Keniyada maktabdagi yong‘inda 17 o‘quvchi halok bo‘ldi
Keniya markazidagi boshlang‘ich maktab-internatda sodir bo‘lgan yong‘in oqibatida 17 nafar o‘quvchi halok bo‘ldi.
“Biz yong‘inda 17 o‘quvchini yo‘qotdik, 14 nafari jarohat oldi. Ayni damda jamoamiz voqea joyida”, deydi rasmiylar.
Ma’lum bo‘lishicha, yong‘in o‘quvchilarni tanib bo‘lmas darajada kuydirib yuborgan. Hozirda ma’murlar maktabni o‘rab olgan.
Mamlakat Prezidenti Uilyam Ruto tegishli organlarga ushbu dahshatli voqeani har tomonlama tekshirishni va aybdorlarni javobgarlikka tortilishini buyurgan.
Ma’lumot uchun, so‘nggi yillarda Keniyada bir qator maktab yong‘inlari sodir bo‘ldi va ularning aksariyati o‘t qo‘yish orqali kelib chiqqan. Xususan, 2001-yil Nayrobi yaqinidagi Kyanguli o‘rta maktabi yotoqxonasida sodir bo‘lgan yong‘in 58 nafar o‘quvchi umriga zomin bo‘lgan.
2012-yilda Keniya g‘arbidagi Xoma-Bey okrugidagi maktabda sakkiz nafar o‘quvchi ayni sabab bilan vafot etgan.

В Кении в школьном пожаре погибли 17 учеников
"В пожаре мы потеряли 17 учеников, 14 получили ранения. В настоящее время наша команда находится на месте происшествия," - сообщили официальные лица.
Выяснилось, что огонь обжег учеников до неузнаваемости. Сейчас администрация оцепила школу.
Президент страны Уильям Руто заявил, что поручит соответствующим органам провести всестороннее расследование этого ужасного инцидента, и виновные будут привлечены к ответственности.
К сведению, в последние годы в Кении произошел ряд школьных пожаров, большинство из которых были вызваны поджогами. В частности, пожар, произошедший в 2001 году в общежитии средней школы Кянгули близ Найроби, унес жизни 58 учащихся. В 2012 году в школе в округе Хома-Бей на западе Кении по той же причине погибли восемь учеников.