Xalq ta’limi Info tahririyati OAV xodimlari kuni munosabati bilan taqdirlandi
Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida 27-iyun – Matbuot va ommaviy axborot vositalari kuni munosabati bilan tadbir tashkil etildi. Unda ta’lim yo‘nalishida faoliyat yurituvchi bir qancha jurnalist va blogerlar ishtirok etishdi.
Tadbirni Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ochib berib, so‘z va matbuot erkinligini rivojlantirish, ta’lim sohasidagi yangiliklarni yoritish, erishilayotgan yutuqlarni keng targ‘ib etish, o‘z navbatida tizimda uchrayotgan ayrim kamchiliklarni xolis yoritishdagi katta xizmatlari uchun jurnalist va blogerlarga minnatdorchilik bildirdi.
Bugungi tadbirda Xalq ta’limi Info tahririyati direktori Ulug‘bek Po‘latov ham ishtirok etdi hamda vazirlik tomonidan tahririyatga topshirilgan esdalik sovg‘alarni qabul qilib oldi.
“Ta’lim sohasida blog yuritishni boshlaganimda Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanidagi 21-umumta’lim maktabida ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimida ishlardim. Dastlab, telegram messenjerida tashkil etilgan “Xalq ta’limi Info” kanali direktor o‘rinbosarlari uchun ko‘makchi vazifasini o‘tash maqsadida yo‘lga qo‘yilgandi.
O‘sha vaqtlari kanalga faqat hujjatlar yuklab borardim, kanal a’zolari soni esa 50 nafar obunachiga ham yetmasdi. Keyinchalik, ya’ni 2020-yilda, karantin vaqtida kanalga postlar joylab, pedagoglarni qiziqtirgan savollarga javob bera boshladim.
Shundan so‘ng, ta’lim yo‘nalishidagi bloger sifatida taniy boshlashdi. Endi esa “Xalq ta’limi Info” loyihasini yanada kengaytirish uchun rasmiy ommaviy axborot vositasi sifatida ish boshlab, faoliyatimizni yanada kengaytirib, xalqtaliminfo.uz saytini ishga tushirishga erishdik. Hozirgi kunda saytda 2 nafar muxbir hamda 10 ga yaqin jamoa a’zolari faoliyat yuritib kelmoqda.
Nasib qilsa, jamoamizni yanada kengaytirish harakatidamiz. Vaqti kelsa tizimni tanqid ham qilamiz, kamchiliklarni ro‘y-rost olib chiqamiz. Shu o‘rinda bizning tanqidlarni to‘g‘ri qabul qilib kelayotgan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga ham o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.
Vazirlik tomonidan
xalqtaliminfo.uz sayti faoliyati e’tirof etilgani bizga yanada katta kuch va energiya beradi, - deydi tahririyat rahbari Ulug‘bek Po‘latov.
Eslatib o‘tamiz, “Xalq ta’limi Info” loyihasiga 2018-yilda asos solingan. 2023-yil 16-oktyabr kuni xalqtaliminfo.uz sayti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligidan ro‘yxatdan o‘tgan.

Редакция Xalq ta'limi Info награждена в связи с Днем работников СМИ
Сегодня в Министерстве дошкольного и школьного образования организовано мероприятие, посвященное 27 июня - Дню печати и средств массовой информации. В нем приняли участие несколько журналистов и блогеров, работающих в сфере образования.
Открыв мероприятие, министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова поблагодарила журналистов и блогеров за большие заслуги в развитии свободы слова и печати, освещении новостей в сфере образования, широкой пропаганде достижений, в свою очередь, объективном освещении некоторых недостатков в системе.
В сегодняшнем мероприятии также принял участие директор редакции Xalq ta'limi Info Улугбек Пулатов и получил памятные подарки, врученные редакции министерством.
"Когда я начал вести блог в сфере образования, я работал заместителем директора по духовно-просветительской работе в общеобразовательной школе No21 Коштепинского района Ферганской области. Первоначально канал "Xalq ta'limi Info" созданный в мессенджере Telegram, был создан для выполнения обязанностей помощника заместителей директора.
В то время я загружал на канал только документы, а количество членов канала не достигало и 50 подписчиков. Позже, в 2020 году, во время карантина, я разместил посты на канале и начал отвечать на вопросы, интересующие педагогов. После этого его стали называть блогером по образованию.
Теперь для дальнейшего расширения проекта "Xalq ta'limi Info" мы начали работу в качестве официального средства массовой информации, расширили свою деятельность и запустили сайт xalqtaliminfo.uz. В настоящее время на сайте работают 2 корреспондента и около 10 членов команды.
Мы стремимся к дальнейшему расширению нашей команды. Когда придет время, мы также будем критиковать систему, открыто выявлять недостатки. Мы также благодарим Министерство дошкольного и школьного образования за то, что оно правильно воспринимает нашу критику. Признание министерством деятельности сайта xalqtaliminfo.uz придает нам еще больше сил и энергии, - говорит руководитель редакции Улугбек Пулатов.
Напомним, что проект "Народное образование Инфо" основан в 2018 году. 16 октября 2023 года сайт xalqtaliminfo.uz был зарегистрирован в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.