"Zavuch" o‘ziga 10 soat darsni olib, qolganini o‘qituvchilarga taqsimlashi to‘g‘rimi?
Biz matematika fani o‘qituvchilari 4 nafarmiz. Dars esa 60 soat. "Zavuchimiz" ham matematik, u aytyaptiki, men 10 soat dars olaman, keyin qolgan 50 soatni sizlar o‘zaro taqsimlab olasizlar deyapti, shu to‘g‘rimi?
Bu holatda dars taqsimoti “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami 3271) 15-bandiga asosan amalga oshiriladi.
Nizomning 15-bandidagi ko‘rsatgichlarga muvofiq dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchining erishgan yutuqlari (bunda o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlar, ko‘rik tanlovlarda ishtiroki va boshqalar) hamda malaka toifasi, ma’lumoti kabilar inobatga olinishi lozim.
Ketma-ketlikning eng oxirida oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlariga dars berilishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Shuningdek, yuqoridagi nizomning 16-bandida ko‘rsatkichlar ketma-ketlik asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilishi aytilmoqda.
Dars soatlari maktabda shu fan bo‘yicha mavjud dars soatlariga, shu fandan dars beruvchi o‘qituvchilar soniga, ularning ko‘rsatkichlariga qarash lozim. Xulosa qiladigan bo‘lsak, dars taqsimoti amalda ishlayotgan o‘qituvchilar o‘rtasida o‘zaro taqsimot qilinishi kerak va ortib qolgan dars vakant sifatida ko‘rsatiladi.
Oliy ma’lumotli talabgor kelguniga qadar esa rahbar xodimlar vaqtincha ishlab turishi mumkin, ularga bu dars doimiy o‘quv yili mobaynida biriktirib qo‘yilmaydi. Qachon oliy ma’lumotli talabgor kelsa, ulardan bu darslar olinib, yangi talabgor ishga qabul qilinishi kerak bo‘ladi.
Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasi 20-bandidagi “O‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmaydi” deyilgan norma rahbarlarga nisbatan qo‘llanilmaydi.
Bu soatlar vakant sifatida ko‘rsatilmasa, hududiy bandlik organlari ish beruvchini ish o‘rinlarini yashirganlikda baholab, MjtK ni 229-moddasiga asosan ma’muriy jarimaga tortishi mumkin.
Sherzod Tolibov, 3-toifali yurist
Bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos

Правильно ли, что «Завуч» берет 10 часов уроков, а остальное раздает учителям?
Нас 4 учителя математики. Урок 60 часов. «Наш друг» тоже математик, он говорит, что я буду учиться 10 часов, потом ты поделишь оставшиеся 50 часов, так?
В этом случае распределение уроков осуществляется согласно пункту 15 положения «О порядке завершения занятий в общеобразовательных учреждениях и формировании тарифных списков» (список № 3271).
Достижения преподавателя при распределении аудиторных часов в соответствии с указаниями в пункте 15 положения (в данном случае места его учеников на олимпиадах, полученные сертификаты по иностранным языкам, участие в экзаменах и т.п.), как а также следует принимать во внимание категорию квалификации, информацию и т. д.
В самом конце последовательности указано, что возможно обучение руководящего состава общеобразовательного учреждения по соответствующей специальности до тех пор, пока она не будет обеспечена высокообразованными преподавателями.
Также в пункте 16 вышеуказанного положения сказано, что рекомендуется определять максимальный объем учебных часов для учителей, имеющих приоритет, исходя из последовательности показателей.
Учебно-часовая нагрузка, необходимо смотреть на наличие учебных часов по этому предмету в школе, количество учителей, преподающих этот предмет, и их показатели. В заключение, распределение классов должно быть разделено между работающими в настоящее время учителями, а оставшийся класс будет отображаться как свободный.
Менеджеры могут работать временно до прихода студента с высшим образованием, и это занятие им не будет поручено в течение обычного учебного года. Когда придет абитуриент с высшим образованием, у него будут извлекать эти уроки и нанимать нового абитуриента.
Постановление Кабинета Министров № 275, Приложение 3, пункт 20 гласит, что «На основании тарифного перечня учителей часть часов занятий, закрепленная за учителями до полутора ставок сверх одной ставки, устанавливается не фиксироваться в качестве вакансий». На руководителей норма не распространяется.
Если эти часы не будут указаны как вакантные, региональные органы занятости могут привлечь работодателя к ответственности за сокрытие рабочих мест и наложить административный штраф на основании статьи 229 Трудового кодекса.