14:45 / 02.07.2024 9.49k
Metodik tavsiyam maktab miqyosida ommalashtirilgandi. Maktab miqyosida ommalashtirilganligi to‘g‘risida pedkengashning qarori ham bor.
Lekin “zavuchimiz” ustamaga ball hisoblashda ish tajribangiz ommalashtirish.uz platformasiga joylanmagan ekan deb, ball qo‘yishdan bosh tortdi. Axir maktab miqyosidagi ishlar uchun pedkengash qarorining o‘zi yetarli emasmi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 7 -fevraldagi 32-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi ishlab chiqilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, umumta’lim muassasasining fan o‘qituvchisi tomonidan ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqilgan metodik ish yo‘nalishlar bo‘yicha maktabning Metodbirlashmasi tomonidan muhokama qilinadi hamda ilg‘or ish tajribaga ega deb topilgan taqdirda maktab miqyosida ommalashtirish uchun maktabning Pedagogik kengashiga tavsiya etiladi.
Metodbirlashma tavsiyasi asosida Pedagogik kengashda talabgorning metodik ishi mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq ishlab chiqilganligi o‘rganib chiqiladi hamda maktab miqyosida ommalashtirish yoki ommalashtirmaslik bo‘yicha Pedagogik kengash qaror qabul qiladi.
Agar talabgorning metodik ishiga ijobiy xulosa berilib, ommalashtirishga loyiq deb hisoblansa, Pedagogik kengash qarori bilan maktab miqyosida ommalashtiriladi va ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirilib keyingi bosqichlarga yuboriladi.
E’tibor bering, maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ishni ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirish sharti faqatgina keyingi bosqichlar uchun belgilangan qoida hisoblanadi.
Ya’ni, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda metodik ishning platformaga joylashtirilganligi yoki joylashtirilmaganligi umuman ahamiyatsiz.
O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning 4-bob 2-xatboshida maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ish uchun sertifikat berilmasligi va maktab miqyosida ommalashtirilganligiga isbot sifatida Pedagogik kengash qarori asos hisoblanib, uch yilga amal qilishi belgilangan.
Shuningdek, Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xatida pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlashda pedagoglardan taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati belgilangan.
Mazkur ko‘rsatmada o‘qituvchi ish tajribasining ommalashtirilganligi uchun pedagoglar tomonidan Ishchi guruhga ish tajribasining ommalashtirilganligi haqida tegishli kengash qarori hamda ommalashtirilgan ish tajribaning metodik majmuasi (tavsiya, qo‘llanma va boshqa materiallar) taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, yuqoridagilarni inobatga olib, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda pedagogik kengash qarorining o‘zi yetarli deb hisoblaymiz.
Shu sababli, bu vaziyatda pedagog xodimning ish tajribasi maktab miqyosida ommalashtirilgan bo‘lib, ammo platformaga joylanmagan taqdirda ham o‘qituvchiga baholash mezoni talablariga muvofiq 7 ball berilishi lozim.
Ma’lumot uchun: Mazkur masala yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Respublika ta’lim markazi mas’ulining xulosasini ham oldik. Ya’ni, RTM mas’uli ham ushbu javob to‘g‘ri ekanligini tasdiqladi.

Мое методическое пособие было популяризировано в школьном масштабе. Имеется постановление педсовета о популяризации в школьном масштабе. Но наш "завуч" отказался ставить баллы на надбавку, считая, что его опыт работы не был размещен на платформе ommalashtirish.uz. Разве решения педагогического совета недостаточны для работы на школьном уровне?
Приказом министра дошкольного и школьного образования No32 от 7 февраля 2024 года разработан порядок популяризации передового опыта учителей.
Согласно этому порядку, методическая работа, разработанная учителем предмета общеобразовательного учреждения на основе передового опыта, обсуждается Методическим объединением школы по направлениям и рекомендуется Педагогическому совету школы для популяризации в масштабе школы в случае признания передового опыта работы.
На основе рекомендации методического объединения в Педагогическом совете изучается, разработана ли методическая работа претендента в соответствии с требованиями к методической работе и критериями оценки, утвержденными настоящим приказом, и Педагогический совет принимает решение о популяризации в школьном масштабе.
Если методическая работа претендента будет положительно решена и признана достойной популяризации, она будет популяризирована в масштабе школы решением Педагогического совета и размещена на платформе ommalashtirish.uz и направлена на следующие этапы.
Обратите внимание, что условие размещения на платформе популяризация.uz методической работы, популяризированной в школьном масштабе, является правилом, установленным только для последующих этапов.
То есть при расчете баллов на надбавку за опыт работы, популяризированный в школьном масштабе, совершенно безразлично, размещена ли методическая работа на платформе.
В абзаце 2 главы 4 Инструкции о порядке популяризации передового опыта учителей установлено, что решение Педагогического совета о невыдаче сертификата на методическую работу, популяризованную в школьном масштабе, и о популяризации в школьном масштабе является основанием и действует на три года.
Также в инструктивном письме Министерства народного образования No 02-02/3-1699 от 11 июня 2021 года определен перечень документов, представляемых педагогами при назначении надбавок педагогическим работникам за счет фонда директора.
В данной инструкции предусмотрено, что для популяризации опыта работы учителя педагоги должны предоставить Рабочей группе решение соответствующего совета о популяризации опыта работы и методический комплекс (рекомендации, пособия и другие материалы) о популяризации опыта работы.
В заключение, учитывая вышеизложенное, мы считаем, что решения педагогического совета вполне достаточны для начисления баллов на надбавку за рабочий опыт, популяризированный в школьном масштабе.
Поэтому в этой ситуации преподаватель должен получить 7 баллов в соответствии с требованиями критерия оценки, даже если опыт работы педагога популяризирован в масштабе школы, но не размещен на платформе.
Для справки: Мы также получили заключение ответственного работника Республиканского центра образования при Министерстве дошкольного и школьного образования по данному вопросу. То есть, ответственный РТЦ также подтвердил, что этот ответ верен.