Italiyadagi yangi tartib-qoidalarga ko‘ra, italyan sinflarida smartfonlar va planshetlardan foydalanish taqiqlanmoqda. Kiritilayotgan yangi tartibga ko‘ra, endilikda hatto o‘qitish maqsadlarida ham smartfonlardan foydalanilmaydi.
“Smartfon va planshetlardan foydalanish ko‘pincha o‘quvchilar va o‘qituvchilar o‘rtasida keskinlikni keltirib chiqarishi, ba’zan maktab xodimlariga nisbatan tajovuzkorlik harakatlariga olib kelishi mumkin,” - deydi Italiya ta’lim vaziri Juzeppe Valditara.
Taqiq bog‘cha, boshlang‘ich va quyi o‘rta ta’lim maktablaridagi o‘quvchilarga tatbiq qilinadi.
Aslida Italiyada 2007-yildayoq darslarga aloqador bo‘lmagan maqsadlarda smartfonlardan foydalanish bo‘yicha taqiq qo‘yilgandi, ammo bu qoidalarga har doim ham amal qilinmasdi.
O‘tgan yili BMTning ta’lim, madaniyat va fan bo‘yicha agentligi YUNESKO butun dunyo bo‘ylab maktablarda smartfonlarni taqiqlashni tavsiya qilgan edi.
Uning ta’kidlashicha, qurilmalar o‘quvchilarni chalg‘itadi va ta’lim natijalariga salbiy ta’sir qiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda ta’lim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-son qarori hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi 282-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan namunaviy odob-axloq qoidalari bilan tartibga solingan.

Согласно новым правилам в Италии, смартфоны и планшеты запрещены в итальянских классах, даже в учебных целях.
"Использование смартфонов и планшетов часто может вызвать напряженность между учащимися и учителями, иногда приводить к агрессивным действиям в отношении школьного персонала," - сказал министр образования Италии Жузеппе Вальдитара.
Запрет распространяется на учащихся детских садов, начальных и средних школ.
На самом деле в Италии еще в 2007 году был введен запрет на использование смартфонов для целей, не связанных со школьными занятиями, но эти правила не всегда соблюдались.
В прошлом году агентство ООН по образованию, культуре и науке ЮНЕСКО рекомендовало запретить смартфоны в школах по всему миру.
Он отметил, что устройства отвлекают учащихся и негативно влияют на результаты обучения.
Напомним, что в Узбекистане регулирование использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях регулируется Постановлением Кабинета Министров No 139 от 21 мая 2012 года и Типовыми правилами этического поведения, утвержденными приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года.