Attestatsiya test sinovlari qaytadan o‘tkazilishi kerak
Xabaringiz bor, 15-16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlari vaqtida pedkadr.uzedu.uz platformasida nosozliklar yuzaga kelganligi sababli, Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilari testlardan yaxshi natija qayd eta olmaganligi aniqlangan. Ko‘pchilik pedagoglar mazkur holatdan noroziligini bildirib, attestatsiya test jarayonlari qayta tashkil etilishini talab qilmoqda.
Xo‘sh, bu vaziyatda qanday yo‘l tutish lozim?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 4-bobida pedagog xodimlarning attestatsiya natijalari yuzasidan murojaat qilish qilish tartibi belgilangan.
Bunda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlar natijalar e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishlari lozim. Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish yozma ravishda yoki vakolatli vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali elektron tarzda amalga oshiriladi.
Ariza ko‘rib chiqilgach, pedagog kadrning pedagogik mahorati va psixologik tayyorgarligi noto‘g‘ri baholanganligi, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovi materiallarida xato va kamchiliklar mavjudligi aniqlangan taqdirda, attestatsiya natijalari o‘zgartirilishi lozim.
Agar 15-16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlarida bo‘lgani kabi, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovlarini o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar mavjudligi aniqlansa, vazirlik test sinovlarining qaytadan topshirilishini tashkil etish lozim.
Bizningcha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi pedagoglardan yozma murojaat kelib tushishini kutmay, test sinovlarini qayta tashkil etish choralarini ko‘rishi zarur. Chunki, bunday holat 15-16-aprel kunlari butun Respublika bo‘ylab kuzatilgan. Albatta, bunda testni muvofaqqiyatli yakunlab, hech qanday texnik muammolarsiz toifa olgan pedagoglar attestatsiya jarayoniga qayta jalb etilmasligi lozim.
Hozircha mazkur holat bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy bayonot berganicha yo‘q.
Izohlar 21
Maktablarda “So‘nggi qo‘ng‘iroq” tadbirlari o‘tkazildi
Otabek Raxmonberganov
17:04 / 27.11.2024
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari kuni
Maktab o‘quvchilari uchun I chorakning so‘nggi kuni 2-noyabrga to‘g‘ri kelib, 4-noyabr kuzgi ta’tilning ilk kuni sanaladi. Ta’til 6 kalendar kun, ya’ni 9-noyabrgacha davom etadi.

Сертификационные испытания необходимо сдать повторно
Как известно, в ходе аттестационных испытаний, проведенных 15-16 апреля, из-за сбоев в работе платформы pedkadr.uzedu.uz было установлено, что преподаватели информатики и информационных технологий не смогли получить хорошие результаты по результатам испытаний. Многие педагоги недовольны такой ситуацией и требуют реорганизации процессов аттестационных испытаний.
Так что же ему делать в этой ситуации?
Глава 4 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года № 572, определяет порядок подачи заявления на получение результатов аттестации педагогических кадров.
В этом случае педагоги, недовольные результатами аттестации, должны подать письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию в течение десяти дней со дня объявления результатов. Обращение в апелляционную комиссию осуществляется в письменной форме или в электронном виде через официальный сайт компетентного министерства.
Если после рассмотрения заявления будет установлено, что педагогическое мастерство и психологическая подготовка педагогических кадров оценены неверно, имеются ошибки и недостатки в материалах проверки или квалификационного испытания, результаты аттестации подлежат изменению.
Если, как и в случае с аттестационными испытаниями, состоявшимися 15-16 апреля, будут выявлены организационные и технические недостатки в ходе проведения испытания или квалификационных испытаний по учебному предмету, министерство организует пересдачу тесты надо сделать.
По нашему мнению, Министерству дошкольного и школьного образования следует принять меры по реорганизации тестирования, не дожидаясь письменного обращения педагогов. Потому что такая ситуация наблюдалась по всей республике 15-16 апреля.
Пока Министерство дошкольного и школьного образования не сделало официального заявления по поводу этой ситуации.