"Zavuch" o‘ziga 10 soat darsni olib, qolganini o‘qituvchilarga taqsimlashi to‘g‘rimi?
Biz matematika fani o‘qituvchilari 4 nafarmiz. Dars esa 60 soat. "Zavuchimiz" ham matematik, u aytyaptiki, men 10 soat dars olaman, keyin qolgan 50 soatni sizlar o‘zaro taqsimlab olasizlar deyapti, shu to‘g‘rimi?
Bu holatda dars taqsimoti “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami 3271) 15-bandiga asosan amalga oshiriladi.
Nizomning 15-bandidagi ko‘rsatgichlarga muvofiq dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchining erishgan yutuqlari (bunda o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlar, ko‘rik tanlovlarda ishtiroki va boshqalar) hamda malaka toifasi, ma’lumoti kabilar inobatga olinishi lozim.
Ketma-ketlikning eng oxirida oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlariga dars berilishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Shuningdek, yuqoridagi nizomning 16-bandida ko‘rsatkichlar ketma-ketlik asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilishi aytilmoqda.
Dars soatlari maktabda shu fan bo‘yicha mavjud dars soatlariga, shu fandan dars beruvchi o‘qituvchilar soniga, ularning ko‘rsatkichlariga qarash lozim. Xulosa qiladigan bo‘lsak, dars taqsimoti amalda ishlayotgan o‘qituvchilar o‘rtasida o‘zaro taqsimot qilinishi kerak va ortib qolgan dars vakant sifatida ko‘rsatiladi.
Oliy ma’lumotli talabgor kelguniga qadar esa rahbar xodimlar vaqtincha ishlab turishi mumkin, ularga bu dars doimiy o‘quv yili mobaynida biriktirib qo‘yilmaydi. Qachon oliy ma’lumotli talabgor kelsa, ulardan bu darslar olinib, yangi talabgor ishga qabul qilinishi kerak bo‘ladi.
Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasi 20-bandidagi “O‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmaydi” deyilgan norma rahbarlarga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Bu soatlar vakant sifatida ko‘rsatilmasa, hududiy bandlik organlari ish beruvchini ish o‘rinlarini yashirganlikda baholab, MjtK ni 229-moddasiga asosan ma’muriy jarimaga tortishi mumkin.
Sherzod Tolibov, 3-toifali yurist
Bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos

Is it right for "Zavuch" to take 10 hours of lessons and distribute the rest to the teachers?
We are 4 mathematics teachers. The lesson is 60 hours. "Our friend" is also a mathematician, he says that I will study for 10 hours, then you will divide the remaining 50 hours, is that right?
In this case, the distribution of lessons is carried out according to paragraph 15 of the regulation "On the procedure for the completion of classes in general education institutions and the formation of tariff lists" (list number 3271).
The achievements of the teacher in the distribution of class hours in accordance with the indications in paragraph 15 of the regulation (in this case, the places of his students in Olympiads, certificates obtained in foreign languages, participation in examinations, etc.), as well as the category of qualifications, information etc. should be taken into account.
At the very end of the sequence, it is indicated that it is possible to teach the leading staff of the general education institution in the relevant specialty until it is provided with highly educated teachers.
Also, in paragraph 16 of the above regulation, it is said that it is recommended to determine the maximum amount of lesson hours for teachers who have priority based on the sequence of indicators.
Lesson hours, it is necessary to look at the available lesson hours of this subject in the school, the number of teachers teaching this subject, and their indicators. In conclusion, the class allocation should be shared between the currently working teachers and the remaining class will be shown as vacant.
Managers can work temporarily until the arrival of a student with a higher education, and this lesson will not be assigned to them during the regular academic year. When an applicant with a higher education comes, these lessons will be taken from them and a new applicant will be hired.
Cabinet of Ministers Resolution No. 275, Annex 3, Clause 20, states that "On the basis of the tariff list of teachers, the part of the hours of lessons assigned to teachers up to one and a half rates in excess of one rate shall not be recorded as vacancies." the norm does not apply to leaders.
If these hours are not shown as vacant, the regional employment authorities may judge the employer for concealing jobs and impose an administrative fine based on Article 229 of the Labor Code.