17-18-iyun kungi dam olish kunlari uchun mehnat ta’tiliga haq to‘lanadimi?
VMQ-263-son bilan belgilangan pedagog xodimlarning mehnat ta’tiliga 2024-yil 17-iyun (dam olish kuni dushanba), 18-iyun (qo‘shimcha dam olish kuni seshanba) uchun haq to‘lanadimi?
MK 216-moddasi 1-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tili dam olish va ishlash qobiliyatini tiklash uchun ish o‘rni (lavozimi) hamda o‘rtacha ish haqi saqlab qolingan holda xodim ishdan ozod etiladigan, xodimga har yili ish yili davomida beriladigan vaqt davridir.
Bundan tashqari, MK 233-moddasi 1-qismiga ko‘ra, har yilgi mehnat ta’tilida bo‘lgan vaqti uchun xodimga ushbu Kodeksning 257-moddasiga muvofiq hisoblab chiqariladigan o‘rtacha ish haqining saqlanishi kafolatlanadi.
Yuqoridagi moddalar mazmunidan, har yilgi mehnat ta’tilining barcha kunlari uchun haq to‘lashligi anglashilmoqda.
Demak, biz yuqorida har yilgi mehnat ta’tilining barcha kunlari uchun haq to‘lanishi borasida o‘z pozitsiyamizni bayon qildik. Eng qizig‘i amaliyotda hozir 2 xil standart ketmoqda.  Ayrim tashkilotlar har yilgi mehnat ta’tilining barcha kunlari uchun haq to‘lashmoqda.
Endi esa “VMQ 263”ga o‘tamiz! O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 26-iyundagi 263-son qaroriga ko‘ra, ushbu me’yorlarda keltirilgan xodimlarga yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili uchun haq to‘lashda yakshanba va bayram kunlari inobatga olinmaydi.
Aslida mana shu o‘rinda bayram kuni emas, ishlanmaydigan bayram kuni deyilishi to‘g‘ri bo‘lar edi. Chunki bayram kunlari 30 dan ortiq, ishlanmaydigan bayran kunlari esa 9 ta! Masalan, 2-iyul kuni ham Qonun bilan belgilangan bayram, Davlat gerbi qabul qilingan kun.
E’tibor bering, “VMQ 263”da yakshanba va bayram kunlari inobatga olinmaydi deb aytilmoqda. MK 208-moddasida 9 ta ishlanmaydigan bayram kunlari keltirilgan. 18-iyun esa qo‘shimcha dam olish kuni, bayram kuni emas.
17-iyun dushanba-chi? MK 208-moddasiga ko‘ra, dam olish kuni ishlanmaydigan bayram kuniga to‘g‘ri kelgan taqdirda, dam olish kuni bayramdan keyingi ish kuniga ko‘chiriladi. Ya’ni 17-iyun dushanba bu yakshanba deganidir.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, 16-iyun (Qurbon hayit (Iyd al-Adha) diniy bayramining birinchi kuni), 17-iyun dushanbaga ko‘chgan yakshanba uchun haq to‘lanmaydi. 18-iyun qo‘shimcha dam olish kuni uchun esa haq to‘lanishi lozim deb hisoblaymiz!
Bundan tashqari MK 257-moddasiga ko‘ra, ish kunlarining o‘rtacha oylik sonining 25,3 ni hisoblashda ham qo‘shimcha dam olish kunlari hisobga olinmagan.
Ya’ni 365 (1 yildagi kunlar soni, kabisa yili mustasno) – 52 (1 yildagi yakshanbalar soni) - 9 (ishlanmaydigan bayramlar soni) = 304.
304/12 (1 yildagi oylar soni) = 25.3 ya’ni bu son ish kunlarining o‘rtacha oylik sonini ifodalaydi. E’tibor berdingizmi, 25.3 da qo‘shimcha dam olishlar kunlari e’tiborga olinmagan!
Yana bir bor o‘z pozitsiyamizni eslatib o‘tamiz, aslida har yilgi mehnat ta’tilining barcha kunlari uchun haq to‘lanishi shart. Lekin afsuski, qonunchilikka boshqacha qoida kiritib qo‘yilgan.
Shu sababli, 17-iyun dushanbaga ko‘chgan yakshanba uchun haq to‘lanmaydi. 18-iyun, qo‘shimcha dam olish kuni uchun esa haq to‘lanadi.

Оплачивается ли трудовой отпуск педагогических работников, установленный ПКМ-263, за 17 июня 2024 года (выходной день - понедельник), 18 июня (дополнительный выходной день - вторник)?
Согласно части первой ст. 216 ТК ежегодный трудовой отпуск представляет собой период времени, в течение которого работник освобождается от работы с сохранением за ним рабочего места (должности) и средней заработной платы для отдыха и восстановления работоспособности, ежегодно предоставляемый работнику в течение рабочего года.
Кроме того, согласно части 1 статьи 233 ТК за время нахождения в ежегодном трудовом отпуске работнику гарантируется сохранность среднего заработка, исчисляемого в соответствии со статьей 257 настоящего Кодекса.
Из содержания вышеуказанных статей следует, что ежегодный трудовой отпуск оплачивается за все дни.
Итак, мы выше изложили свою позицию по оплате всех дней ежегодного трудового отпуска. Самое интересное, что на практике сейчас идет 2 стандарта. Некоторые организации оплачивают все дни ежегодного трудового отпуска.
А теперь переходим к "ВМК 263"! Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июня 2023 года No 263, воскресные и праздничные дни не учитываются при оплате ежегодного продленного трудового отпуска работникам, указанным в этих нормативах.
На самом деле здесь было бы правильно называть не праздничный день, а нерабочий праздничный день. Потому что праздничных дней более 30, а нерабочих праздничных дней - 9! Например, 2 июля - праздник, установленный законом, день принятия Государственного герба.
Обратите внимание, в "ВМК 263" говорится, что воскресенье и праздничные дни не учитываются. В статье 208 ТК указано 9 нерабочих праздничных дней. 18 июня - дополнительный выходной, а не праздничный день.
А понедельник, 17 июня? Согласно ст. 208 ТК, если выходной день приходится на нерабочий праздничный день, то выходной день переносится на следующий после праздника рабочий день. То есть понедельник 17 июня - это воскресенье.
В заключение следует отметить, что 16 июня (первый день религиозного праздника Курбан хайит (Ийд аль-Адха)), воскресенье, перенесенное на понедельник 17 июня, не оплачивается. А за дополнительный выходной день 18 июня мы считаем необходимым оплатить!
Кроме того, согласно ст.257 ТК при расчете среднемесячного количества рабочих дней 25,3 дополнительные выходные дни не учитывались.
То есть 365 (количество дней в 1 году, за исключением високосного года) - 52 (количество воскресенья в 1 году) - 9 (количество нерабочих праздников) = 304.
304/12 (число месяцев в 1 году) = 25,3, т. е. это число выражает среднемесячное число рабочих дней. Обратили внимание, что дополнительные выходные в 25.3 не учтены!
Еще раз напомним о своей позиции, что на самом деле все дни ежегодного трудового отпуска должны оплачиваться. Но, к сожалению, в законодательство введено другое положение.
Поэтому плата за воскресенье, перенесенное на понедельник 17 июня, не будет. 18 июня, а дополнительный выходной день оплачивается.