08:02 / 05.02.2024 1.46k
Assalomu alaykum! Maktabda 3 yildan buyon psixolog lavozimida ishlab kelaman. Maktabimizdagi barcha xodimlarga o‘qituvchilar kuni munosabati bilan mukofot pullari berildi. Ammo menga to‘lab berilmadi. Maktab direktoridan sababini so‘rasam sizni mukofotlash to‘g‘risidagi buyruqni tuman maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limi chiqaradi dedi. Shu to‘g‘rimi?
Umumtaʼlim muassasasi psixologini mukofotlash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta taʼlim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Nizomning 4-bob, 9-bandiga ko‘ra umumtaʼlim muassasalari psixologini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish umumtaʼlim muassasalarida tashkil etiladigan ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.
Ishchi guruh umumtaʼlim muassasalari xodimlarini mukofotlash to‘g‘risida qarorlar qabul qilgandan so‘ng ishchi guruhning qarori ijrosini taʼminlash yuzasidan maktab direktorining buyrug‘i chiqariladi.
Yaʼni maktab psixologini mukofotlash to‘g‘risidagi buyruq tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limi tomonidan emas balki, ishchi guruh qarori asosida maktab direktori buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.

Кто платит премии школьному психологу?
Привет! Работаю школьным психологом 3 года. Всем работникам нашей школы были вручены денежные премии по случаю Дня учителя. Но мне не заплатили. Когда я спросил директора школы, почему, он сказал, что районный отдел дошкольного и школьного образования издал приказ вас наградить. Это правильно?
Награждение психолога общеобразовательного учреждения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «Порядок создания директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств» регулируется постановлением.
Согласно пункту 9 главы 4 Положения, премирование и финансовая поддержка психологов общеобразовательных учреждений осуществляется рабочими группами, организованными в общеобразовательных учреждениях.
После принятия рабочей группой решения о награждении работников общеобразовательных учреждений издается приказ директора школы, обеспечивающий выполнение решения рабочей группы.
То есть приказ о награждении школьного психолога издается не районным (городским) отделом дошкольного и школьного образования, а приказом директора школы на основании решения рабочей группы.