Maktab sport zalida pullik to‘garak ochish mumkinmi?
Maktab direktoriman. Yaqinda mahallamizda yashovchi sport treneri kelib, maktab sport zalida pullik boks to‘garagi ochsak bo‘ladimi deb murojaat qildi. Ochig‘i buning tartibini bilmasdim. O‘zi maktab sport zalida pullik to‘garak ochsak noqoniniy ish qilgan bo‘lib qolmaymizmi?
Ta’lim muassasalarining sport inshootlarida pullik xizmat ko‘rsatuvchi sport to‘garaklarini ochish mumkin. Bu Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 2-fevraldagi “Davlat ta’lim muassasalarining sport inshootlarida pullik xizmat ko‘rsatuvchi sport to‘garaklarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 78-son qarori bilan tartibga solinadi.
Ushbu qaror bilan tasdiqlangan Nizomga muvofiq jismoniy tarbiya soatlaridan bo‘sh vaqtlarida sport inshootlarida trenerlar tomonidan aholiga, shu jumladan, o‘quvchi-yoshlar ko‘rsatiladigan jismoniy tarbiya-sog‘lomlashtirish va sport xizmatlari pullik asosda amalga oshiriladi.
Sport inshootlarida pullik xizmatlar ko‘rsatganlik uchun to‘lovlar har oyda kelgusi oyning 10-sanasidan kechikmasdan shug‘ullanuvchilar va ta’lim muassasasi rahbari bilan tuzilgan shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Sport inshootlarida har bir trener tomonidan birinchi navbatda ko‘rsatilgan pullik xizmatlar ko‘rsatilganligi uchun to‘langan to‘lov summasining 20 foizi ta’lim muassasasi tomonidan foydalanilgan sport inshootlarining kommunal to‘lovlari xarajatlariga yo‘naltiriladi hamda mablag‘larning qolgan qismi quyidagi tartibda taqsimlanadi:
50 foizi — sport inshootining moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga yo‘naltiriladi;
50 foizi — trenerga belgilangan tartibda moddiy rag‘batlantirish sifatida to‘lab beriladi.
Sport inshootlarida bir vaqtning o‘zida ikki va undan ko‘p trenerlar pullik xizmat ko‘rsatgan taqdirda sport inshootlarining kommunal to‘lovlari miqdori har bir trenerga bir xil miqdorda taqsimlanadi.
Har bir trener tomonidan ko‘rsatilgan pullik xizmat uchun to‘lovlarning tushumi va ularga to‘langan to‘lovlar bo‘yicha alohida buxgalteriya hisobini yuritilishi tegishli ta’lim muassasasining buxgalteriyasi tomonidan belgilangan tartibda amalga oshiriladi.

Is it possible to open a paid club in the school gym?
I am a school director. Recently, a sports trainer living in our neighborhood came and asked if we could open a paid boxing club in the school gym. Frankly, I did not know the procedure. If we open a paid club in the school gym, wouldn't we be committing a crime?
It is possible to open paid sports clubs in the sports facilities of educational institutions. This is regulated by the decision of the Cabinet of Ministers dated February 2, 2019 "On measures to establish paid sports clubs in sports facilities of state educational institutions".
In accordance with the Regulation approved by this decision, physical education-healthcare and sports services provided by trainers to the population, including students, in sports facilities during free time from physical education hours are performed on a paid basis.
Payments for the provision of paid services in sports facilities are made monthly no later than the 10th of the next month on the basis of an agreement concluded with the head of the educational institution.
20% of the amount paid for the provision of paid services by each trainer in sports facilities is allocated to the expenses of utility bills of the sports facilities used by the educational institution, and the rest of the funds in the following order distributed:
50 percent will be directed to strengthening the material and technical base of the sports facility;
50 percent is paid to the trainer as a financial incentive in the prescribed manner.
In the event that two or more trainers provide paid services at sports facilities at the same time, the amount of utility bills of sports facilities is distributed equally to each trainer.
The receipt of payments for the paid service provided by each trainer and separate accounting for the payments made to them is carried out in accordance with the procedure established by the accounting department of the relevant educational institution.