09:00 / 08.06.2024 3.43k
Xabaringiz bor, pedagoglarga Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama belgilash maqsadida ikki bosqichli tanlov jarayonlari o‘tkazilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama oladigan pedagoglar ro‘yxati tasdiqlangandi.
Unga ko‘ra, vazirlik tizimida faoliyat yuritayotgan 1 005 nafar malakali pedagog kadrlarga 2024-yil may oyidan 2025-yil yanvar oyiga qadar (9 oy) mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari (5 mln 775 ming so‘m) miqdorida har oylik ustama to‘lab berilishi kerak edi.
Ammo ayni damda iyun oyi bo‘lishiga qaramay, ko‘plab hududlarda pedagog xodimlarga mazkur ustamalar to‘lab berilmagan.
“Vazirlik pulni tashlab berishi kerak edi, vazirlik maktab o‘z hisobidan kelib chiqqan holatda to‘lab bersin deb qaytarib yuboribdi tumanga”, deydi vazir ustamasiga erishgan pedagoglardan biri.
Boshqa pedagoglarning aytishicha, o‘tgan yili ham shunday holatlar tez-tez bo‘lib turgan. Hozir ham ayrim tumanlarga tushgan, ayrim tumandagi pedagoglarga esa haligacha vazir ustamasi pullari to‘lab berilmagan.
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga ko‘ra ustama oladigan pedagoglar ro‘yxatini tasdiqlash haqida vazirining buyrug‘i qabul qilingandan so‘ng 5 ish kunida tegishli mablag‘larni hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalarining shaxsiy g‘azna hisobvarag‘iga o‘tkazib berishi kerak edi.
Vazirlik tomonidan mablag‘lar o‘tkazib berilgandan so‘ng hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari tomonidan uzog‘i bilan 6 ish kuni ichida pedagog xodimlarga to‘lovlar amalga oshirilishi lozim.
O‘ylaymizki, mazkur holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tez orada rasmiy munosabat bildiradi.

09:00 / 08.06.2024 3.43k
Как известно, был проведен двухэтапный отбор с целью назначения ежемесячной премии педагогам за счет Фонда министра.
Перечень педагогов, получающих ежемесячное пособие из фонда министра, утвержден приказом министра дошкольного и школьного образования.
Согласно ему, 1005 квалифицированным педагогам, работающим в системе министерства, с мая 2024 года по январь 2025 года (9 месяцев) будет выплачена 5,5-кратная минимальная заработная плата (5 миллионов 775 тысяч сумов) в размере ежемесячной премии.
Однако, несмотря на то, что сейчас июнь, во многих регионах эти надбавки профессорско-преподавательскому составу не выплатили.
"Министерство должно было отдать деньги, но министерство отправило их обратно в район, чтобы школа оплатила их за свой счет", - рассказал один из педагогов, получивших назначение министра.
Другие педагоги говорят, что подобные случаи случались часто и в прошлом году. Даже сейчас некоторые районы получили премии министра, а педагогам в некоторых районах до сих пор не заплатили зарплату.
Согласно Постановлению Кабинета Министров от 2 августа 2022 года № 425, соответствующие средства передаются региональным управлениям дошкольного и школьного образования в течение 5 рабочих дней после получения приказа Министра об утверждении перечня педагогов, которые получат бонус согласно Положению должен был быть переведен на личный казначейский счет.
После перечисления средств министерством региональные управления дошкольного и школьного образования должны произвести выплаты педагогам в течение 6 рабочих дней.
Мы думаем, что Министерство дошкольного и школьного образования в ближайшее время даст официальный ответ на эту ситуацию.