Maktab sport zalida pullik to‘garak ochish mumkinmi?
Maktab direktoriman. Yaqinda mahallamizda yashovchi sport treneri kelib, maktab sport zalida pullik boks to‘garagi ochsak bo‘ladimi deb murojaat qildi. Ochig‘i buning tartibini bilmasdim. O‘zi maktab sport zalida pullik to‘garak ochsak noqoniniy ish qilgan bo‘lib qolmaymizmi?
Ta’lim muassasalarining sport inshootlarida pullik xizmat ko‘rsatuvchi sport to‘garaklarini ochish mumkin. Bu Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 2-fevraldagi “Davlat ta’lim muassasalarining sport inshootlarida pullik xizmat ko‘rsatuvchi sport to‘garaklarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 78-son qarori bilan tartibga solinadi.
Ushbu qaror bilan tasdiqlangan Nizomga muvofiq jismoniy tarbiya soatlaridan bo‘sh vaqtlarida sport inshootlarida trenerlar tomonidan aholiga, shu jumladan, o‘quvchi-yoshlar ko‘rsatiladigan jismoniy tarbiya-sog‘lomlashtirish va sport xizmatlari pullik asosda amalga oshiriladi.
Sport inshootlarida pullik xizmatlar ko‘rsatganlik uchun to‘lovlar har oyda kelgusi oyning 10-sanasidan kechikmasdan shug‘ullanuvchilar va ta’lim muassasasi rahbari bilan tuzilgan shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Sport inshootlarida har bir trener tomonidan birinchi navbatda ko‘rsatilgan pullik xizmatlar ko‘rsatilganligi uchun to‘langan to‘lov summasining 20 foizi ta’lim muassasasi tomonidan foydalanilgan sport inshootlarining kommunal to‘lovlari xarajatlariga yo‘naltiriladi hamda mablag‘larning qolgan qismi quyidagi tartibda taqsimlanadi:
50 foizi — sport inshootining moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga yo‘naltiriladi;
50 foizi — trenerga belgilangan tartibda moddiy rag‘batlantirish sifatida to‘lab beriladi.
Sport inshootlarida bir vaqtning o‘zida ikki va undan ko‘p trenerlar pullik xizmat ko‘rsatgan taqdirda sport inshootlarining kommunal to‘lovlari miqdori har bir trenerga bir xil miqdorda taqsimlanadi.
Har bir trener tomonidan ko‘rsatilgan pullik xizmat uchun to‘lovlarning tushumi va ularga to‘langan to‘lovlar bo‘yicha alohida buxgalteriya hisobini yuritilishi tegishli ta’lim muassasasining buxgalteriyasi tomonidan belgilangan tartibda amalga oshiriladi.

Можно ли открыть платный клуб в спортзале школы?
Я директор школы. Недавно к нам пришел спортивный тренер, живущий по соседству, и спросил, можем ли мы открыть платный бокс по боксу в школьном спортзале. Честно говоря, я не знал этой процедуры. Если мы откроем платный клуб в школьном спортзале, не совершим ли мы преступление?
Возможно открытие платных спортивных секций в спортивных сооружениях образовательных учреждений. Это регламентировано постановлением Кабинета Министров от 2 февраля 2019 года "О мерах по созданию платных спортивных секций на спортивных объектах государственных образовательных учреждений".
В соответствии с Положением, утвержденным этим решением, физкультурно-оздоровительные и спортивные услуги, оказываемые тренерами населению, в том числе студентам, в спортивных сооружениях в свободное от занятий физкультурой время, оказываются на платной основе.
Платежи за оказание платных услуг в спортивных сооружениях производятся ежемесячно не позднее 10 числа следующего месяца на основании договора, заключаемого с руководителем образовательного учреждения.
20% от суммы, уплачиваемой за оказание платных услуг каждым тренером в спортивных сооружениях, направляется на расходы по коммунальным платежам спортивных сооружений, используемых образовательным учреждением, а остальная часть средств распределяется в следующем порядке:
50 процентов будет направлено на укрепление материально-технической базы спортивного объекта;
50 процентов выплачивается тренеру в качестве материального поощрения в установленном порядке.
В случае одновременного оказания платных услуг на спортивных объектах двумя и более тренерами сумма коммунальных услуг спортивных объектов распределяется поровну между каждым тренером.
Прием платежей за оказанную платную услугу каждым тренером и отдельный учет произведенных им выплат осуществляется в порядке, установленном бухгалтерией соответствующего образовательного учреждения.