11:00 / 12.09.2024 1.11k
Joriy yilda Avstraliya federal hukumati bolalarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun qonun joriy etishini ma’lum qildi. Bu haqda Variety nashri bergan ma’lumotga tayanib, Gazeta.uz nashri xabar berdi.
Minimal yosh hali aniqlanmagan. Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanezening so‘zlariga ko‘ra, hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqmoqda, uning o‘zi esa minimal yoshni 16 yosh qilib belgilashni ma’qul ko‘radi.
“Men bolalar o‘z gadjetlaridan uzoqlashib, futbol maydonlari, basseynlar va tennis kortlariga chiqishlarini istayman. Biz ularning haqiqiy odamlar bilan haqiqiy tajribaga ega bo‘lishlarini istaymiz”, — dedi Albanese.
Hukumat hozirda yoshni tekshirish usullarini sinovdan o‘tkazmoqda va yakunda minimal yosh chegarasini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi. Qonun loyihasi mahalliy qoidalardagi farqlarni oldini olish uchun butun mamlakat shtatlari bilan birgalikda ishlab chiqiladi.
Agar qonun qabul qilinsa, Avstraliya ijtimoiy tarmoqlarda yosh chegarasini joriy etgan dunyodagi ilk davlatlardan biriga aylanadi. Avvalgi, jumladan, Yevropa Ittifoqining urinishlari internetda voyaga yetmaganlar huquqlarini cheklashga doir shikoyatlar tufayli muvaffaqiyatsizlikka uchragandi, deya qayd etadi Reuters.
Avstraliyaning internet regulyatori — eSafety Commissioner — bir necha oy oldin “cheklovlarga asoslangan yondashuvlar yoshlarni nihoyatda muhim qo‘llab-quvvatlashdan cheklashi va ularni “nisbatan kamroq regulyasiya qilinadigan xizmatlar”dan foydalanishga undashi mumkinligidan ogohlantirgan edi.
10-sentyabr kuni e’lon qilingan bayonotda regulyator Avstraliyada turli platformalarda barcha yoshda, ham o‘smirlikdan oldin, ham undan keyingi davrda xavfsizlikka “tahdid solishi mumkin bo‘lgan ijtimoiy medianing ziyonlariga qaratilgan yondashuvini yaxshilash uchun hukumat va jamiyatdagi manfaatdor tomonlar bilan ishlashda davom etishini” aytdi.
The Guardian nashrining aniqlik kiritishicha, mamlakat rasmiylari allaqachon yoshni tekshirish texnologiyasining sinov versiyasi uchun tender e’lon qilgan. Nashrning qo‘shimcha qilishicha, qanday usullardan foydalanish mumkinligi hamda o‘zi taqiq samarali bo‘ladimi yoki yo‘qligi noma’lumligicha qolmoqda.
• Mart oyida AQSHning Florida shtatida 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlarda akkaunt ochishni taqiqlovchi qonun qabul qilingan edi. Cheklovlarni buzgan kompaniyalar 50 ming dollargacha jarimaga tortiladi. Ushbu choralar AQSHdagi eng keskin choralardan biriga aylandi.
• Xitoy hukumati ham 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun mobil qurilmalarda internetdan foydalanish vaqtini cheklashni rejalashtirgandi. O‘tgan yilning avgust oyida ular internet-kontentni bolalar yoshiga qarab taqsimlash qoidalarini joriy qilgan edi.

11:00 / 12.09.2024 1.21k
Власти Австралии сообщили о подготовке закона, запрещающего доступ детей к социальным сетям. Минимальный возрастной порог пока не установлен, но он может составить 14−16 лет.
В этом году федеральное правительство Австралии объявило о намерении ввести закон, который ограничит доступ детей к социальным сетям. Об этом сообщило издание Gazeta.uz со ссылкой на Variety.
Минимальный возраст еще не определен. По словам премьер-министра Австралии Энтони Албанезе, правительство рассматривает вопрос о запрете использования Instagram и TikTok детьми в возрасте до 14−16 лет, а сам он предпочитает установить минимальный возраст в 16 лет.
"Я хочу, чтобы дети отвлеклись от своих гаджетов и выходили на футбольные поля, в бассейны и на теннисные корты. Мы хотим, чтобы они получали реальный опыт общения с реальными людьми," - сказал Албанезе.
Правительство в настоящее время тестирует методы проверки возраста и в конечном итоге примет решение о введении минимального возрастного ограничения. Законопроект разрабатывается совместно со всеми штатами страны, чтобы избежать различий в местных правилах.
Если закон будет принят, Австралия станет одной из первых стран в мире, которая ввела возрастные ограничения в социальных сетях. Предыдущие попытки, в том числе и Европейского Союза, потерпели неудачу из-за жалоб на ограничение прав несовершеннолетних в интернете, отмечает Reuters.
Несколько месяцев назад австралийский регулятор интернета eSafety Commissioner предупредил, что "подходы, основанные на ограничениях, могут лишить молодежь критически важной поддержки" и побудить ее пользоваться "относительно менее регулируемыми сервисами."
В заявлении, опубликованном 10 сентября, регулятор сообщил, что продолжит работу с заинтересованными сторонами в правительстве и обществе, чтобы улучшить подход к вредному воздействию социальных сетей, которое может угрожать безопасности в Австралии на различных платформах в любом возрасте, как до подросткового периода, так и после него.
Как уточняет издание The Guardian, власти страны уже объявили тендер на пилотную версию технологии проверки возраста. Издание добавляет, что остается неизвестным, какие методы можно будет использовать и будет ли запрет эффективным.
• В марте в штате Флорида США был принят закон, запрещающий детям до 14 лет создавать аккаунты в социальных сетях. Компании, нарушившие ограничения, будут оштрафованы на сумму до 50 тысяч долларов. Эти меры стали одними из самых жестких в США.
• Власти Китая также планировали ограничить время пользования интернетом на мобильных устройствах для детей в возрасте до 18 лет. В августе прошлого года они ввели правила распределения интернет-контента по возрасту детей.