11:12 / 04.09.2024 27.71k
Ijtimoiy tarmoqlarda yangi o‘quv yilidan boshlab pensiya yoshidagi o‘qituvchilarga haftasiga 6 soatdan dars berilishi borasida xabarlar tarqalmoqda. Bu xabarlar qanchalik asosli?
So‘nggi paytlarda telegramdagi turli xil guruh va kanallarda pensiya yoshidagi o‘qituvchilarni dars soatlari bilan ta’minlash borasidagi xabarlar tarqaldi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 12-dekabrdagi PF-5597-sonli qarori asos qilib keltirilgan.
Mazkur tarqalgan xabarda “Oliy ta’lim muassasalarini tamomlagan talabalar ko‘pligi hamda faoliyatini to‘liq to‘xtatgan kasb-hunar kollejlarining pedagog xodimlarini ish bilan ta’minlash maqsadida nafaqadagi o‘qituvchilarga haftalik 6 soatdan oshmagan holda dars soatlari bilan ta’minlash hamda ular bilan o‘quv yili uchun shartnomalar rasmiylashtirish zarur” ekanligi qayd etilgan.
Ammo ushbu xabarlar qonuniy asosga ega emas
Chunki, O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 4-moddasida har kim mehnat huquqlarini amalga oshirish va himoya qilishda teng imkoniyatlarga ega ekanligi qayd etilgan.
Shuningdek, mehnat va mashg‘ulotlar sohasida kamsitish taqiqlangan bo‘lib, jinsi, yoshi, irqi, millati, tili, ijtimoiy kelib chiqishi, mulkiy holati va mansab mavqeyi, yashash joyi, dinga bo‘lgan munosabati, e’tiqodi, jamoat birlashmalariga mansubligi, shuningdek xodimlarning ishchanlik sifatlari va mehnati natijalari bilan bog‘liq bo‘lmagan boshqa jihatlariga qarab mehnat va mashg‘ulotlar sohasida biror-bir to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita cheklovlar belgilash, xuddi shuningdek biror-bir to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita imtiyozlar berish kamsitish hisoblanishi alohida qayd etib o‘tilgan.
Shuni alohida qayd etish lozimki, dars taqsimotida o‘qituvchining yoshi rol o‘ynamaydi. Bunda o‘qituvchining ta’lim sifatiga hamda u erishgan natijalariga e’tibor qaratiladi. Har qanday holatda ham o‘qituvchilarga dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom bilan belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
O‘qituvchi pensioner ekan, unga kamroq dars berilishi kerak degan qoida yo‘q. Lekin pensioner xodimning hech qanday yutuqlari bo‘lmasa, u dars beradigan sinfning ta’lim sifati past bo‘lsa, yetarlicha ko‘rsatgichlari mavjud bo‘lmasa bu vaziyatda o‘z fanining mutaxassisi, bir qancha natijalarga erishib, malaka toifasiga ega bo‘lgan xodimga ko‘proq dars soatlari berish mumkin.
Aksincha xodim pensioner bo‘lishiga qaramay bir qancha yutuq hamda malaka toifasiga ega bo‘lsa, u holda nafaqa yoshidagi o‘qituvchiga ko‘proq dars berish mumkin.

11:12 / 04.09.2024 27.79k
Reports are circulating on social networks that starting from the new academic year, teachers of retirement age will be given 6 hours of lessons per week. How reliable are these reports?
Recently, various groups and channels on Telegram have spread reports about providing lessons to retired teachers. These reports cite the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-5597 dated December 12, 2018 as their basis.
The circulated message states, "In order to provide employment for the large number of graduates from higher educational institutions and pedagogical staff of vocational colleges that have completely ceased their activities, it is necessary to provide retired teachers with up to 6 hours of lessons per week and sign contracts with them for the academic year."
However, these reports have no legal basis
Because Article 4 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan states that everyone has equal opportunities to exercise and protect their labor rights.
Additionally, discrimination in the field of labor and employment is prohibited. It is specifically noted that establishing any direct or indirect restrictions in the field of labor and employment based on gender, age, race, nationality, language, social origin, property status, career position, place of residence, attitude towards religion, beliefs, membership in public associations, as well as other aspects not related to the professional qualities and work results of employees, is considered discrimination. Similarly, providing any direct or indirect advantages based on these factors is also considered discriminatory.
It should be emphasized that the age of the teacher does not play a role in the distribution of lessons. Instead, attention is paid to the teacher's quality of education and the results achieved. In any case, teachers are allocated lessons based on the priority sequence established by the Regulation "On the procedure for class formation and tariff list compilation in general education institutions."
There is no rule stating that a teacher should be given fewer lessons just because they are a pensioner. However, if a retired employee has no achievements, if the quality of education in the class they teach is low, or if there are insufficient indicators, then a subject specialist who has achieved notable results and holds a qualification category can be given more class hours.
Conversely, if an employee, despite being a pensioner, has significant achievements and qualification categories, then it is possible to assign more lessons to such a retired teacher.