O‘qituvchilarga darslarni to‘liq taqsimlamay turib, talabani ishga olish to‘g‘rimi?
Hozirda maktabimizda 2 ta matematika, 1 ta informatika o‘qituvchisi ishlaydi. 65 soat dars bor. Biz matematiklar 1.5 stavkada ishlab kelamiz, qolgan 5 soat matematika darsi informatika o‘qituvchimiz o‘tib keladi.
Endi bu yil direktorimiz bir talabani ishga olyapti. Bizning darsimizdan unga olib berishi to‘g‘rimi? O‘z talabalarga qancha dars berish mumkin?
Ma’lumki, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (3271-sonli) nizomning 15-bandidagi ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Ammo o‘qituvchilarga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida hududiy bandlik bo‘limiga taqdim etilgan bo‘lsa, fuqarolar mana shu bo‘sh ish o‘rinlari uchun da’vogarlik qilishi mumkin.
Vazirlar Mahkamasining 275-sonli qarori 3-ilovasi, 20-bandida o‘qituvchilarning tarifikatsiya ro‘yxati asosida ularga bir yarim stavka miqdorigacha belgilangan dars soatlarining bir stavkadan ortiq bo‘lgan qismi bo‘sh ish o‘rinlari sifatida qayd etilmasligi belgilangan. Lekin bu qoida juda ko‘p joylarda ishlamayapti.
Agar ana shu vakant ish o‘rni uchun hududiy bandlik bo‘limi tomonidan taqdim etilgan yo‘llanma orqali biror-bir fuqaro ish so‘rab kelsa, ish beruvchi qonunchilikda nazarda tutilgan normalar asosida ushbu xodimni ishga olish yoki olmaslik masalasini hal etishi mumkin.
Mehnat kodeksining 123-moddasiga ko‘ra, zarur bo‘lgan malaka talablariga muvofiq keladigan xodimni tanlab olish maqsadida ish beruvchi ishga kirayotgan shaxslar bilan suhbatlar o‘tkazishga haqli.
Ish so‘rab kelgan nomzodlarni tanlovdan o‘tkazish Adliya vazirligidan 2023--yil 14-avgust kuni ro‘yxatdan o‘tkazilgan 3451-sonli "Ishga qabul qilish chog‘ida tanlov o‘tkazish to‘g‘risidagi namunaviy nizom" talablari asosida amalga oshirilishi mumkin.
Nomzod tanlovdan o‘tmasa, ish beruvchi unga Mehnat kodeksining 119-moddasiga muvofiq, ishga qabul qilish rad etilganligi to‘g‘risidagi yozma asosni taqdim etadi.
Ana shu holatda barcha dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari bo‘yicha o‘qituvchilarga bo‘lib berilishi mumkin.
Agar ish so‘rab kelgan 3-bosqich talabasi barcha talablarga javob berib, ishga qabul qilinsa, dars soatlari o‘qituvchilar hamda yangi ishga kirgan talaba o‘rtasida taqsimlanadi.
Ma’lumki, bunda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida belgilangan ko‘rsatgichlar asosida birinchi navbatda maktabdagi pedagog xodimlarga ko‘proq dars soatlari ajratiladi.
Shundan so‘ng, pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabasiga qolgan dars soatlari beriladi.
Bir stavkada ishlayotgan xodimga ham haftada atigi bir kunni bo‘sh qoldirish imkoniyati mavjud xolos

Is it correct to hire a student without fully distributing lessons to teachers?
Currently, our school has 2 mathematics teachers and 1 computer science teacher. There are 65 hours of lessons. We mathematicians work at a rate of 1.5, and the remaining 5 hours are spent by our computer science teacher. Now this year, our director is hiring a student. Is it correct that he should take it from our lesson? How many lessons can you teach your students?
It is known that based on the sequence of indicators in paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" (No. 3271), it is recommended to determine the maximum number of class hours for teachers who have an advantage.
However, citizens can apply for these vacancies if the part of the class hours set for teachers up to a one-and-a-half-stage amount exceeding one-stage is presented to the territorial employment department as vacant jobs.
Paragraph 20 of Appendix 3 to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 275 states that the part of lessons scheduled for teachers up to one and a half hours, which exceeds one rate based on the tariff list, is not recorded as vacant jobs. But this rule doesn't work in many places.
If a citizen applies for a job through a referral provided by the territorial employment department for this vacancy, the employer can decide whether to hire this employee based on the norms provided for by law.
According to Article 123 of the Labor Code, in order to select an employee who meets the necessary qualification requirements, the employer has the right to conduct interviews with job applicants.
The selection of candidates who have applied for work can be carried out on the basis of the requirements of the "Model Regulation on the selection of candidates for work" No. 3451, registered by the Ministry of Justice on August 14, 2023.
If the candidate does not pass the competition, the employer provides him with a written rationale for the refusal to hire him in accordance with Article 119 of the Labor Code.
In this case, all class hours can be allocated to teachers in accordance with the requirements of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions."
If a third-year student who applied for a job meets all the requirements and is hired, the class hours will be distributed between the teachers and the newly hired student.
It is known that in this case, based on the indicators established in paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions," teachers at the school are allocated more class hours.
After that, the graduate student in the pedagogical direction will be given the remaining hours of classes.