15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilar muammosi hal bo‘lmadimi?
Ko‘pchilik pedagoglarning xalqtaliminfo.uz tahririyatiga malum qilishicha, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilarni attestatsiyaga jalb qilish masalasi bo‘yicha yana tushunmovchiliklar boshlangan.
O‘zi nima bo‘lgandi?
2021-yil 17-sentyabrda Vazirlar Mahkamasining 572-son qarori bilan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi. Ana o‘shanda nizomning 6-band, 2-xatboshida ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilar umrbod attestatsiyaga jalb qilinmasligi aytilgandi. Bundan o‘qituvchilar juda xursand bo‘lishdi.
Ammo ularning xursandchiligi uzoqqa cho‘zilmadi.
Chunki, 2022-yil 2-avgustda Vazirlar Mahkamasining 425-son qarori bilan 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganlar emas, balki oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlargina navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmasligi belgilandi.
Keyin shu yerda bir muammo kelib chiqdi va ko‘pchilik 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar endi nima qiladi degan savollar bera boshladi. Shundan so‘ng Xalq ta’limi vazirligi alohida xat chiqarib, normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emasligi, shu sababli 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifa ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligini malum qildi.
2022-yilda bo‘lgan muammo joriy yilgi attestatsiya jarayonida yana avj ola boshladi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi esa bu yil ham yana qayta rasmiy bayonot berib, Xalq ta’limi vazirligining 2022-yil 12-sentabrdagi 03-03/1-4619-son xati hozirgi kunda ham o‘z kuchida ekanligini ma’lum qildi va 2022-yilda ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganligi uchun navbatdagi-majburiy attestatsiyadan ozod qilingan oliy malaka toifali (bosh o‘qituvchi lavozimidagi) pedagog kadrlar joriy yilgi navbatdagi-majburiy attestatsiyalarga jalb qilinmasligini eslatdi.
Unda yana qanday muammo bor?
Pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizomning 6-bandida navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydigan pedagoglar ro‘yxati keltirib o‘tilgan. Xalq ta’limi vazirligining 2022-yil 12-sentabrdagi 03-03/1-4619-son xatiga tayanib aytadigan bo‘lsak, 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar endilikda umrbod attestatsiyaga jalb qilinmasligi kerak. Ammo nizomda nazarda tutilmagan, lekin ayrim mas’ullar tomonidan berilgan og‘zaki topshiriq hamda pedkadr.uzedu.uz platformasi talabiga ko‘ra, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar mazkur platformadan ro‘yxatdan o‘tib, umrbodlik sertifikatni olishi kerak bo‘lmoqda.
Aslida bunday qoida pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizomda ko‘zda tutilmagandi. Ya’ni, 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar attestatsiyaga jalb qilinmay, ularga oliy toifa bo‘yicha haq to‘lash boshlansa muammolar shu yerda tugardi. Lekin bunday bo‘lmadi.
O‘qituvchilarni qiynayotgan navbatdagi muammo hududiy yuridik markazlardan salbiy xulosalar berilishidir. Ya’ni, malaka toifasi umrbod saqlab qolingan pedagoglarga oliy malaka toifa bo‘yicha haq to‘lash bo‘yicha rasmiylashtirilgan buyruqlarga yuridik markazlar tomonidan ijobiy xulosa berilmagan. Shuning uchun barcha berilgan bayonotlarda aytilgan normalar amalda ishlamadi.
Bu chigal masalani qanday qilib ijobiy hal qilish mumkin?
Bizningcha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan hamkorlikda 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilarning yillik ish stajini qonunchilikda belgilangan tartibda hisoblab chiqib, ular orasidan shu toifaga kiradigan pedagoglar ro‘yxatini shakllantirib, birgina buyruq orqali ushbu o‘qituvchilarning malaka toifasi umrbod saqlanib qolinganligi hamda ularga oliy malaka toifa bo‘yicha haq to‘lab borish yuzasidan buyruq chiqarish lozim.
Hozirgi kunda umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida jami 53 ming 914 nafar oliy toifaga ega bo‘lgan o‘qituvchilar faoliyat yuritib kelmoqda. Ularning ma’lum bir qismini esa 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilarni tashkil etadi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi esa ana shu pedagoglar ro‘yxatini shakllantirib olishi zarur deb hisoblaymiz.

Неужели не решена проблема высококвалифицированных преподавателей с 15-летним стажем работы?
По мнению большинства педагогов, обратившихся в редакцию xalqtaliminfo.uz, вновь начались недоразумения в вопросе привлечения к аттестации высококвалифицированных педагогов с 15-летним стажем работы.
Что случилось?
17 сентября 2021 года постановлением Кабинета Министров №572 утверждено положение о порядке аттестации педагогических кадров. Тогда в пункте 6 пункта 2 положения говорилось, что к пожизненной аттестации не будут привлекаться педагоги высшей квалификации, имеющие 15-летний непрерывный стаж работы в образовательных организациях. Учителя были очень счастливы. Но их счастье длилось недолго. Потому что со 2 августа 2022 года, согласно постановлению Кабинета Министров № 425, не те, кто имеет 15 лет непрерывного стажа работы, а только педагогические кадры, сохранившие высшую квалификационную категорию в течение 15 лет и имеющие непрерывный стаж работы. опыт не будет учитываться при следующей обязательной аттестации.
Тогда здесь возникла проблема, и многие стали задавать вопросы о том, что будут делать дальше учителя высшего класса, имеющие к 2 августа 2022 года 15-летний стаж. После этого Министерство народного образования отдельным письмом уточнило, что нормативные правовые документы не имеют обратной силы, поэтому до 2 августа 2022 года он имел 15 лет непрерывного стажа работы и имел высшую категорию (где высшая категория срок пребывания не важен) сказали, что к педагогам это не относится.
Проблема, существовавшая в 2022 году, снова начала обостряться в процессе сертификации в этом году. Министерство дошкольного и школьного образования в этом году вновь выступило с официальным заявлением и сообщило, что письмо Минобразования № 03-03/1-4619 от 12 сентября 2022 года остается в силе, и напомнило, что в С 2022 года педагоги высшей квалификационной категории (в должности завуча), освобожденные от очередной обязательной аттестации в связи с наличием 15-летнего непрерывного стажа работы в организациях образования, в этом году не будут привлекаться к очередной обязательной аттестации.
Какая еще проблема?
Перечень педагогов, которые не будут участвовать в очередной обязательной аттестации, указан в пункте 6 положения о порядке аттестации педагогических кадров. На основании письма Минобрнауки № 03-03/1-4619 от 12 сентября 2022 года высококлассные преподаватели, имеющие к 2 августа 2022 года стаж работы 15 лет, теперь не имеют права на пожизненную аттестацию. вовлеченный. Однако по устному заданию некоторых чиновников и просьбе платформы pedkadr.uzedu.uz, которая не предусмотрена в регламенте, на этой платформе зарегистрировались высококлассные преподаватели с 15-летним стажем работы. получить пожизненный сертификат.
Фактически такое положение не было предусмотрено в положении о порядке аттестации педагогических кадров. То есть, если до 2 августа 2022 года высококлассные преподаватели с 15-летним стажем работы не будут участвовать в аттестации и им будут платить по высококлассному, на этом проблемы закончатся. Но этого не произошло. Следующая проблема, которая мучает учителей, — отрицательные заключения региональных юридических центров. То есть юридические центры не дали положительного заключения на оформленные приказы об уплате платы по высшей квалификационной категории педагогам, квалификационная категория которых сохранена пожизненно. Таким образом, нормы, упомянутые во всех приведенных заявлениях, на практике не работали.
Как можно решить этот сложный вопрос позитивно?
По нашему мнению, Министерство дошкольного и школьного образования совместно с Министерством по борьбе с бедностью и занятости к 2 августа 2022 года после подсчета годового стажа педагогов высокого класса, имеющих стаж работы 15 лет, по данным в установленном законом порядке, среди них необходимо сформировать список педагогов, относящихся к данной категории, и издать приказ о сохранении квалификационной категории этих педагогов пожизненно и о выплате им заработной платы по категории высшей квалификации через единый заказ.
В настоящее время в общеобразовательных учреждениях работают 53 тысячи 914 учителей с высшим образованием. Определенная часть из них — высококлассные преподаватели с 15-летним непрерывным стажем работы до 2 августа 2022 года. Мы считаем, что Министерству дошкольного и школьного образования необходимо сформировать список таких педагогов.