19:30 / 06.09.2024 7.58k
Psixolog shtat birligi to‘liq tugatildimi? Hozir amalda ishlab kelayotgan barcha psixologlar ishdan bo‘shatiladimi?
Joriy yilning 30-avgust kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 288-sonli buyrug‘i bilan ta’lim muassasalaridagi ayrim lavozimlar qisqarishi haqida xabar bergandik.
Mazkur buyruq bilan o‘quvchilar soni 1500 nafar bo‘lganda 1 shtat birlik, 1500 nafardan yuqori bo‘lganda 2 shtat birlik psixolog lavozimi ajratilishi belgilandi.
Lekin bu barcha psixologlar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishini anglatmaydi.
Ya’ni, 1 500 nafargacha o‘quvchi tahsil olayotgan maktablarda 1 shtat birlikda,  o‘quvchilar soni 1 500 va undan ortiq bo‘lganda 2 shtat birlikdagi psixolog lavozimi saqlab qolinadi.
Bunda o‘quvchilar soni 500 nafardan 1000 nafargacha bo‘lgan maktablardagi 0.5 stavkadagi psixolog shtati tugatilib, faqat 1 stavkadagi psixolog lavozimi qoldiriladi.
O‘quvchilar soni 1 500 nafardan 2 000 nafargacha bo‘lgan maktablardagi 0.5 stavka miqdorida ishlayotgan psixologlarning shtat birligi tugatildi.
Shuningdek, o‘quvchilar soni 2 ming nafar va undan ortiq bo‘lgan maktablardagi qo‘shimcha 1 ta psixolog shtat birliklari tugatilib, faqat 2 ta shtat birligi qoldiriladi. Avval shu son 3 ta shtat birlikni tashkil etardi.

Должность психолога полностью упразднена?
30 августа текущего года согласно приказу Министерства дошкольного и школьного образования №288 мы сообщили о сокращении некоторых должностей в образовательных учреждениях.
Согласно этому приказу, при численности студентов 1500 человек будет выделяться 1 штатная должность психолога, а при численности студентов свыше 1500 человек - 2 штатные должности психолога.
Но это не значит, что со всеми психологами будет расторгнут трудовой договор.
То есть в школах с числом учащихся до 1500 учащихся сохраняется 1 штатная должность, а при численности учащихся 1500 и более сохраняется 2 штатные должности.
В этом случае должность психолога по ставке 0,5 в школах с числом учащихся от 500 до 1000 человек будет упразднена и останется только должность психолога по ставке 1.
Упразднена штатная единица психологов, работающая в количестве 0,5 в школах с числом учащихся от 1500 до 2000 человек.
Также будет упразднено 1 дополнительная штатная единица психолога в школах с числом учащихся 2000 и более, оставятся только 2 штатные единицы. Раньше это число составляло 3 государства.