Yaponiyada talabalarga virtual ta’limni taklif qiluvchi birinchi masofaviy maktab ochildi. Bu haqda Qalampir.uz nashri xabar berdi. Ushbu maktabda o‘qish jarayoni joriy yilning aprel oyidan boshlanadi. Endi bolalar mamlakatning istalgan nuqtasidan darslarga qatnashishi mumkin. Buning uchun barcha jihozlar ularga tashkilotchilar tomonidan taqdim etiladi.
Bildirilishicha, virtual maktab o‘quv dasturi Yaponiya ta’lim qonuni standartlariga mos keladi. Odatdagidan farqli o‘laroq, asosiy e’tibor elektron sport va raqamli texnologiyalarga oid fanlarga qaratiladi.
Mutaxassislar bu shakldagi darslar nafaqat jarayonni osonlashtiradi, balki bolalarning o‘qishga bo‘lgan qiziqishini ham oshiradi, degan fikrda. Chunki bu xuddi onlayn o‘yinga o‘xshaydi. Har bir talaba mustaqil ravishda darslarda qatnashadigan avatarini tanlaydi. Shuningdek, o‘smirlar bu virtual olamda tashqi ko‘rinish haqida qayg‘urishlariga hojat qolmaydi.
O‘quv dasturi, shuningdek, trening darslar, maslahatlar, kibersport turnirlari, madaniy tadbirlar, festivallar va boshqa maktab tadbirlarini o‘tkazishni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, maktab o‘quvchilariga individual yondashuv, qo‘shimcha kurslar va Tokio universitetiga kirishga tayyorgarlik va’da qilinadi. O‘qishni tugatgandan so‘ng bitiruvchilar o‘rta maktabning namunaviy attestatiga ega bo‘ladi.

The world's first virtual school has opened in Japan
The first distance school offering virtual education to students has opened in Japan. This was reported by Qalampir.uz publication. The study process at this school will begin in April of this year. Now children can attend classes from anywhere in the country. All equipment for this will be provided by the organizers.
It is reported that the virtual school curriculum complies with the standards of the Japanese Education Law. Unlike usual, the main focus is on e-sports and digital technologies.
Experts believe that this type of lessons not only makes the process easier, but also increases children's interest in learning. Because it's like an online game. Each student independently chooses an avatar that will participate in classes. Also, teenagers don't have to worry about appearance in this virtual world.
The curriculum also includes conducting training classes, consultations, eSports tournaments, cultural events, festivals and other school events. In addition, school students are promised an individual approach, additional courses and preparation for admission to the University of Tokyo. After graduation, graduates will have a model high school certificate.