Oddiy maktablarga ham "Maktab maslahatchisi" lavozimi kerak
Biz oddiy maktab o‘quvchilarni kasbga va oliy ta’limga yo‘naltirishni maktab psixologlarining zimmasiga yuklab qo‘yganmiz. Prezident, ijod hamda ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida esa buning uchun alohida maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilingan.
Maktab maslahatchisi o‘zi qanday lavozim?
Maktab maslahatchisi o‘quvchilarga turli kasblar, ixtisosliklar, mansab lavozimlari, tanlangan kasbni, ixtisoslikni egallash mumkin bo‘lgan ta’lim muassasalari haqida ma’lumotlar berib boruvchi, o‘quvchilarni oliy ta’limga yo‘naltiruvchi kasb hisoblanadi.
Bu lavozim Prezident, ijod hamda ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida joriy qilingan bolib, ular o‘quvchilarga asosan turli xil xalqaro tanlov va musobaqalar haqida xabardor qilish, hamda xorijiy oliygohlarga yo‘naltirish bo‘yicha maslahat berishadi.
Ko‘pchilik maktab maslahatchisi va maktab psixologi bir-biriga o‘xshash lavozim deb o‘ylaydi. Ammo ular orasida anchagina farq bor. Psixologlar o‘quvchilarning psixologik salomatligi, ruhiy holati va hissiy rivojlanishiga e’tibor qaratsa, maktab maslahatchisi o‘quvchilarning akademik muvaffaqiyati, kasbiy rivojlanishi va shaxsiy-ijtimoiy rivojlanishiga va eng asosiysi o‘quvchilarning kasb va oliy ta’limga yo‘naltirish bilan shug‘ullanadilar.
Prezident maktablarida “Maktab maslahatchisi” lavozimi qachon joriy qilindi?
2021-yilda “Maktab maslahatchisi” - “School Counselor” dasturi va uni amalga oshirish mexanizmi ishlab chiqilib, Prezident maktablarida joriy qilindi.
Ularga esa o‘quvchilarni dunyoning eng rivojlangan mamlakatlaridagi nufuzli oliy o‘quv yurtlari haqidagi ma’lumotlar bilan tanishtirish, oliygohlarga hujjat topshirish va ro‘yxatdan o‘tish bo‘yicha kerakli tavsiyalarni berish, ehtiyoj yuqori bo‘lgan kasblar bilan tanishtirish va ularga yo‘naltirish hamda maktab psixologi bilan hamkorlikda o‘quvchilar yoshi, psixofiziologik xususiyati, qobiliyati va iqtidoriga ko‘ra hayotda o‘z yo‘nalishini to‘g‘ri tanlay olishiga ko‘maklashish vazifalari yuklatildi.
Nega haligacha oddiy maktablarda bu lavozim joriy qilinmadi?
Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ta’lim muassasalari tajribasini oddiy maktablarga ham joriy qilmoqchi bo‘lyapmiz, ammo bu maktablarning barcha tajribalarini emas, faqat baholash tizimining o‘zini joriy qilmoqdamiz.
Eng qizig‘i, o‘sha vaqtlarda “Maktab maslahatchisi” dasturi joriy qilinganda, bu dastur Prezident maktablarida muvaffaqiyatli amalga oshirilsa, ijobiy tajriba umumta’lim maktablariga translyatsiya qilinishi aytilgandi. Afsuski, bu va’da bajarilmay qolib ketaverdi.
O‘quvchilarni oliy ta’lim va kasbga yo‘naltirish dolzarb masala ekanligi haqida tinmay bong uramiz-da, ammo bu ishlarni amalga oshirishni oylik maoshi haminqadar bo‘lgan maktab psixologlariga yuklab qo‘yganmiz.
Aslida bizga maktab maslahatchilari juda ham kerakligini, uning barcha vazifalarini bajarishni maktab psixologlariga yuklab qo‘yishimiz xato ekanligini ham juda yaxshi bilamiz va shuning uchun ham bu lavozimni Prezident maktablarida allaqachon joriy qilganmiz.
Oddiy maktablarga kelganda esa doimgidek, davlat byudjetida mablag‘ yetarli emas deb vaziyatdan osongina chiqib ketishga harakat qilamiz.
“Maktab maslahatchisi” lavozimi nima uchun zarur?
Maktab maslahatchilari o‘quvchilarga akademik maqsadlarini belgilashda va ularga erishishda yaqindan yordam beradi. Ular o‘quvchilarning qobiliyatlari va kuchli tomonlarini aniqlab, o‘ziga xos yondashuvlarni ishlab chiqadi.
Ularning yordami orqali o‘quvchilar nafaqat maktabda, balki hayotning keyingi bosqichlarida ham muvaffaqiyatga erishishi oson bo‘ladi. Buni tadqiqotlar ham isbotlagan. Shu sababli, oddiy ta’lim muassasalarida ham maktab maslahatchilarining bo‘lishi o‘ta muhimdir.
Zero, bu tajriba Prezident maktablarida muvaffaqiyatli amalga oshirilgan ekan, endilikda mazkur amaliyotni oddiy maktablarga ham translyatsiya qilish vaqti keldi.

Обычным школам тоже нужна должность "Школьный советник."
Мы возложили на школьных психологов ориентацию обычных школьников на профессию и высшее образование. В президентских, творческих и специализированных образовательных учреждениях введена специальная должность школьного советника.
Какова должность школьного советника?
Школьный консультант - это профессия, направляющая учащихся в высшее образование, предоставляющая учащимся информацию о различных профессиях, специальностях, должностях, выбранных профессиях, образовательных учреждениях, которые могут быть освоены.
В президентских, творческих и специализированных учебных заведениях они в основном информируют о различных международных конкурсах и соревнованиях, а также консультируют по направлению в зарубежные вузы.
Многие думают, что школьный консультант и школьный психолог похожи друг на друга. Но между ними существует значительная разница. В то время как психологи уделяют внимание психологическому здоровью, психическому состоянию и эмоциональному развитию учащихся, школьный консультант занимается академическим успехом, профессиональным развитием и личностно-социальным развитием учащихся и, самое главное, ориентацией учащихся на профессию и высшее образование.
Когда в президентских школах была введена должность "Школьный советник"?
В 2021 году была разработана и внедрена в Президентских школах программа "Школьный советник" - "School Counselor" и механизм ее реализации.
На них возложены задачи по ознакомлению учащихся с информацией о престижных вузах в наиболее развитых странах мира, предоставлению необходимых рекомендаций по подаче документов и регистрации в вузы, ознакомлению и ориентации на востребованные профессии, а также содействию учащимся в сотрудничестве со школьным психологом в правильном выборе своего направления в жизни в соответствии с возрастом, психофизиологическими особенностями, способностями и талантом.
Почему до сих пор эта должность не была введена в обычных школах?
Мы хотим внедрить опыт образовательных учреждений системы Агентства специализированных образовательных учреждений и в обычные школы, но внедряем не весь опыт этих школ, а только саму систему оценки.
Самое интересное, когда в то время была внедрена программа "Школьный консультант," говорилось, что если эта программа будет успешно реализована в президентских школах, то положительный опыт будет транслироваться в общеобразовательные школы. К сожалению, это обещание оставалось невыполненным.
Мы постоянно заявляем о том, что ориентация учащихся на высшее образование и профессию является актуальной задачей, но мы возложили эту работу на школьных психологов, у которых низкая заработная плата.
На самом деле мы очень хорошо знаем, что нам очень нужны школьные консультанты, что было бы ошибкой возлагать все их обязанности на школьных психологов, и поэтому мы уже ввели эту должность в Президентских школах.
Что касается обычных школ, то, как всегда, мы стараемся легко выйти из ситуации, когда в государственном бюджете не хватает средств.
Для чего нужна должность "Школьный консультант"?
Школьные консультанты оказывают учащимся непосредственную помощь в определении и достижении академических целей. Они выявляют способности и сильные стороны учащихся и разрабатывают уникальные подходы.
С их помощью учащимся будет легче добиться успеха не только в школе, но и во всех сферах жизни. Это доказано и исследованиями. Поэтому очень важно, чтобы в обычных учебных заведениях были школьные консультанты.
Поскольку этот опыт успешно реализован в Президентских школах, настало время транслировать эту практику и в обычные школы.