O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra 2025-yil 1-yanvardan boshlab pedagog va mutaxassis kadrlar kasbiy rivojlanishining uzluksizligini ta’minlash maqsadida barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida malaka oshirishning “Kasbiy rivojlanish soati”, tayanch umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida esa, shuningdek, “Kasbiy rivojlanish kuni” kabi shakllari bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Bunda “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini tashkil etish uchun har bir tuman (shahar)da yuqori malakali o‘qituvchilar orasidan fanlar kesimida mentor-o‘qituvchilar tarkibi shakllantiriladi.
“Kasbiy rivojlanish soati” doirasida fan metodika birlashmalari va mentor-o‘qituvchilar tomonidan o‘qituvchilarning darslari tahlil qilinadi, ularga metodik yordam ko‘rsatiladi, kasbiy rivojlanishi bo‘yicha tavsiyalar beriladi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” doirasida har bitta fan bo‘yicha tayanch umumiy o‘rta ta’lim muassasalari tanlanadi va ushbu muassasalarda o‘qituvchilar uchun kasbiy rivojlantirish bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi.
A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti (yangi tashkil etilgan) va hududiy markazlarda mentor-o‘qituvchilar uchun alohida tayyorlov kurslari tashkil etiladi.
Mentor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritayotgan fan o‘qituvchilariga asosiy ish joyi bo‘lgan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktor jamg‘armasi hisobidan lavozim maoshining 20 foizi miqdorida qo‘shimcha har oylik ustama haq to‘lanadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi esa ikki oy muddatda “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini o‘tkazish tartibini tasdiqlaydi.
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, quyidagi hafta kunlari o‘qituvchilarga “Kasbiy rivojlanish kunlari” sifatida belgilanishi mumkin:
- Dushanba – Aniq fanlar (matematika, informatika va axborot texnologiyalari) fani;
- Seshanba – Filologiya fanlari (Ona tili va adabiyot, O‘zbek tili/rus tili);
- Chorshanba – Tabiiy fanlar (fizika va astronomiya, kimyo, biologiya, geografiya va iqtisodiyot, tabiiy fan (Science);
- Payshanba – Ijtimoiy fanlar (tarix, davlat va huquq asoslari, tarbiya);
- Juma – Xorijiy tillar;
- Shanba – Amaliy fanlar va boshlang‘ich ta’lim (tasviriy san’at, chizmachilik, musiqa madaniyati, texnologiya, jismoniy tarbiya, chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik, boshlang‘ich ta’lim).
Eslatib o‘tamiz, o‘qituvchilarning metodik kunlari, fan oyliklarini o‘tkazish tartibi sobiq Xalq ta’limi vaziri Baxtiyor Saidovning 2022-yil 5-dekabrdagi 372-sonli buyrug‘i bilan bekor qilingandi.

Методические дни вводятся как «Дни повышения квалификации».
Принято решение Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций».
Согласно ему, с 1 января 2025 года в целях обеспечения непрерывности профессионального развития педагогов и специалистов «Час повышения квалификации» будет проводиться во всех общеобразовательных учреждениях, а также в базовых общеобразовательных учреждениях. Также постепенно будут введены такие формы, как «День профессионального развития».
В целях организации мероприятий «Час профессионального развития» и «День профессионального развития» в каждом районе (городе) будет сформирована команда наставников-педагогов из числа высококвалифицированных педагогов.
В рамках «Часа профессионального развития» занятия учителей анализируются научно-методическими объединениями и учителями-наставниками, им оказывается методическая поддержка, даются рекомендации по профессиональному развитию.
В рамках «Дня повышения квалификации» по каждому предмету выбираются основные общеобразовательные учреждения и проводятся тренинги по повышению квалификации учителей в этих учреждениях.
Специальные курсы подготовки наставников-учителей организованы в Национальном институте педагогического мастерства имени А. Авлони (вновь созданном) и областных центрах.
Преподавателям естественных наук, работающим в качестве наставников-учителей, выплачивается дополнительная ежемесячная премия в размере 20% должностного оклада из фонда директора общего среднего образовательного учреждения, являющегося основным местом работы.
Министерство дошкольного и школьного образования утверждает порядок проведения мероприятий «Час профессионального развития» и «День профессионального развития» в двухмесячный срок.
По данным источника Xalqtaliminfo.uz, «Днями повышения квалификации» учителей можно обозначить следующие дни недели:
Понедельник – Наука точные науки (математика, информатика и информационные технологии); Вторник – Филологические предметы (Родной язык и литература, Узбекский язык/Русский язык); Среда – Естественные науки (физика и астрономия, химия, биология, география и экономика, естествознание (Наука); Четверг – Общественные науки (история, государственные и правовые основы, образование); Пятница – Иностранные языки; Суббота – Прикладные науки и элементарное внутреннее обучение. образование (изобразительное искусство, рисование, музыкальная культура, технология, физкультура, допрофессиональная подготовка, начальное образование).
Напоминаем, что приказом бывшего министра народного образования Бахтиёра Саидова от 5 декабря 2022 года №372 был отменен порядок проведения методических дней и месяцев науки учителей.