Xalq ta’limi Info tahririyati OAV xodimlari kuni munosabati bilan taqdirlandi
Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida 27-iyun – Matbuot va ommaviy axborot vositalari kuni munosabati bilan tadbir tashkil etildi. Unda ta’lim yo‘nalishida faoliyat yurituvchi bir qancha jurnalist va blogerlar ishtirok etishdi.
Tadbirni Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ochib berib, so‘z va matbuot erkinligini rivojlantirish, ta’lim sohasidagi yangiliklarni yoritish, erishilayotgan yutuqlarni keng targ‘ib etish, o‘z navbatida tizimda uchrayotgan ayrim kamchiliklarni xolis yoritishdagi katta xizmatlari uchun jurnalist va blogerlarga minnatdorchilik bildirdi.
Bugungi tadbirda Xalq ta’limi Info tahririyati direktori Ulug‘bek Po‘latov ham ishtirok etdi hamda vazirlik tomonidan tahririyatga topshirilgan esdalik sovg‘alarni qabul qilib oldi.
“Ta’lim sohasida blog yuritishni boshlaganimda Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanidagi 21-umumta’lim maktabida ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimida ishlardim. Dastlab, telegram messenjerida tashkil etilgan “Xalq ta’limi Info” kanali direktor o‘rinbosarlari uchun ko‘makchi vazifasini o‘tash maqsadida yo‘lga qo‘yilgandi.
O‘sha vaqtlari kanalga faqat hujjatlar yuklab borardim, kanal a’zolari soni esa 50 nafar obunachiga ham yetmasdi. Keyinchalik, ya’ni 2020-yilda, karantin vaqtida kanalga postlar joylab, pedagoglarni qiziqtirgan savollarga javob bera boshladim.
Shundan so‘ng, ta’lim yo‘nalishidagi bloger sifatida taniy boshlashdi. Endi esa “Xalq ta’limi Info” loyihasini yanada kengaytirish uchun rasmiy ommaviy axborot vositasi sifatida ish boshlab, faoliyatimizni yanada kengaytirib, xalqtaliminfo.uz saytini ishga tushirishga erishdik. Hozirgi kunda saytda 2 nafar muxbir hamda 10 ga yaqin jamoa a’zolari faoliyat yuritib kelmoqda.
Nasib qilsa, jamoamizni yanada kengaytirish harakatidamiz. Vaqti kelsa tizimni tanqid ham qilamiz, kamchiliklarni ro‘y-rost olib chiqamiz. Shu o‘rinda bizning tanqidlarni to‘g‘ri qabul qilib kelayotgan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga ham o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.
Vazirlik tomonidan
xalqtaliminfo.uz sayti faoliyati e’tirof etilgani bizga yanada katta kuch va energiya beradi, - deydi tahririyat rahbari Ulug‘bek Po‘latov.
Eslatib o‘tamiz, “Xalq ta’limi Info” loyihasiga 2018-yilda asos solingan. 2023-yil 16-oktyabr kuni xalqtaliminfo.uz sayti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligidan ro‘yxatdan o‘tgan.

People's Education Info was awarded on the occasion of the Day of Media Workers
Today, an event was organized at the Ministry of Preschool and School Education in connection with June 27 - Press and Mass Media Day.
It was attended by several journalists and bloggers working in the field of education.
The Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, opened the event and thanked journalists and bloggers for their great services in the development of freedom of speech and the press, coverage of innovations in the field of education, wide promotion of achievements, and in turn, objective coverage of some shortcomings in the system.
Ulugbek Pulatov, director of the People's Education Info editorial office, also took part in today's event and received memorable gifts presented by the Ministry to the editorial office.
"When I started blogging in the field of education, I worked as the deputy director for spiritual and educational work at secondary school No. 21 in the Kushtepa district of the Fergana region. Initially, the "Xalq ta'limi Info" channel, created on the Telegram messenger, was launched to serve as an assistant to the deputy director.
At that time, I only uploaded documents to the channel, and the number of channel members did not even reach 50 subscribers. Later, in 2020, during the quarantine period, I posted posts on the channel and began to answer the questions of teachers. After that, they began to know him as a blogger in the field of education.
Now, in order to further expand the "Xalq ta'limi Info" project, we have started working as an official media outlet, expanding our activities and launching the website xalqtaliminfo.uz. Currently, 2 reporters and about 10 team members are working on the site. When the time comes, we will criticize the system and openly bring out the shortcomings.
At this point, we also express our gratitude to the Ministry of Preschool and School Education, which is correctly accepting our criticisms. The recognition by the ministry of the activities of the website xalqtaliminfo.uz gives us more strength and energy," says the head of the editorial office Ulugbek Pulatov.
It should be recalled that the "Xalq ta'limi Info" project was founded in 2018. On October 16, 2023, the website xalqtaliminfo.uz was registered with the Agency for Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan.