Niderlandiyada maktab o‘quvchilarining mobil telefonlardan foydalanishi taqiqlanadi
Niderlandiyada maktab o‘quvchilarining mobil telefonlardan foydalanishi taqiqlanadi. Hukumat saytida yozilishicha, taqiqlov 2024-yilning 1-yanvaridan kuchga kiradi. Telefonlar bilan birga, darslarda smart-soatlar va planshetlardan foydalanish ham man etiladi.
Faqat bu qurilmalar kerak bo‘ladigan raqamli savodxonlik darslari hamda sog‘lig‘i yoki nogironligi sababli bu qurilmalardan foydalanishi shart bo‘lgan o‘quvchilar uchun istisnolar ko‘zda tutilgan. Maktablar taqiqlov bo‘yicha aniq qoidalarni o‘qituvchilar, ota-onalar va o‘quvchilar bilan o‘zaro kelishgan holda belgilab olishi mumkin.
“Mobil telefonlar deyarli hayotimizning ajralmas qismiga aylangan bo‘lishiga qaramasdan, ularga sinfxonalarda o‘rin yo‘q. O‘quvchilar diqqatlarini jamlash va yaxshi tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘lishlari lozim. Ilmiy tadqiqotlardan bilamizki, mobil telefonlar ta’lim jarayonini buzadi”, — Niderlandiya ta’lim, madaniyat va fan vaziri Robbert Deykgraafning so‘zlarini keltirmoqda hukumat ict.xabar.uz sayti.

In the Netherlands, schoolchildren are prohibited from using mobile phones
In the Netherlands, schoolchildren are prohibited from using mobile phones. According to the government website, the ban will come into effect on January 1, 2024. Along with phones, the use of smart watches and tablets in classes is also prohibited.
Exceptions are made only for digital literacy classes that require these devices and for students who must use these devices due to health or disability. Schools can set specific rules for bans in consultation with teachers, parents and students.
"Despite the fact that mobile phones have become almost an integral part of our lives, they have no place in classrooms. Students should be able to concentrate and study well. We know from scientific studies that mobile phones disrupt the educational process," said the Dutch Minister of Education, Culture and Science, Robert Dijkgraaf, according to the government website ict.xabar.uz