O‘qituvchining ish tajribasi maktabda ommalashgan bo‘lib, ish joyini boshqa maktabga ko‘chirsa ustama uchun shu maktabdan ball beriladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga 1-ilova, pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezoniga ko‘ra o‘qituvchi ish tajribasining ommalashtirilganligi uchun 7 balldan 15 ballgacha beriladi.
Agar o‘qituvchining ish tajribasi maktab miqyosida ommalashtirilgan bo‘lsa va o‘qituvchi ayni vaqtda boshqa maktabda ishlayotgan bo‘lsa, uning avvalgi ish joyidagi ommalashtirilgan ish tajribasi uchun ball berilmaydi.
Chunki, maktab miqyosida ommalashtirilgan ishga ball berish uchun Ishchi guruhga ta’lim muassasasi miqyosida ommalashtirilganligi to‘g‘risida Pedagogik kengash qarorining elektron (pdf) nusxasi taqdim etilishi lozim.
Ishchi guruh maktab miqyosida ommalashtirilgan ishga ball berishi uchun esa ish tajribasi aynan shu maktabda ommalashtirilgan bo‘lishi lozim.
Diqqat: Agar pedagog xodimning ish tajribasi tuman (shahar), viloyat yoki respublika miqyosida ommalashtirilgan bo‘lsa, unda pedagog xodim ish joyini o‘zgartirgan taqdirda ham ball berilishi mumkin deb hisoblaymiz.

Is it possible to give a bonus to a teacher whose work experience has been popularized in another school?
22:30 / 23.06.2024
2.33k
If the teacher's work experience is popular in the school, if he moves to another school, will he be given points for overtime at the new school?
According to Appendix 1 to the Regulation approved by the Cabinet of Ministers decision No. 823 dated September 30, 2019, 7 to 15 points are given for the popularization of the teacher's work experience according to the criteria for evaluating the work of pedagogues, psychologists and library employees.
If the teacher's work experience is publicized at the school level, and the teacher works at another school at the same time, no points are given for the publicized work experience at his previous place of work.
Because, in order to give points to the work published at the school level, an electronic (pdf) copy of the decision of the Pedagogical Council about the publication at the level of the educational institution must be submitted to the Working Group.
In order for the working group to give points to the work that has been popularized at the school level, the work experience must have been popularized in this school.
Attention: If the work experience of the pedagogue is publicized at the district (city), region or republic level, we believe that points can be given even if the pedagogue changes his place of work.