Attestatsiya test sinovlari qaytadan o‘tkazilishi kerak
Xabaringiz bor, 15-16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlari vaqtida pedkadr.uzedu.uz platformasida nosozliklar yuzaga kelganligi sababli, Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilari testlardan yaxshi natija qayd eta olmaganligi aniqlangan. Ko‘pchilik pedagoglar mazkur holatdan noroziligini bildirib, attestatsiya test jarayonlari qayta tashkil etilishini talab qilmoqda.
Xo‘sh, bu vaziyatda qanday yo‘l tutish lozim?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 4-bobida pedagog xodimlarning attestatsiya natijalari yuzasidan murojaat qilish qilish tartibi belgilangan.
Bunda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlar natijalar e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishlari lozim. Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish yozma ravishda yoki vakolatli vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali elektron tarzda amalga oshiriladi.
Ariza ko‘rib chiqilgach, pedagog kadrning pedagogik mahorati va psixologik tayyorgarligi noto‘g‘ri baholanganligi, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovi materiallarida xato va kamchiliklar mavjudligi aniqlangan taqdirda, attestatsiya natijalari o‘zgartirilishi lozim.
Agar 15-16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlarida bo‘lgani kabi, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovlarini o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar mavjudligi aniqlansa, vazirlik test sinovlarining qaytadan topshirilishini tashkil etish lozim.
Bizningcha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi pedagoglardan yozma murojaat kelib tushishini kutmay, test sinovlarini qayta tashkil etish choralarini ko‘rishi zarur. Chunki, bunday holat 15-16-aprel kunlari butun Respublika bo‘ylab kuzatilgan. Albatta, bunda testni muvofaqqiyatli yakunlab, hech qanday texnik muammolarsiz toifa olgan pedagoglar attestatsiya jarayoniga qayta jalb etilmasligi lozim.
Hozircha mazkur holat bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy bayonot berganicha yo‘q.
Izohlar 21
Maktablarda “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlari o‘tkazildi
Otabek Raxmonberganov
17:04 / 27.11.2024
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari kuni
Maktab o‘quvchilari uchun I chorakning so‘nggi kuni 2-noyabrga to‘g‘ri kelib, 4-noyabr kuzgi ta’tilning ilk kuni sanaladi. Ta’til 6 kalendar kun, ya’ni 9-noyabrgacha davom etadi.

Certification tests must be retaken
As you know, during the attestation tests held on April 15-16, due to malfunctions on the pedkadr.uzedu.uz platform, it was determined that the teachers of Informatics and Information Technologies could not get good results from the tests. Many pedagogues are dissatisfied with this situation and demand the reorganization of certification test processes.
So, what should he do in this situation?
Chapter 4 of the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2021 No. 572 defines the procedure for applying for the results of the certification of teaching staff.
In this case, pedagogues who are dissatisfied with the results of the attestation must submit a written application (complaint) to the appeal commission within ten days from the date of announcement of the results. An appeal to the appeal commission is made in writing or electronically through the official website of the competent ministry.
After the review of the application, if it is found that the pedagogical skills and psychological preparation of the pedagogue staff have been incorrectly assessed, there are errors and deficiencies in the materials of the test or qualification test, the attestation results should be changed.
If, as in the case of the attestation tests held on April 15-16, it is found that there are organizational and technical deficiencies in the course of the test or qualification tests in the academic subject, the ministry will organize the re-handing of the tests. should be done.
In our opinion, the Ministry of Preschool and School Education should take measures to reorganize the tests without waiting for a written appeal from pedagogues. Because such a situation was observed throughout the Republic on April 15-16.
So far, the Ministry of Preschool and School Education has not made an official statement regarding this situation.