14:45 / 02.07.2024 9.49k
Metodik tavsiyam maktab miqyosida ommalashtirilgandi. Maktab miqyosida ommalashtirilganligi to‘g‘risida pedkengashning qarori ham bor.
Lekin “zavuchimiz” ustamaga ball hisoblashda ish tajribangiz ommalashtirish.uz platformasiga joylanmagan ekan deb, ball qo‘yishdan bosh tortdi. Axir maktab miqyosidagi ishlar uchun pedkengash qarorining o‘zi yetarli emasmi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 7 -fevraldagi 32-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi ishlab chiqilgan.
Mazkur tartibga ko‘ra, umumta’lim muassasasining fan o‘qituvchisi tomonidan ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqilgan metodik ish yo‘nalishlar bo‘yicha maktabning Metodbirlashmasi tomonidan muhokama qilinadi hamda ilg‘or ish tajribaga ega deb topilgan taqdirda maktab miqyosida ommalashtirish uchun maktabning Pedagogik kengashiga tavsiya etiladi.
Metodbirlashma tavsiyasi asosida Pedagogik kengashda talabgorning metodik ishi mazkur buyruq bilan tasdiqlangan metodik ishga qo‘yilgan talablar hamda baholash mezoniga muvofiq ishlab chiqilganligi o‘rganib chiqiladi hamda maktab miqyosida ommalashtirish yoki ommalashtirmaslik bo‘yicha Pedagogik kengash qaror qabul qiladi.
Agar talabgorning metodik ishiga ijobiy xulosa berilib, ommalashtirishga loyiq deb hisoblansa, Pedagogik kengash qarori bilan maktab miqyosida ommalashtiriladi va ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirilib keyingi bosqichlarga yuboriladi.
E’tibor bering, maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ishni ommalashtirish.uz platformasiga joylashtirish sharti faqatgina keyingi bosqichlar uchun belgilangan qoida hisoblanadi.
Ya’ni, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda metodik ishning platformaga joylashtirilganligi yoki joylashtirilmaganligi umuman ahamiyatsiz.
O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasini ommalashtirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning 4-bob 2-xatboshida maktab miqyosida ommalashtirilgan metodik ish uchun sertifikat berilmasligi va maktab miqyosida ommalashtirilganligiga isbot sifatida Pedagogik kengash qarori asos hisoblanib, uch yilga amal qilishi belgilangan.
Shuningdek, Xalq ta’limi vazirligining 2021-yil 11-iyundagi 02-02/3-1699-sonli ko‘rsatma xatida pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlashda pedagoglardan taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxati belgilangan.
Mazkur ko‘rsatmada o‘qituvchi ish tajribasining ommalashtirilganligi uchun pedagoglar tomonidan Ishchi guruhga ish tajribasining ommalashtirilganligi haqida tegishli kengash qarori hamda ommalashtirilgan ish tajribaning metodik majmuasi (tavsiya, qo‘llanma va boshqa materiallar) taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, yuqoridagilarni inobatga olib, maktab miqyosida ommalashtirilgan ish tajriba uchun ustamaga ball hisoblashda pedagogik kengash qarorining o‘zi yetarli deb hisoblaymiz.
Shu sababli, bu vaziyatda pedagog xodimning ish tajribasi maktab miqyosida ommalashtirilgan bo‘lib, ammo platformaga joylanmagan taqdirda ham o‘qituvchiga baholash mezoni talablariga muvofiq 7 ball berilishi lozim.
Ma’lumot uchun: Mazkur masala yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Respublika ta’lim markazi mas’ulining xulosasini ham oldik. Ya’ni, RTM mas’uli ham ushbu javob to‘g‘ri ekanligini tasdiqladi.

Is a school-wide work promotion given points for a bonus even if it is not posted on the platform?
My methodological recommendation was popularized at school level. There is also a decision of the Pedagogical Council to popularize it on a school scale. But our "savuch" refused to put a score on the bonus, saying that your work experience was not posted on the platform ommalashtirish.uz. Isn't the decision of the Educational Council enough for the school-wide work?
By order of the Minister of Preschool and School Education No. 32 dated February 7, 2024, the procedure for popularizing the best practices of teachers has been developed.
According to this procedure, the methodological work developed by the subject teacher of a general education institution on the basis of advanced experience is discussed by the Methodological Association of the school in the areas, and if it is recognized as having advanced work experience, it is recommended to the Pedagogical Council of the school for popularization at the school level.
Based on the recommendation of the methodological association, the Pedagogical Council examines whether the applicant's methodological work has been developed in accordance with the requirements for the methodological work approved by this order and the evaluation criteria, and the Pedagogical Council takes a decision on whether to popularize it at the school level.
If the applicant's methodological work is given a positive conclusion and is considered worthy of popularization, it will be popularized at the school level by the decision of the Pedagogical Council and posted on the popularization.uz platform and sent to the next stages.
Note that the condition of placing the methodological work popularized at the school level on the popularization.uz platform is a rule established only for subsequent stages.
That is, it is completely irrelevant whether the methodological work is placed on the platform or not when calculating points for the bonus for the work experiment popularized at the school level.
In the second paragraph of Chapter 4 of the Instruction on the Procedure for Popularizing the Best Practice of Teachers, the decision of the Pedagogical Council on the non-issuance of a certificate for methodological work popularized at school level and its popularization at school level is considered the basis and is valid for three years.
Also, in the instructional letter of the Ministry of Public Education No. 02-02/3-1699 dated June 11, 2021, the list of documents submitted by teachers when assigning allowances to teachers at the expense of the director's fund is established.
In order to popularize the teacher's work experience, this instruction provides for a decision of the relevant council on the popularization of work experience by the teachers to the Working Group, as well as a methodological set of popularized work experience (recommendations, manuals and other materials).
In conclusion, taking into account the above, we consider that the decision of the pedagogical council alone is sufficient to calculate points for the bonus for the work experiment popularized at the school level.
Therefore, in this situation, even if the work experience of the teacher is popularized at the school level, but not placed on the platform, the teacher should be given 7 points in accordance with the requirements of the evaluation criteria.
For reference: We also received the conclusion of the responsible person of the Republican Education Center under the Ministry of Preschool and School Education on this issue. Ya'ni, RTM mas'ul ham ushbu javobning to'g'ri ekanligini tasdiqladi.