O‘quvchilarning tanlovlardagi ishtiroki fan o‘qituvchisiga ustama berishga asos bo‘ladimi?
Men o‘zbek tili (davlat tili) fanidan ta’lim rus tilida olib boriladigan sinflarga dars o‘taman.  Diplom bo‘yicha mutaxassisligim o‘zbek tili. Oliy toifali o‘qituvchiman. O‘quvchilarim maktabda o‘tkazilgan olimpiada (4-sinflar o‘rtasida)da faxrli o‘rinlarni egallaganlar. Shular ustama belgilashda inobatga olinadimi?
Nizomda boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari uchun deyilgan. Lekin diplom mutaxassisligi  boshlang‘ich bo‘lishi kerak deyilmagan-ku. Zavuchimiz sizga bu bandiga ball berolmaymiz deyaptilar. Aniq javob kutib qolamiz. Bizga beradigan javobingiz boshlang‘ich sinflarga dars o‘tadigan ingliz, o‘zbek, mehnat, jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun juda muhim.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-sonli qarorining 1-ilovasida maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlardagi ishtiroki natijalari asosida pedagog xodimga 10 balldan – 30 ballgacha baholanishi nazarda tutilgan.
Ammo maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashgan o‘quvchilar natijalari faqat boshlang‘ich sinf (1 — 4-sinf) o‘qituvchilari faoliyatini baholashdagina qo‘llaniladi. Ya’ni, bu boshlang‘ich sinflarga dars beradigan boshqa fan o‘qituvchilariga ball berishga asos bo‘lolmaydi.
Fan o‘qituvchilariga faqatgina o‘quvchilari tuman (shahar) miqyosidagi olimpiada, tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, natija ko‘rsatgandagina ustama uchun ball berishga asos bo‘ladi.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarini baholashda maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlar hisobga olinadi, fan o‘qituvchilarini baholashda esa tuman (shahar) miqyosidagi olimpiada, tanlov va boshqa tadbirlar hisobga olinadi.

Является ли участие учеников в олимпиадах поводом для премии учителю естествознания?
Преподаю узбекский язык (государственный язык) в русскоязычных классах. Моя дипломная специальность – узбекский язык. Я преподаватель высшей категории. Мои ученики заняли почетное место на школьной олимпиаде (между 4 классами). Учитываются ли они при определении премии?
В постановлении сказано, что это касается учителей начальных классов. Но не сказано, что специальность по диплому должна быть элементарной. Говорят, что мы не можем дать вам баллы за этот предмет. Ждем четкого ответа. Ваш ответ нам очень важен для учителей английского, узбекского языка, труда и физкультуры, ведущих начальные классы.
Приложением 1 постановления Кабинета Министров №823 от 30 сентября 2019 года предусмотрена оценка учителя от 10 до 30 баллов по результатам участия во общешкольных олимпиадах и других мероприятиях.
Однако результаты участия учащихся во общешкольных олимпиадах и других мероприятиях используются только при оценке работы учителей начальных классов (1-4 классы). То есть это не может быть основанием для начисления баллов учителям естественных наук, ведущим начальные классы.
Учителя естественных наук могут получить дополнительные баллы только в том случае, если их ученики участвуют в районных (городских) олимпиадах, конкурсах и других мероприятиях и показывают результаты.
В заключение при оценке учителей начальных классов учитываются общешкольные олимпиады и другие мероприятия, а при оценке учителей естественных наук учитываются районные (городские) олимпиады, олимпиады и другие мероприятия.