16:15 / 25.08.2024 7.65k
Bir kunda necha soat dars o‘tishim mumkin? Masalan, 30 soat darsni 3 kunga qo‘yib, 3 kun dam olsam bo‘ladimi? Bu noqonuniy bo‘lib qolmaydimi? Bir hamkasbimizga "zavuchimiz" shunaqa imkoniyat qilib beryapti. Chunki maktabimiz ikki smenali.
O‘qituvchining ish vaqti uning ish yuklamasidan kelib chiqib aniqlanadi. Bir stavka miqdorda (yuqori sinflarda 20, boshlang‘ich sinflarda 18 soat) ishlaydigan o‘qituvchi Mehnat kodeksining 184-moddasiga ko‘ra, haftasiga 36 soat, kuniga 6 soatdan ishlashi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, pedagog xodim dars o‘tish bilan birga unga qo‘shimcha ravishda pedagogik yuklamani ham bajarishi kerak bo‘ladi.
Chunki, "Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risida"gi yo‘riqnomada aniq qoidalar belgilab berilgan.
Unga ko‘ra, pedagog xodimining yillik ish yuklamasi (bir stavka hisobida) bir haftada 36 soat, bir oyda 154,8 soat, bir yilda 1548 soat miqdorida o‘quv-tarbiya jarayoni hamda o‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayon qismlardan iborat bo‘lgan holda amalga oshiriladi.
Misol uchun, bir stavka ishlovchi yuqori sinf o‘qituvchisi yiliga 868 soat dars o‘tadi, 680 soat pedagogik yuklamasida belgilab berilgan vazifalarni bajaradi. (20*0,8=16+20=36*4,3(hafta)=154,8*43 (hafta)=1548 soat)
Tabiiyki, bunda 30 soat dars o‘tadigan o‘qituvchining pedagogik yuklamasi yanada ko‘proqni tashkil etadi. Hisob-kitoblar bo‘yicha aytadigan bo‘lsak, bir stavkada ishlovchi o‘qituvchiga kuniga 3 soatdan dars qo‘yilgan taqdirda, u pedagogik yuklamasi bilan birga yana 3 soatga yaqin ishlashiga to‘g‘ri kelmoqda.
Ya’ni, bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos. 1.5 stavkada ishlaydigan xodimga esa 3 kunni bo‘shatib berishning esa umuman imkoni yo‘q.
30 soat dars olgan o‘qituvchi o‘zi shundoq ham pedagogik yuklamasi bilan birga qo‘shib hisoblaganda haftasiga 6 kun ishlaganda bir kunda 9 soatdan ishlashiga to‘g‘ri kelib qoladi. (30*0,8=24+30=54; 54:6=9)
Agar 30 dars 3 kunga qo‘yib beriladigan bo‘lsa, o‘qituvchi 18 soat ishlashiga to‘g‘ri keladi. (54:3=18) Bu esa qonunan to‘g‘ri kelmaydi.
Agar qaysidir ta’lim muassasasida 30 soat dars 3 kunga qo‘yib berilayotgan bo‘lsa, unda qonun buzilishi ro‘y bergan. Agar bu holat tegishli davlat idoralari tomonidan aniqlansa, maktab ma’muriyatiga nisbatan javobgarlik belgilanadi.

16:15 / 25.08.2024 7.79k
Я могу проводить несколько часов в день. Например, можно ли отложить 30 часов урока на 3 дня и отдохнуть 3 дня? Не станет ли это незаконным? Один наш коллега получил такую возможность от "завуча." Потому что наша школа двухсменная.
Рабочее время учителя определяется исходя из его рабочей нагрузки. В соответствии со статьей 184 Трудового кодекса учитель, работающий в размере одной ставки (20 часов в старших классах, 18 часов в начальных классах), должен работать по 36 часов в неделю и по 6 часов в день.
Обратите внимание, что педагогический работник наряду с проведением урока должен дополнительно выполнить педагогическую нагрузку.
Потому что в Инструкции "О порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям средних общеобразовательных учреждений" определены конкретные правила.
Согласно этому, годовая рабочая нагрузка педагогического работника (в расчете на одну ставку) составляет 36 часов в неделю, 154,8 часов в месяц, 1548 часов в год, а также методическое обеспечение учебно-воспитательного процесса и организационно-педагогический процесс состоит из частей.
Например, учитель старших классов, работающий на одну ставку, проводит 868 часов занятий в год, 680 часов выполняет задачи, определенные в педагогической нагрузке. (20*0,8=16+20=36*4,3 (неделя) =154,8*43 (неделя) =1548 часов)
Естественно, что педагогическая нагрузка учителя, проходящего 30 часов занятий, будет еще больше. По расчетам, если учителю, работающему по одной ставке, дают по 3 часа в день, то ему приходится работать еще около 3 часов вместе с педагогической нагрузкой.
То есть у работника, работающего по одной ставке, есть возможность оставить свободным только один день в неделю. А работнику, работающему по ставке 1,5, отпустить 3 дня вообще невозможно.
Учитель, получивший 30 часов урока, при работе 6 дней в неделю, включая свою педагогическую нагрузку, должен будет работать по 9 часов в день. (30*0,8=24+30=54; 54:6=9)
Если 30 уроков будут откладываться на 3 дня, учителю придется работать 18 часов. (54:3=18) Это не соответствует закону.
Если в каком-либо образовательном учреждении 30 часов урока откладывается на 3 дня, то произошло нарушение закона. Если это будет установлено соответствующими государственными органами, ответственность будет возложена на администрацию школы.