11:00 / 12.09.2024 1.11k
Joriy yilda Avstraliya federal hukumati bolalarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun qonun joriy etishini ma’lum qildi. Bu haqda Variety nashri bergan ma’lumotga tayanib, Gazeta.uz nashri xabar berdi.
Minimal yosh hali aniqlanmagan. Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanezening so‘zlariga ko‘ra, hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqmoqda, uning o‘zi esa minimal yoshni 16 yosh qilib belgilashni ma’qul ko‘radi.
“Men bolalar o‘z gadjetlaridan uzoqlashib, futbol maydonlari, basseynlar va tennis kortlariga chiqishlarini istayman. Biz ularning haqiqiy odamlar bilan haqiqiy tajribaga ega bo‘lishlarini istaymiz”, — dedi Albanese.
Hukumat hozirda yoshni tekshirish usullarini sinovdan o‘tkazmoqda va yakunda minimal yosh chegarasini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi. Qonun loyihasi mahalliy qoidalardagi farqlarni oldini olish uchun butun mamlakat shtatlari bilan birgalikda ishlab chiqiladi.
Agar qonun qabul qilinsa, Avstraliya ijtimoiy tarmoqlarda yosh chegarasini joriy etgan dunyodagi ilk davlatlardan biriga aylanadi. Avvalgi, jumladan, Yevropa Ittifoqining urinishlari internetda voyaga yetmaganlar huquqlarini cheklashga doir shikoyatlar tufayli muvaffaqiyatsizlikka uchragandi, deya qayd etadi Reuters.
Avstraliyaning internet regulyatori — eSafety Commissioner — bir necha oy oldin “cheklovlarga asoslangan yondashuvlar yoshlarni nihoyatda muhim qo‘llab-quvvatlashdan cheklashi va ularni “nisbatan kamroq regulyasiya qilinadigan xizmatlar”dan foydalanishga undashi mumkinligidan ogohlantirgan edi.
10-sentyabr kuni e’lon qilingan bayonotda regulyator Avstraliyada turli platformalarda barcha yoshda, ham o‘smirlikdan oldin, ham undan keyingi davrda xavfsizlikka “tahdid solishi mumkin bo‘lgan ijtimoiy medianing ziyonlariga qaratilgan yondashuvini yaxshilash uchun hukumat va jamiyatdagi manfaatdor tomonlar bilan ishlashda davom etishini” aytdi.
The Guardian nashrining aniqlik kiritishicha, mamlakat rasmiylari allaqachon yoshni tekshirish texnologiyasining sinov versiyasi uchun tender e’lon qilgan. Nashrning qo‘shimcha qilishicha, qanday usullardan foydalanish mumkinligi hamda o‘zi taqiq samarali bo‘ladimi yoki yo‘qligi noma’lumligicha qolmoqda.
• Mart oyida AQSHning Florida shtatida 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlarda akkaunt ochishni taqiqlovchi qonun qabul qilingan edi. Cheklovlarni buzgan kompaniyalar 50 ming dollargacha jarimaga tortiladi. Ushbu choralar AQSHdagi eng keskin choralardan biriga aylandi.
• Xitoy hukumati ham 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun mobil qurilmalarda internetdan foydalanish vaqtini cheklashni rejalashtirgandi. O‘tgan yilning avgust oyida ular internet-kontentni bolalar yoshiga qarab taqsimlash qoidalarini joriy qilgan edi.

11:00 / 12.09.2024 1.21k
The Australian government has announced that it is preparing legislation to prohibit children from accessing social media. The minimum age limit has not yet been determined, but it may be 14-16 years.
This year, the Australian federal government announced that it would enact a law to prevent children from accessing social media. This was reported by Gazeta.uz, based on information provided by Variety.
The minimum age has not yet been determined. According to Australian Prime Minister Anthony Albanese, the government is considering banning children aged 14-16 from using Instagram and TikTok, while he himself prefers to set the minimum age at 16.
"I want children to move away from their gadgets and go out to soccer fields, swimming pools, and tennis courts. We want them to have real experiences with real people," Albanese said.
The government is currently testing age verification methods and will eventually decide on introducing a minimum age limit. The bill will be developed in collaboration with all states to avoid discrepancies in local regulations.
If the law is passed, Australia will become one of the first countries in the world to introduce age restrictions on social media. Previous attempts, including those by the European Union, were unsuccessful due to complaints about restrictions on minors' rights online, Reuters reports.
Australia's internet regulator, the eSafety Commissioner, warned a few months ago that "restriction-based approaches may limit young people from extremely important support" and encourage them to use "relatively less regulated services."
In a statement released on September 10, the regulator said that it would continue to work with stakeholders in the government and community to improve its approach to addressing social media harms that could pose a threat to safety at all ages, both before and after adolescence, across various platforms in Australia.
The Guardian clarified that the country's authorities have already announced a tender for a trial version of age verification technology. The publication added that it remains unclear what methods can be used and whether the ban itself will be effective.
• In March, the U.S. state of Florida passed a law prohibiting children under 14 from opening social media accounts. Companies that violate the restrictions will be fined up to $50,000. These measures became one of the most drastic in the United States.
• The Chinese government also planned to limit internet usage time for children under 18 on mobile devices. In August last year, they introduced rules for distributing online content based on children's ages.