Ta’lim sohasi xodimlari oylik maosh bo'yicha nechanchi o'rindaligi ma’lum bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi 2024-yilda eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi ma’lumotlarni taqdim etdi.
Unga ko‘ra eng quyi pog‘onalarni ta’lim sohasi vakillari egallagan bo‘lib, ularning o‘rtacha ish haqi 3 million 434 ming so‘mni tashkil etgan.
Taʼlim sohasi o‘rtacha oylik ish haqi miqdori bo‘yicha doimgidek boshqa sohalarga nisbatan eng quyi pog‘onalarda qayd etilgan. Mazkur sohalardagi o‘rtacha ish haqi respublikadagi umumiy o‘rtacha oylik ish haqidan sezilarli darajada kamligicha qolmoqda.
Taʼlim sohasining asosiy tarmoqlari bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi oliy taʼlimda (7,9 million so‘m), eng past ko‘rsatkich esa maktabgacha taʼlimda (1,8 million so‘m) kuzatilgan.
Taʼlim sohasi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahri (5,5 million so‘m), Namangan (3,4 million so‘m) va Navoiy viloyatlarida (3,4 million so‘m) qayd etilgan.
Ma’lumot uchun, iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng baland ko‘rsatkichi — bank, sug‘urta, lizing, kredit va vositachilik faoliyati sohasiga to‘g‘ri kelgan bo‘lib — 13,2 million so‘mni tashkil etgan.
Xususan, soha tarmoqlaridan biri moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish va sug‘urtalash bo‘yicha yordamchi faoliyatda o‘rtacha oylik ish haqi 17,4 million so‘m bo‘lib, qolgan tarmoqlardagiga qaraganda eng yuqori ko‘rsatkichni tashkil etgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra oylik maoshi 6 mln so‘mdan oshgan o‘qituvchilar soni 25 ming 697 nafarni tashkil etgan. Bunda 6 million so‘mdan 10 million so‘mgacha maosh oladigan o‘qituvchilar soni 23 mingtani, 10 million so‘mdan yuqori oylik oluvchilar 1 mingtani tashkil qiladi. Yana 2 mingga yaqin o‘qituvchilarga vazir jamg‘armasidan qo‘shimcha ustamalar to‘langan. (2023-y.)
Yuqoridagi ko‘rsatgichlar umumiy o‘qituvchilar sonining 5 foizini tashkil qiladi. Ya’ni, qolgan 95 foiz o‘qituvchilar kontingenti Statistika agentligi nazarda tutayotgan eng kam oylikni olayotgan bo‘lishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 17-noyabrdagi 196-sonli farmoni bilan 2023-yil 1-dekabrdan boshlab ish haqi, pensiyalar va ijtimoiy nafaqalar 7 foizga oshirilishi belgilangan.
Oshirilgan maoshlar bo‘yicha hisoblanganda, hozirgi kunda pedagog va boshqa xodimlar quyidagicha maosh olmoqda:
Maktab direktori:
- 4 mln 084 ming 179 so‘m (400 o‘quvchigacha);
- 4 mln 360 ming 917 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
- 4 mln 624 ming 262 so‘m (881-1600 o‘quvchigacha);
- 4 mln 891 ming 647 so‘m (1600dan ortiq);
Direktor o‘rinbosarlari: (MMIBDO‘, O‘TIBDO‘)
- 3 mln 814 ming 502 so‘m (400 o‘quvchigacha);
- 4 mln 084 ming 179 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
- 4 mln 360 ming 917 so‘m (881 -1600 o‘quvchigacha);
- 4 mln 624 ming 262 so‘m (1600dan ortiq);
Direktorning ho‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosari:
- 1 mln 618 ming 065 so‘m (400 o‘quvchigacha);
- 1 mln 765 ming 457 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
- 1 mln 919 ming 114 so‘m (881 -1600 o‘quvchigacha);
- 2 mln 078 ming 589 so‘m (1600dan ortiq);
*CHQBT rahbari:
- 2 mln 948 ming 543 so‘m;
2024-yil 15-yanvardan boshlab malaka toifasiga ega bo‘lgan CHQBT rahbari:
- Mutaxassis – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
- Ikkinchi toifali – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
- Birinchi toifali – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
- Oliy toifali – 4 mln 064 ming 865 so‘m;
**Psixologlar:
- Oliy ma’lumotli psixolog – 2 mln 653 ming 689 so‘m;
- Ikkinchi toifali psixolog – 2 mln 841 ming 780 so‘m;
- Birinchi toifali psixolog – 3 mln 034 ming 666 so‘m;
- Oliy toifali psixolog – 3 mln 219 ming 374 so‘m;
O‘qituvchilar:
- O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 756 ming 194 so‘m;
- Oliy ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
- Ikkinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
- Birinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
- Oliy toifali o‘qituvchi – 4 mln 064 ming 865 so‘m;
Maktab laboranti (1 st):
- 1 mln 458 ming 770 so‘m;
Kutubxona mudiri:
- O‘rta maxsus ma’lumotli – 1 mln 941 ming 691 so‘m;
- Oliy ma’lumotli – 2 mln 118 ming 548 so‘m;
Kutubxonachi:
- O‘rta maxsus ma’lumotli – 1 mln 683 ming 734 so‘m;
- Oliy ma’lumotli – 1 mln 772 ming 354 so‘m.
Izoh: *2024-yil 15-yanvardan boshlab CHQBT rahbarlariga ham boshqa fan o‘qituvchilari singari malaka toifasi berish tartibi yo‘lga qo‘yildi. Shu sababli ularning oylik maoshi ham malaka toifasiga ko‘ra farqlanadi.
**Psixologlar oylik maoshi ham malaka toifasiga ko‘ra farqlanadi. Ayni damda psixologlarning kasb standarti ishlab chiqilgan.

Стало известно, какой ранг имеют работники сферы образования по месячной зарплате
Агентство по статистике при Президенте Республики Узбекистан представило информацию о самых высокооплачиваемых и низкооплачиваемых представителях отрасли в 2024 году.
По данным Агентства по статистике, нижние строчки заняли представители сферы образования, средняя зарплата которых составила 3 ​​миллиона 434 тысячи сумов.
Сектор образования всегда находится на самом низком уровне по сравнению с другими секторами по среднемесячной заработной плате. Средняя заработная плата в этих сферах остается существенно ниже среднемесячной зарплаты по стране.
Самый высокий показатель среднемесячной заработной платы по основным отраслям сферы образования наблюдался в сфере высшего образования (7,9 млн сумов), а самый низкий показатель наблюдался в дошкольном образовании (1,8 млн сумов).
Самая высокая среднемесячная заработная плата в сфере образования зафиксирована в городе Ташкенте (5,5 миллиона сумов), Наманганской (3,4 миллиона сумов) и Навоийской областях (3,4 миллиона сумов).
Для справки, наибольший показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности - банковская, страховая, лизинговая, кредитная и брокерская деятельность - составил 13,2 миллиона сумов.
В частности, среднемесячная заработная плата в одной из отраслей промышленности, во вспомогательной деятельности по предоставлению финансовых услуг и страхованию, составляет 17,4 миллиона сумов, что является самым высоким показателем по сравнению с остальными отраслями.
Напоминаем, что по данным 2023 года количество учителей, чья ежемесячная зарплата превышает 6 млн сумов, составляет 25 697 человек, что составляет 5% от общего количества учителей. То есть оставшиеся 95 процентов контингента учителей могут получать минимальную зарплату, предусмотренную Госстатом.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан №196 от 17 ноября 2023 года, начиная с 1 декабря 2023 года, заработная плата, пенсии и социальные выплаты будут повышены на 7%.
С учетом повышения заработной платы педагогам и другим работникам в настоящее время выплачивается следующая заработная плата:
Директор школы:
• 4 миллиона 084 тысячи 179 сумов (до 400 обучающихся);
• 4 миллиона 360 тысяч 917 сумов (до 401-880 учащихся);
• 4 миллиона 624 тысячи 262 сума (до 881-1600 обучающихся);
• 4 миллиона 891 тысяча 647 сумов (более 1600);
Заместители директора: (MMIBDO, OTIBDO)
• 3 миллиона 814 тысяч 502 сума (до 400 обучающихся);
• 4 миллиона 084 тысячи 179 сумов (до 401-880 учащихся);
• 4 миллиона 360 тысяч 917 сумов (до 881-1600 обучающихся);
• 4 миллиона 624 тысячи 262 сума (более 1600);
Заместитель директора по экономической работе:
• 1 миллион 618 тысяч 065 сум (до 400 обучающихся);
• 1 миллион 765 тысяч 457 сум (до 401-880 учащихся);
• 1 миллион 919 тысяч 114 сум (до 881-1600 обучающихся);
• 2 миллиона 078 тысяч 589 сумов (более 1600);
*Заместитель директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма:
• 2 миллиона 948 тысяч 543 сума;
С 15 января 2024 года заместитель директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма с квалификационной категорией:
• Специалист – 2 миллиона 948 тысяч 543 сума;
• Вторая категория – 3 миллиона 301 тысяча 055 сумов;
• Первый класс – 3 миллиона 678 тысяч 381 сум;
• Высшая категория – 4 миллиона 064 тысячи 865 сумов;
**Психологи
• Психолог с высшим образованием – 2 миллиона 653 тысячи 689 сумов;
• Психолог второй категории – 2 миллиона 841 тысяча 780 сумов;
• Психолог первого класса – 3 миллиона 034 тысячи 666 сумов;
• Психолог высокого класса – 3 миллиона 219 тысяч 374 сум;
Учителя:
• Учитель со средним специальным образованием – 2 миллиона 756 тысяч 194 сума;
• Учитель с высшим образованием – 2 миллиона 948 тысяч 543 сума;
• Учитель второго класса – 3 миллиона 301 тысяча 055 сумов;
• Учитель первого класса – 3 миллиона 678 тысяч 381 сум;
• Учитель высшей категории – 4 миллиона 064 тысячи 865 сумов;
Школьный лаборант (1 место):
• 1 миллион 458 тысяч 770 сумов;
Библиотекарь:
• Среднее специальное образование – 1 миллион 941 тысяча 691 сум;
• Высшее образование – 2 миллиона 118 тысяч 548 сумов;
• Среднее специальное образование – 1 миллион 683 тысячи 734 сум;
• Высшее образование – 1 миллион 772 тысячи 354 сум.
Примечание: *С 15 января 2024 года установлен порядок присвоения квалификационной категории руководителям ЧКБТ, как и другим учителям-предметникам. Поэтому их ежемесячная заработная плата также различается в зависимости от квалификационной категории.
**Месячная заработная плата психологов также варьируется в зависимости от квалификационной категории. В настоящее время разработан профессиональный стандарт психологов.