Niderlandiyada maktab o‘quvchilarining mobil telefonlardan foydalanishi taqiqlanadi
Niderlandiyada maktab o‘quvchilarining mobil telefonlardan foydalanishi taqiqlanadi. Hukumat saytida yozilishicha, taqiqlov 2024-yilning 1-yanvaridan kuchga kiradi. Telefonlar bilan birga, darslarda smart-soatlar va planshetlardan foydalanish ham man etiladi.
Faqat bu qurilmalar kerak bo‘ladigan raqamli savodxonlik darslari hamda sog‘lig‘i yoki nogironligi sababli bu qurilmalardan foydalanishi shart bo‘lgan o‘quvchilar uchun istisnolar ko‘zda tutilgan. Maktablar taqiqlov bo‘yicha aniq qoidalarni o‘qituvchilar, ota-onalar va o‘quvchilar bilan o‘zaro kelishgan holda belgilab olishi mumkin.
“Mobil telefonlar deyarli hayotimizning ajralmas qismiga aylangan bo‘lishiga qaramasdan, ularga sinfxonalarda o‘rin yo‘q. O‘quvchilar diqqatlarini jamlash va yaxshi tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘lishlari lozim. Ilmiy tadqiqotlardan bilamizki, mobil telefonlar ta’lim jarayonini buzadi”, — Niderlandiya ta’lim, madaniyat va fan vaziri Robbert Deykgraafning so‘zlarini keltirmoqda hukumat ict.xabar.uz sayti.

В Нидерландах школьникам запрещено пользоваться мобильными телефонами
В Нидерландах школьникам запрещено пользоваться мобильными телефонами. По данным сайта правительства, запрет вступит в силу с 1 января 2024 года. Наряду с телефонами также запрещено использование на занятиях умных часов и планшетов.
Исключения делаются только для классов цифровой грамотности, которым необходимы эти устройства, а также для учащихся, которым приходится использовать эти устройства по состоянию здоровья или инвалидности. Школы могут устанавливать конкретные правила запретов после консультаций с учителями, родителями и учащимися.
«Несмотря на то, что мобильные телефоны стали практически неотъемлемой частью нашей жизни, им нет места в классах. Студенты должны иметь возможность концентрироваться и хорошо учиться. Из научных исследований мы знаем, что мобильные телефоны нарушают образовательный процесс», — заявил министр образования, культуры и науки Нидерландов Роберт Дейкграаф, сообщает правительственный сайт ict.xabar.uz.