13-aprel, shanba 1-4-sinf o‘quvchilari uchun ham o‘qish kunimi?
Ma’lumki, 10-aprel, chorshanba — Ramazon Hayiti kuni etib belgilandi. Shu munosabat bilan, 10-aprel, chorshanba — Ramazon Hayiti kuni, 11-aprel, payshanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni, 12-aprel, juma — 6 kunliklarga qo‘shimcha dam olish kuni, 13-aprel, shanba — ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun ish kuni etib belgilangan.
Endi ko‘pchilikda savol tug‘ilmoqda: 13-aprel, shanba pedagog xodimlarga rasman ish kuni bo‘lsa, 1—4-sinf o‘quvchilari shu kuni o‘qishadimi?
Umumta’lim maktablarida 1—4-sinflar uchun o‘quv haftaning davomiyligi 5 kun etib belgilangan. Agar 1—4-sinflar uchun 12-aprel, juma kuni o‘tkaziladigan dars jarayonlari 13-aprel, shanba kuniga ko‘chirilsa, ushbu sinflarga darsga kiradigan boshqa fan o‘qituvchilarining (yuqori sinfda ishlaydigan) pedagoglarning darslari parallel kelib qolishi tabiiy hol.
Masalan, 1—4-sinflarga boshqa fan o‘qituvchilari tomonidan o‘tiladigan ingliz tili, rus tili yoki jismoniy tarbiya fanlari yuqori sinfdagi dars soatlari bilan bir vaqtga to‘g‘ri kelib qolishi ehtimoli yuqori.
Shu sababli 13-aprel, shanba kuni ham 1-4 sinf o‘quvchilari dam olish kuni etib belgilanishi to‘g‘ri deb hisoblaymiz. Bu masalaga yanada oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova bilan bog‘landik. Dilfuza Sobirova bu bo‘yicha rasmiy bayonot berilishini ma’lum qildi.
"2024-yil 13-aprel (shanba) kuni barcha umumiy oʻrta taʼlim maktablarida rejadagi dars jadvali asosida oʻqish kuni hisoblanadi. Dam olish kunlariga toʻgʻri kelgan oʻquv mashgʻulotlarini oʻquv yili yakuniga qadar mavzularni tigʻizlashtirgan holda oʻzlashtirish tavsiya etiladi", - deyiladi vazirlik bergan rasmiy bayonotda.Vazirlik bergan rasmiy bayonotdan kelib chiqib aytadigan boʻlsak, darslar rejadagi dars jadvali asosida olib borilib, 13-aprel (shanba) kuni 1—4-sinflar uchun oʻqish kuni hisoblanmaydi.
Ta’til 6 kalendar kun davom etadi
Ramazon oyining 30-kuni 9-aprel, seshanba kuniga to‘g‘ri kelmoqda.
10:30 / 08.04.2024
Navro‘z bayramida pedagoglar 4 kun, o‘quvchilar 7 kun dam oladilar
Pedagoglar uchun 4 kun ketma-ket dam olish kuni, maktab o‘quvchilari uchun 7 kunlik bahorgi ta’til belgilangan.

13 апреля – рабочий день педагогических работников, праздник для учащихся 1-4 классов (не так ли?)
Известно, что среда, 10 апреля, – день Рамадан Хаит. В связи с этим среда, 10 апреля - день Рамазан Хаит, четверг, 11 апреля - дополнительный выходной для всех работников независимо от типа рабочей недели, 12 апреля, пятница - дополнительный выходной для 6-дневных работников, суббота. 13 апреля – рабочий день для всех сотрудников, независимо от типа рабочей недели.
Теперь у многих возникает вопрос: если 13 апреля, суббота, официально является рабочим днем учителей, то будут ли учащиеся 1-4 классов учиться 13 апреля (суббота)?
В общеобразовательных школах продолжительность учебной недели для 1-4 классов составляет 5 дней. Если занятия, проводимые в пятницу, 12 апреля, для 1-4 классов, перенести на субботу, 13 апреля, велика вероятность того, что занятия других учителей-предметников (работающих в старших классах) этих классов будут проходить параллельно. это натурально.
Например, английский, русский или физкультура, которую преподают учителя других предметов в 1-4 классах, могут совпадать с уроками старших классов.
Поэтому мы считаем, что субботу, 13 апреля, следует обозначить выходным днем для учащихся 1-4 классов. Для выяснения этого вопроса мы связались с руководителем информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дилфузой Собировой.
Дилфуза Собирова также одобрила позицию редакции khalktaliminfo.uz и сообщила, что в субботу, 13 апреля, у учащихся 1-4 классов будет выходной. То есть 13 апреля – не учебный день для учеников 1-4 классов.