Qozog‘istonda 450 nafar o‘quvchi ommaviy zaharlandi
Qozog‘istonning Mang‘istov viloyati Munayli tumanidagi 8-maktabda 460 nafar bola ommaviy zaharlandi. Zaharlanishning ilk holatlari 6-sentyabr kuni kuzatilgan.
Avvaliga 58 nafar jabrlanganlar haqida xabar berilgan, 9-sentyabrga kelib ularning soni 460 nafarga yetgan.
Ulardan 83 nafari kasalxonaga yotqizilgan, ikkitasi reanimatsiyada. Barcha jabrlanganlarning ahvoli ijobiy dinamika bilan barqaror deb baholanmoqda. Ikki bola reanimatsiyadan umumiy palataga o‘tkazilgan, deyiladi xabarda.
Hukumat zaharlanish alomatlari bilan kelgan barcha bolalar zarur tibbiy yordam, jumladan, psixologik yordam olishini aytgan. Qozog‘iston bosh vaziri Oljas Bektenov topshirig‘iga ko‘ra, bir oy muddatda respublikadagi barcha maktab oshxonalarida sanitariya-epidemiologiya talablariga rioya etilishi nazorat qilinadi.
Bolalarning ommaviy zaharlanishi yuzasidan Jinoyat kodeksining 304-moddasi (sanitariya qoidalari yoki gigiyena me’yorlarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atgan.

14:30 / 09.09.2024 1.28k
В школе No8 Мунайлинского района Мангистауской области Казахстана массово отравились 460 детей. Первые случаи отравления наблюдались 6 сентября.
Сначала сообщалось о 58 пострадавших, а к 9 сентября их число достигло 460.
Из них 83 госпитализированы, двое находятся в реанимации. Состояние всех пострадавших оценивается как стабильное с положительной динамикой. Двое детей были переведены из реанимации в общую палату, говорится в сообщении.
Правительство заявило, что все дети, прибывшие с симптомами отравления, получат необходимую медицинскую помощь, в том числе психологическую. По поручению премьер-министра Казахстана Ольжаса Бектенова в течение месяца будет осуществляться контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологических требований во всех школьных столовых республики.
По факту массового отравления детей возбуждено уголовное дело по статье 304 Уголовного кодекса (нарушение санитарных правил или гигиенических норм).