13-aprel, shanba 1-4-sinf o‘quvchilari uchun ham o‘qish kunimi?
Ma’lumki, 10-aprel, chorshanba — Ramazon Hayiti kuni etib belgilandi. Shu munosabat bilan, 10-aprel, chorshanba — Ramazon Hayiti kuni, 11-aprel, payshanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni, 12-aprel, juma — 6 kunliklarga qo‘shimcha dam olish kuni, 13-aprel, shanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun ish kuni etib belgilangan.
Endi ko‘pchilikda savol tug‘ilmoqda: 13-aprel, shanba pedagog xodimlarga rasman ish kuni bo‘lsa, 1—4-sinf o‘quvchilari shu kuni o‘qishadimi?
Umumta’lim maktablarida 1—4-sinflar uchun o‘quv haftaning davomiyligi 5 kun etib belgilangan. Agar 1—4-sinflar uchun 12-aprel, juma kuni o‘tkaziladigan dars jarayonlari 13-aprel, shanba kuniga ko‘chirilsa, ushbu sinflarga darsga kiradigan boshqa fan o‘qituvchilarining (yuqori sinfda ishlaydigan) pedagoglarning darslari parallel kelib qolishi tabiiy hol.
Masalan, 1—4-sinflarga boshqa fan o‘qituvchilari tomonidan o‘tiladigan ingliz tili, rus tili yoki jismoniy tarbiya fanlari yuqori sinfdagi dars soatlari bilan bir vaqtga to‘g‘ri kelib qolishi ehtimoli yuqori.
Shu sababli 13-aprel, shanba kuni ham 1-4 sinf o‘quvchilari dam olish kuni etib belgilanishi to‘g‘ri deb hisoblaymiz. Bu masalaga yanada oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova bilan bog‘landik. Dilfuza Sobirova bu bo‘yicha rasmiy bayonot berilishini ma’lum qildi.
"2024-yil 13-aprel (shanba) kuni barcha umumiy oʻrta taʼlim maktablarida rejadagi dars jadvali asosida oʻqish kuni hisoblanadi. Dam olish kunlariga toʻgʻri kelgan oʻquv mashgʻulotlarini oʻquv yili yakuniga qadar mavzularni tigʻizlashtirgan holda oʻzlashtirish tavsiya etiladi", - deyiladi vazirlik bergan rasmiy bayonotda.Vazirlik bergan rasmiy bayonotdan kelib chiqib aytadigan boʻlsak, darslar rejadagi dars jadvali asosida olib borilib, 13-aprel (shanba) kuni 1—4-sinflar uchun oʻqish kuni hisoblanmaydi.
Ta’til 6 kalendar kun davom etadi
Ramazon oyining 30-kuni 9-aprel, seshanba kuniga to‘g‘ri kelmoqda.
10:30 / 08.04.2024
Navro‘z bayramida pedagoglar 4 kun, o‘quvchilar 7 kun dam oladilar
Pedagoglar uchun 4 kun ketma-ket dam olish kuni, maktab o‘quvchilari uchun 7 kunlik bahorgi ta’til belgilangan.

April 13 is a working day for pedagogic staff, a holiday for students of 1-4th grade (is it?)
It is known that Wednesday, April 10, is the day of Ramadan Hayit. In this regard, Wednesday, April 10 - the day of Ramadan Hayit, Thursday, April 11 - an additional day off for all employees regardless of the type of work week, April 12, Friday - an additional day off for 6-day workers Saturday, April 13, is a working day for all employees, regardless of the type of work week.
Now many people have a question: if April 13, Saturday is officially a working day for teachers, will students of 1-4 grades study on April 13 (Saturday)?
In general education schools, the duration of the academic week for grades 1-4 is 5 days. If the classes held on Friday, April 12 for grades 1-4 are moved to Saturday, April 13, there is a high probability that the classes of other subject teachers (working in the upper class) of these classes will be held in parallel. it is natural.
For example, English, Russian, or physical education taught by teachers of other subjects in grades 1-4 may coincide with the lessons of the upper grades.
Therefore, we believe that Saturday, April 13, should be designated as a day off for students of grades 1-4. In order to clarify this issue, we contacted Dilfuza Sobirova, Head of the Information Service of the Ministry of Preschool and School Education.
Dilfuza Sobirova also approved the position of the editorial office of khalktaliminfo.uz and informed that on Saturday, April 13, students of the 1st-4th grades will have a day off. That is, April 13 is not a school day for students of grades 1-4.