09:00 / 08.06.2024 3.43k
Xabaringiz bor, pedagoglarga Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama belgilash maqsadida ikki bosqichli tanlov jarayonlari o‘tkazilgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama oladigan pedagoglar ro‘yxati tasdiqlangandi.
Unga ko‘ra, vazirlik tizimida faoliyat yuritayotgan 1 005 nafar malakali pedagog kadrlarga 2024-yil may oyidan 2025-yil yanvar oyiga qadar (9 oy) mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari (5 mln 775 ming so‘m) miqdorida har oylik ustama to‘lab berilishi kerak edi.
Ammo ayni damda iyun oyi bo‘lishiga qaramay, ko‘plab hududlarda pedagog xodimlarga mazkur ustamalar to‘lab berilmagan.
“Vazirlik pulni tashlab berishi kerak edi, vazirlik maktab o‘z hisobidan kelib chiqqan holatda to‘lab bersin deb qaytarib yuboribdi tumanga”, deydi vazir ustamasiga erishgan pedagoglardan biri.
Boshqa pedagoglarning aytishicha, o‘tgan yili ham shunday holatlar tez-tez bo‘lib turgan. Hozir ham ayrim tumanlarga tushgan, ayrim tumandagi pedagoglarga esa haligacha vazir ustamasi pullari to‘lab berilmagan.
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga ko‘ra ustama oladigan pedagoglar ro‘yxatini tasdiqlash haqida vazirining buyrug‘i qabul qilingandan so‘ng 5 ish kunida tegishli mablag‘larni hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalarining shaxsiy g‘azna hisobvarag‘iga o‘tkazib berishi kerak edi.
Vazirlik tomonidan mablag‘lar o‘tkazib berilgandan so‘ng hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari tomonidan uzog‘i bilan 6 ish kuni ichida pedagog xodimlarga to‘lovlar amalga oshirilishi lozim.
O‘ylaymizki, mazkur holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tez orada rasmiy munosabat bildiradi.

Minister's bonus money is not given (is it?)
As you know, a two-stage selection process was held in order to assign a monthly bonus to pedagogues at the expense of the Minister's Fund.
The list of pedagogues receiving a monthly allowance from the minister's fund was approved by the order of the minister of pre-school and school education.
According to it, 5.5 times of the minimum wage (5 million 775 thousand soums) from May 2024 to January 2025 (9 months) will be paid to 1,005 qualified pedagogues working in the ministry system. ) in the amount of monthly premium should be paid.
However, in spite of the fact that it is June, in many regions these allowances have not been paid to the teaching staff.
"The ministry should have given away the money, but the ministry sent it back to the district so that the school would pay for it at its own expense," said one of the pedagogues who received the minister's appointment.
Other pedagogues say that such cases happened often last year as well. Even now, some districts have received the minister's bonus money, and the pedagogues in some districts have not yet been paid.
According to the Decree of the Cabinet of Ministers dated August 2, 2022 No. 425, the relevant funds are transferred to regional preschool and school education departments within 5 working days after receiving the order of the Minister on approving the list of pedagogues who will receive a bonus according to the Regulation had to transfer to the personal treasury account.
After the funds have been transferred by the Ministry, regional pre-school and school education departments must make payments to pedagogues within 6 working days.
We think that the Ministry of Preschool and School Education will soon give an official response to this situation.