Qozog‘istonda 450 nafar o‘quvchi ommaviy zaharlandi
Qozog‘istonning Mang‘istov viloyati Munayli tumanidagi 8-maktabda 460 nafar bola ommaviy zaharlandi. Zaharlanishning ilk holatlari 6-sentyabr kuni kuzatilgan.
Avvaliga 58 nafar jabrlanganlar haqida xabar berilgan, 9-sentyabrga kelib ularning soni 460 nafarga yetgan.
Ulardan 83 nafari kasalxonaga yotqizilgan, ikkitasi reanimatsiyada. Barcha jabrlanganlarning ahvoli ijobiy dinamika bilan barqaror deb baholanmoqda. Ikki bola reanimatsiyadan umumiy palataga o‘tkazilgan, deyiladi xabarda.
Hukumat zaharlanish alomatlari bilan kelgan barcha bolalar zarur tibbiy yordam, jumladan, psixologik yordam olishini aytgan. Qozog‘iston bosh vaziri Oljas Bektenov topshirig‘iga ko‘ra, bir oy muddatda respublikadagi barcha maktab oshxonalarida sanitariya-epidemiologiya talablariga rioya etilishi nazorat qilinadi.
Bolalarning ommaviy zaharlanishi yuzasidan Jinoyat kodeksining 304-moddasi (sanitariya qoidalari yoki gigiyena me’yorlarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atgan.

14:30 / 09.09.2024 1.27k
460 children were poisoned in school No. 8 in the Munayli district of the Mangistov region of Kazakhstan. The first cases of poisoning were observed on September 6.
Initially, 58 victims were reported, and by September 9, their number had reached 460.
Of these, 83 were hospitalized, and two are in intensive care. The condition of all victims is assessed as stable with positive dynamics. Two children were transferred from the intensive care unit to the general ward, the report said.
The government said that all children arriving with symptoms of poisoning would receive the necessary medical care, including psychological support. According to the order of the Prime Minister of Kazakhstan Oljas Bektenov, within a month, compliance with sanitary and epidemiological requirements will be monitored in all school kitchens in the republic.
A criminal case has been initiated under Article 304 of the Criminal Code (violation of sanitary rules or hygiene standards) regarding the mass poisoning of children.