umumiy saflanishda og‘zaki e’lon qilish va boshqalar) xabardor qilinishi lozim.
O‘quvchilarni olimpiada o‘tkazilishi haqida xabardor qilishni ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori shaxsan mas’ul hisoblanadi. O‘quvchilar olimpiadalarda o‘z xohishlariga ko‘ra, ixtiyoriy ravishda qatnashadilar.
Ayrim sabablarga ko‘ra belgilangan muddatda olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchi uchun qayta olimpiada o‘tkazish, olimpiadada ishtirok etmagan o‘quvchini keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etish mumkin emas.
Har bir fan va sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat ta’lim tashkiloti rahbarining) qarori bilan olimpiadaning keyingi bosqichida ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Keyingi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etilgan o‘quvchilar hamda ularning o‘qituvchilari haqidagi ma’lumotlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining olympiad.uzedu.uz axborot tizimiga joylashtirilishi shart.
Olimpiadani o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar, nazorat materiallarining maxfiyligini, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishini ta’minlashga ta’lim muassasasi direktori mas’ul hisoblanadi. Tuman (shahar) Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi birinchi bosqich tashkil etilishini muvofiqlashtiradi hamda adolatli va shaffof o‘tkazilishi bo‘yicha nazoratni amalga oshiradi.
Olimpiada natijalarini baholash
Olimpiada natijalarini baholash fanlar bo‘yicha ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan tasdiqlangan baholash mezonlari asosida amalga oshiriladi. Olimpiada natijalarini baholash olimpiada o‘tkazilgan kuni amalga oshiriladi.
Olimpiada fanlar bo‘yicha test topshiriqlari, yozma va amaliy ish shaklida tashkil qilinishi mumkin. Nazorat materiallari o‘quvchilarning bilim, ko‘nikmalarini standart va nostandart masalalarda, amaliy topshiriqlarda qo‘llay olish malakalarini va kompetensiyalarini baholashga qaratilgan bo‘lishi lozim. Olimpiada ishtirokchilari topshiriqlarni o‘zbek yoki rus tillarida bajarishi mumkin. Chet tillar va qardosh tillar fanlari bundan mustasno.
Hakamlar hay’ati
Olimpiadada ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan 3 kishidan 7 kishigacha tarkibda hakamlar hay’ati tuziladi. Ishtirokchilarga topshiriqlarni bajarish uchun berilgan vaqt yakunlangandan so‘ng auditoriya rahbari tomonidan, ularning ishlari yig‘ib olinadi va shifrlangan holda hakamlar hay’atiga topshiriladi.
Hakamlar hay’ati olimpiada ishtirokchilari tomonidan bajarilgan ishlarni xolisona tekshiradi va baholaydi. O‘quvchilarning ishlari hakamlar hay’ati tomonidan baholangandan so‘ng, topshiriqlar hamda ularning yechimlari e’lonlar doskasiga osiladi.
Hakamlar hay’ati yakuniy ballarni qarorga kiritib, barcha ishtirokchilarning natijalarini va qarorni e’lonlar doskasiga osadi. Baholash jarayoni soat 18:00 dan kechikkanda natijalarni avvaldan maxsus tashkil etilgan va barcha ishtirokchilar uchun ochiq bo‘lgan telegramm kanal yoki guruhlarda e’lon qilish mumkin.
Hakamlar hay’ati topshiriqlar va ularning yechimi yuzasidan ishtirokchilarning talabiga ko‘ra tushuntirish berishi mumkin. Hakamlar hay’ati qaroridan norozi bo‘lgan o‘quvchilar apellyatsiya komissiyasiga shu kunning o‘zida murojaat qilishga haqli.

Science Olympiads start from September 16
Students of state and non-state general secondary educational organizations, academic lyceums and vocational schools will participate in this Olympiad.
According to the current procedure, the main Olympiads are held in four stages within the following timeframes:
the first stage - in September at the level of schools, academic lyceums and vocational schools;
the second stage - in October at the district (city) level;
the third stage - in November at the level of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent;
the fourth stage is held in april-may for all subjects at the republican level.
How is the first (school) stage of the main Olympiad organized?
The Olympiad will be held among students of grades 9-11 of state and non-state general secondary educational organizations, students of grades 1-2 of academic lyceums and vocational schools.
When organizing and conducting the Olympiad, the pedagogical council of the educational institution must:
determination of the venue of the Olympiad and taking the necessary measures to ensure the safety of students;
formation of the composition of the jury (3-7 people) for each subject, formation of the list of members of the appeal commission;
preparation of control materials and taking measures to ensure their confidentiality;
on the basis of the results of the Olympiad and the decision of the jury, submit a recommendation to the higher organizing committee on the participation of the winners in the next stage.
All students must be notified about the place and time of the Olympiad at least 3 days before the Olympiad (posting an announcement on the notice board, social networks and telegram groups, oral announcement by subject teachers during classes, in the general lineup, etc.).
The director of the educational institution is personally responsible for ensuring the awareness of students about the Olympics. Students participate in the Olympiads on a voluntary basis.
For some reasons, it is impossible to hold the Olympiad again for a student who did not participate in the Olympiad within the specified period, and a student who did not participate in the Olympiad cannot be recommended for participation in the next stage.
In the sequence of points, up to 3 winners will be determined from among the participants in each subject and class and recommended by the decision of the school's pedagogical council (or the head of a non-governmental educational organization) to participate in the next stage of the Olympiad.
Information about students and their teachers recommended for participation in the next stage must be posted in the information system of the Ministry of Preschool and School Education olympiad.uzedu.uz.
The director of the educational institution is responsible for ensuring the confidentiality of control materials, fairness and transparency of the process related to the Olympic Games. District (city) Department of Preschool and School Education shall coordinate the organization of the first stage and shall exercise control over its fair and transparent implementation.
Evaluation of Olympic results
The evaluation of the Olympic results is carried out on the basis of evaluation criteria approved by the pedagogical council of the educational institution on subjects. Evaluation of the Olympic results is carried out on the day of the Olympiad.
The Olympiad can be organized in the form of test assignments, written and practical work on subjects. The control materials should be aimed at assessing the skills and competencies of students in applying their knowledge and skills in standard and non-standard tasks, practical assignments. Participants in the Olympiad can complete assignments in Uzbek or Russian. Foreign languages and related languages are excluded.
Jury
At the Olympiad, a jury of judges is formed by the pedagogical council of the educational institution in a composition of 3 to 7 people. After the completion of the time allocated to the participants to complete the assignments, the audience manager collects their work and sends it encrypted to the jury.
The jury will objectively check and evaluate the work performed by the participants of the Olympiad. After the students' work is evaluated by the jury, the assignments and their solutions are hung on the notice board.
The jury enters the final points into the decision and hangs the results of all participants and the decision on the notice board. If the evaluation process is delayed after 18:00, the results can be announced in pre-organized telegram channels or groups that are open to all participants.
Now, students from grades 5-8 are preparing for international Olympiads
A presidential decree was signed on this
Starting from the 2024/2025 academic year, Olympiads in the subject of "Law" have been held
A resolution of the Cabinet of Ministers was adopted on this
No longer will income tax be levied on the money paid to the winners of the science Olympiad
Previously, a student who won a gold medal at the Olympiads paid an income tax of 20.4 million soums