16:15 / 25.08.2024 7.65k
Bir kunda necha soat dars o‘tishim mumkin? Masalan, 30 soat darsni 3 kunga qo‘yib, 3 kun dam olsam bo‘ladimi? Bu noqonuniy bo‘lib qolmaydimi? Bir hamkasbimizga "zavuchimiz" shunaqa imkoniyat qilib beryapti. Chunki maktabimiz ikki smenali.
O‘qituvchining ish vaqti uning ish yuklamasidan kelib chiqib aniqlanadi. Bir stavka miqdorda (yuqori sinflarda 20, boshlang‘ich sinflarda 18 soat) ishlaydigan o‘qituvchi Mehnat kodeksining 184-moddasiga ko‘ra, haftasiga 36 soat, kuniga 6 soatdan ishlashi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, pedagog xodim dars o‘tish bilan birga unga qo‘shimcha ravishda pedagogik yuklamani ham bajarishi kerak bo‘ladi.
Chunki, "Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risida"gi yo‘riqnomada aniq qoidalar belgilab berilgan.
Unga ko‘ra, pedagog xodimining yillik ish yuklamasi (bir stavka hisobida) bir haftada 36 soat, bir oyda 154,8 soat, bir yilda 1548 soat miqdorida o‘quv-tarbiya jarayoni hamda o‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayon qismlardan iborat bo‘lgan holda amalga oshiriladi.
Misol uchun, bir stavka ishlovchi yuqori sinf o‘qituvchisi yiliga 868 soat dars o‘tadi, 680 soat pedagogik yuklamasida belgilab berilgan vazifalarni bajaradi. (20*0,8=16+20=36*4,3(hafta)=154,8*43 (hafta)=1548 soat)
Tabiiyki, bunda 30 soat dars o‘tadigan o‘qituvchining pedagogik yuklamasi yanada ko‘proqni tashkil etadi. Hisob-kitoblar bo‘yicha aytadigan bo‘lsak, bir stavkada ishlovchi o‘qituvchiga kuniga 3 soatdan dars qo‘yilgan taqdirda, u pedagogik yuklamasi bilan birga yana 3 soatga yaqin ishlashiga to‘g‘ri kelmoqda.
Ya’ni, bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos. 1.5 stavkada ishlaydigan xodimga esa 3 kunni bo‘shatib berishning esa umuman imkoni yo‘q.
30 soat dars olgan o‘qituvchi o‘zi shundoq ham pedagogik yuklamasi bilan birga qo‘shib hisoblaganda haftasiga 6 kun ishlaganda bir kunda 9 soatdan ishlashiga to‘g‘ri kelib qoladi. (30*0,8=24+30=54; 54:6=9)
Agar 30 dars 3 kunga qo‘yib beriladigan bo‘lsa, o‘qituvchi 18 soat ishlashiga to‘g‘ri keladi. (54:3=18) Bu esa qonunan to‘g‘ri kelmaydi.
Agar qaysidir ta’lim muassasasida 30 soat dars 3 kunga qo‘yib berilayotgan bo‘lsa, unda qonun buzilishi ro‘y bergan. Agar bu holat tegishli davlat idoralari tomonidan aniqlansa, maktab ma’muriyatiga nisbatan javobgarlik belgilanadi.

16:15 / 25.08.2024 7.72k
I can teach for hours a day. For example, can I put 30 hours of lessons off for 3 days and take 3 days off? Wouldn't that be illegal? One of our colleagues is given such an opportunity by our "zavuch." Because our school is two-shift.
The teacher's working hours are determined based on their workload. According to Article 184 of the Labor Code, a teacher working at one rate (20 hours in senior classes, 18 hours in primary classes) must work 36 hours a week, 6 hours a day.
It should be noted that, along with conducting classes, the teacher must also perform an additional pedagogical workload.
Because the instruction "On the procedure for forming a standard annual work plan for pedagogical specialties of general education institutions" defines specific rules.
According to this, the annual workload of a teacher (at one rate) is 36 hours per week, 154.8 hours per month, and 1,548 hours per year, as well as the methodological support of the educational process and the organizational and pedagogical process.
For example, a high school teacher working one-stage conducts 868 hours of classes per year and completes 680 hours of tasks set in their pedagogical workload. (20*0.8=16+20=36*4.3 (week) =154.8*43 (week) =1548 hours)
Naturally, the pedagogical load of a teacher who teaches for 30 hours is even greater. According to calculations, if a teacher working at the same rate is given lessons of 3 hours a day, he will have to work for another 3 hours together with his pedagogical workload.
That is, even an employee working at the same rate has the opportunity to leave only one day free in a week. For an employee working at a rate of 1.5, it is completely impossible to release 3 days.
A teacher who has taught 30 hours already has to work 9 hours a day when he works 6 days a week, including his pedagogical workload. (30*0,8=24+30=54; 54:6=9)
If 30 lessons are given for 3 days, the teacher will have to work 18 hours. (54:3=18) This does not correspond to the law.
If 30 hours of lessons are postponed to 3 days in an educational institution, then a violation of the law has occurred. If this situation is detected by the relevant state bodies, responsibility will be imposed on the school administration.