Yaponiyada talabalarga virtual ta’limni taklif qiluvchi birinchi masofaviy maktab ochildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi. Ushbu maktabda o‘qish jarayoni joriy yilning aprel oyidan boshlanadi. Endi bolalar mamlakatning istalgan nuqtasidan darslarga qatnashishi mumkin. Buning uchun barcha jihozlar ularga tashkilotchilar tomonidan taqdim etiladi.
Bildirilishicha, virtual maktab o‘quv dasturi Yaponiya ta’lim qonuni standartlariga mos keladi. Odatdagidan farqli o‘laroq, asosiy e’tibor elektron sport va raqamli texnologiyalarga oid fanlarga qaratiladi.
Mutaxassislar bu shakldagi darslar nafaqat jarayonni osonlashtiradi, balki bolalarning o‘qishga bo‘lgan qiziqishini ham oshiradi, degan fikrda. Chunki bu xuddi onlayn o‘yinga o‘xshaydi. Har bir talaba mustaqil ravishda darslarda qatnashadigan avatarini tanlaydi. Shuningdek, o‘smirlar bu virtual olamda tashqi ko‘rinish haqida qayg‘urishlariga hojat qolmaydi.
O‘quv dasturi, shuningdek, trening darslar, maslahatlar, kibersport turnirlari, madaniy tadbirlar, festivallar va boshqa maktab tadbirlarini o‘tkazishni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, maktab o‘quvchilariga individual yondashuv, qo‘shimcha kurslar va Tokio universitetiga kirishga tayyorgarlik va’da qilinadi. O‘qishni tugatgandan so‘ng bitiruvchilar o‘rta maktabning namunaviy attestatiga ega bo‘ladi.

В Японии открылась первая в мире виртуальная школа
В Японии открылась первая дистанционная школа, предлагающая учащимся виртуальное образование. Об этом сообщает издание Qalampir.uz. Учебный процесс в этой школе начнется в апреле этого года. Теперь дети могут посещать занятия из любой точки страны. Все оборудование для этого предоставят организаторы.
Сообщается, что учебная программа виртуальной школы соответствует нормам японского закона об образовании. В отличие от обычного, основной упор сделан на киберспорт и цифровые технологии.
Эксперты считают, что такого рода уроки не только облегчают процесс, но и повышают интерес детей к обучению. Потому что это как онлайн-игра. Каждый ученик самостоятельно выбирает аватар, который будет участвовать в занятиях. Также подросткам не придется беспокоиться о внешнем виде в этом виртуальном мире.
В учебную программу также входит проведение обучающих занятий, консультаций, киберспортивных турниров, культурных мероприятий, фестивалей и других школьных мероприятий. Кроме того, школьникам обещан индивидуальный подход, дополнительные курсы и подготовка к поступлению в Токийский университет. После окончания школы выпускники получат образцовый аттестат средней школы.