Italiyadagi yangi tartib-qoidalarga ko‘ra, italyan sinflarida smartfonlar va planshetlardan foydalanish taqiqlanmoqda. Kiritilayotgan yangi tartibga ko‘ra, endilikda hatto o‘qitish maqsadlarida ham smartfonlardan foydalanilmaydi.
“Smartfon va planshetlardan foydalanish ko‘pincha o‘quvchilar va o‘qituvchilar o‘rtasida keskinlikni keltirib chiqarishi, ba’zan maktab xodimlariga nisbatan tajovuzkorlik harakatlariga olib kelishi mumkin,” - deydi Italiya ta’lim vaziri Juzeppe Valditara.
Taqiq bog‘cha, boshlang‘ich va quyi o‘rta ta’lim maktablaridagi o‘quvchilarga tatbiq qilinadi.
Aslida Italiyada 2007-yildayoq darslarga aloqador bo‘lmagan maqsadlarda smartfonlardan foydalanish bo‘yicha taqiq qo‘yilgandi, ammo bu qoidalarga har doim ham amal qilinmasdi.
O‘tgan yili BMTning ta’lim, madaniyat va fan bo‘yicha agentligi YUNESKO butun dunyo bo‘ylab maktablarda smartfonlarni taqiqlashni tavsiya qilgan edi.
Uning ta’kidlashicha, qurilmalar o‘quvchilarni chalg‘itadi va ta’lim natijalariga salbiy ta’sir qiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qarori hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi 282-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan namunaviy odob-axloq qoidalari bilan tartibga solingan.

10:38 / 12.07.2024 2.24k
According to new regulations in Italy, smartphones and tablets are prohibited in Italian classes, even for educational purposes.
"The use of smartphones and tablets can often cause tensions between students and teachers, sometimes leading to aggressive actions against school staff," said Giuseppe Valditara, the Minister of Education of Italy.
The ban applies to students in kindergartens, primary and lower secondary schools.
In fact, as early as 2007, Italy banned the use of smartphones for purposes not related to school lessons, but these rules were not always followed.
Last year, the UN agency for education, culture and science, UNESCO, recommended banning smartphones in schools around the world.
He noted that devices distract students and negatively affect learning outcomes.
It should be recalled that the regulation of the use of mobile phones in educational institutions in Uzbekistan is regulated by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 139 dated May 21, 2012 and the Model Code of Conduct approved by the Order of the Ministry of Preschool and School Education No. 282 dated August 31, 2023.