Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tgan pedagoglarga 9 oy mobaynida 5 mln 775 ming so‘mlik qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Ma’lumki, bu yil vazir jamg‘armasidan oylik ustama oladigan pedagoglarning soni 1250 nafar etib belgilangan. Shundan 1150 ta kvota umumta’lim muassasalari pedagoglari uchun, 100 ta kvota Ixtisoslashgan ta’lim muassasalari pedagoglari uchun ajratilgan.
Vazir jamg‘armasidan oylik ustama oluvchi g‘oliblarni aniqlash nomzodlar orasida ikki bosqichda amalga oshiriladi:
Birinchi bosqichda Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan barcha hududlarda nomzodlarning dars beradigan umumta’lim fani bo‘yicha bilim darajasini baholash uchun test sinovlari o‘tkaziladi.
Ikkinchi bosqichda esa umumta’lim fanini bilish darajasini baholash bo‘yicha o‘tkazilgan test sinovlarida maksimal ballning 80 foizi yoki undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlarning kasbiy mahoratini baholash uchun suhbat o‘tkaziladi.
Joriy yilning 23-27-aprel kunlari barcha hududlarda har oylik ustama to‘lanadigan nomzodlarning 2-bosqich kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbat o‘tkaziladi.
Suhbat jarayoni qay tartibda o‘tkaziladi?
Suhbat Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti huzuridagi ilmiy-amaliy psixologlar markazi, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi, Pedagoglarni yangi metodikalarga o‘rgatish milliy markazi rahbar va xodimlari hamda jamoatchilik vakilidan iborat Suhbat komissiyalari tomonidan o‘tkaziladi.
Suhbat jarayonlari o‘tkazilayotgan joyda komissiya a’zolari va nomzoddan tashqari begona shaxslarning bo‘lishiga ruxsat berilmaydi.
Suhbat bosqichida Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkazilgan 1-bosqich test sinovlari natijasiga ko‘ra maksimal ballning 80 foizi va undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlar bilan kasbiy faoliyatiga doir tayyorlangan taqdimoti bo‘yicha suhbat o‘tkaziladi. Suhbat komissiyasi suhbat jarayonlarini baholash ishlarini elektron platformadan foydalangan holda amalga oshiradi.
Taqdimot hamda savol-javob uchun 15 daqiqa vaqt ajratiladi. Suhbat natijalari bo‘yicha baholash maksimal 10 ballik tizimda amalga oshiriladi. Bunda, 2-bosqichga chiqqan hamda nomzodning kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbatdan 4 (to‘rt) balldan kam ball olgan nomzodlar g‘oliblikka tavsiya etilmaydi.
Suhbat natijasi bo‘yicha nomzodlar tomonidan to‘plangan ball Suhbat komissiyasi a’zolarining nomzodlarga qo‘ygan jami ball miqdorlarining o‘rtachasidan kelib chiqib belgilanadi.
Saralash natijalariga ko‘ra har oylik ustama belgilangan pedagog kadrlar ro‘yxatini tasdiqlash va ularga Jamg‘arma hisobidan ustamalarni to‘lash bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i qabul qilinadi.
Nomzodlarning kasbiy mahorati qanday mezonlar asosida baholanadi?
- O‘qituvchining ta’lim jarayoniga hamda o‘quvchilarning sifatli ta’lim olishiga ta’sir etuvchi omillarni tahlil qila olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
- Ta’lim jarayonini rejalashtirishda ta’limning innovatsion shakllari va usullaridan foydalana olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
- Ilg‘or pedagogik hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarga ega ekanligi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
- Taqdimotning mantiqiyligi va yaxlitliligi, asosiy g‘oyalarning shakllantirilganligi, pedagog faoliyatini to‘liq yoritilganligi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball;
- Taqdimotda fikrlarni to‘liq bayon etishi va xulosa qila olishi – to‘liq yorita olsa 2 ball, qisman yorita olsa 1 ball, yorita olmasa 0 ball.
Suhbat qaysi manzillarda bo‘lib o‘tadi?
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi
53-sonli umumta’lim maktabi (Nukus shahri 28-kichik tuman, Bog‘chilik MFY, 1- uy);
- Xorazm viloyati
29-sonli umumta’lim maktabi (Urganch tumani, G’oybu qishlog’i, Turkmanlar mahallasi, Turkmanlar ko’chasi, 48-uy);
- Andijon viloyati
Andijon shahridagi Prezident maktabi (Andijon shahri, A.Navoiy shox ko‘chasi, 73-uy);
- Namangan viloyati
Namangan viloyati pedagoglarni yangi metodikalarga o‘rgatish milliy markazi (Namangan viloyati, Yangi Namangan tumani, Islom Karimov ko‘chasi, 23-uy);
- Farg‘ona viloyati
40-sonli umumta’lim maktab (Farg‘ona shahri, Shodiyona MFY, Farobiy ko‘chasi, 7-uy);
- Buxoro viloyati
Buxoro pedagogika kolleji (Buxoro viloyati, Buxoro shahar, Bog’i shamol ko‘chasi, 5-uy);
- Navoiy viloyati
16-sonli ayrim fanlar chuqurlashtirib o‘qitiladigan ixtisoslashgan maktab (Navoiy shahri, Nurafshon ko‘chasi, 15-a uy);
- Jizzax viloyati
22-sonli umumta’lim maktabi (Jizzax shahri, N.Qo‘shoqov ko‘chasi, 42-uy);
- Samarqand viloyati
Viloyat “Barkamol avlod maktabi” binosi (Samarqand shahri, Xotira maydoni, 51-uy);
- Qashqadaryo viloyati
42-sonli informatika va AT ga ixtisoslashtirilgan maktab (Qarshi shahri, Aral MFY, 12-uy);
- Surxondaryo viloyati
16-sonli umumta’lim maktabi (Termiz shahar, Bo‘ston MFY, At-Termiziy ko‘chasi, 35-uy);
- Sirdaryo viloyati
1-sonli Ixtisoslashtirilgan maktab (Guliston shahri, Yangi hayot MFY, Binafsha ko‘chasi, 59-uy);
- Toshkent viloyati
3-sonli IDUM. Toshkent viloyati, (O‘rtachirchiq tumani, Fayzabod MFY, Sahovat ko‘chasi, 75-uy);
- Toshkent shahri
298-sonli umumta’lim maktabi (Toshkent shahar, Olmazor tumani, Beruniy ko‘chasi, B-1-uy).
Eslatib o‘tamiz, har oylik ustama to‘lanadigan nomzodlarning 2-bosqich kasbiy mahoratini baholash bo‘yicha suhbat jarayonlari 23-27-aprel kunlari o‘tkaziladi.

Педагогам, успешно прошедшим собеседование, в течение 9 месяцев будут выплачены дополнительные премии в размере 5 миллионов 775 тысяч сумов.
Известно, что число педагогов, которые в этом году будут получать ежемесячную премию из фонда министра, составляет 1250 человек. Из них 1150 квот выделено педагогам общеобразовательных учреждений, 100 квот выделено педагогам профильных образовательных учреждений.
Отбор победителей, которые будут получать ежемесячное пособие из Фонда министра, осуществляется среди кандидатов в два этапа:
На первом этапе Агентство по оценке знаний и навыков проведет тесты для оценки уровня знаний общеобразовательных предметов, преподаваемых кандидатами во всех регионах.
На втором этапе будет проведено собеседование для оценки профессиональных навыков кандидатов, набравших 80 процентов максимального балла и выше в тестах, проводимых для оценки уровня общеобразовательных знаний.
23-27 апреля текущего года пройдет собеседование по 2-му этапу оценки профессиональных качеств кандидатов, которым будет выплачиваться ежемесячная премия во всех регионах.
Каков порядок прохождения собеседования?
Собеседование проводится интервьюирующими комиссиями, состоящими из руководителей и сотрудников Центра научных и практических психологов Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, Агентства специализированных образовательных учреждений, Национального центра подготовки педагогов новым методологиям, а также представителя общественность.
Посторонним лицам не разрешается находиться в месте проведения собеседования, за исключением членов комиссии и кандидата.
На этапе собеседования кандидаты, набравшие 80 процентов максимального балла и выше по результатам тестирования 1-го этапа, проводимого Агентством по оценке знаний и навыков, будут проинтервьюированы на основе подготовленной презентации о своей профессиональной деятельности. Комиссия по собеседованию оценивает процессы собеседования с помощью электронной платформы.
На презентацию и сессию вопросов и ответов будет отведено 15 минут. По результатам собеседования оценка осуществляется по системе максимум 10 баллов. При этом к победе не рекомендуются кандидаты, прошедшие 2-й этап и получившие на собеседовании менее 4 (четырех) баллов по оценке профессиональных навыков кандидата. Баллы, набранные кандидатами по итогам собеседования, определяются на основе среднего значения суммы баллов, присвоенных кандидатам членами комиссии по собеседованию.
По результатам отбора принят приказ министра дошкольного и школьного образования об утверждении списка педагогических кадров, имеющих ежемесячные стипендии и выплате им надбавок из Фонда.
По каким критериям оцениваются профессиональные навыки кандидатов?
- Умение преподавателя анализировать факторы, влияющие на учебный процесс и качество образования студентов – 2 балла, если светится полностью, 1 балл, если светится частично, 0 баллов, если свет невозможен;
- Умение использовать инновационные формы и методы обучения при планировании образовательного процесса – 2 балла, если его можно охватить полностью, 1 балл, если можно охватить частично, 0 баллов, если невозможно охватить;
- Иметь практические навыки использования передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий – 2 балла при полном освоении, 1 балл при частичном освоении, 0 баллов при неосвещении;
- Логичность и целостность изложения, формирование основных идей, полное освещение деятельности педагога - 2 балла, если освещено полностью, 1 балл, если освещено частично, 0 баллов, если не освещено;
- Уметь полностью выразить и сделать выводы в презентации - 2 балла, если может объяснить полностью, 1 балл, если может объяснить частично, 0 баллов, если не может объяснить.
Где будет проходить собеседование?
- Республика Каракалпакстан
Общеобразовательная школа №53 (город Нукус, 28 микрорайон, МФУ Богчилик, дом 1);
- Хорезмская область
Общеобразовательная школа №29 (Ургенчский район, село Гейбу, Туркманларский микрорайон, улица Туркманлар, 48);
- Андижанская область
Президентская школа в городе Андижан (город Андижан, улица Шокса А. Навои, 73);
- Наманганская область
Наманганский областной национальный центр подготовки педагогов новым методам (Наманганская область, Новый Наманганский район, улица Ислама Каримова, 23);
- Ферганская область
Общеобразовательная школа №40 (город Фергана, МФУ Шодиена, улица Фароби, 7);
- Бухарская область
Бухарский педагогический колледж (Бухарская область, город Бухара, улица Боги Шавала, 5);
- Навоийская область
Специализированная школа №16 с углубленным обучением некоторым предметам (город Навои, улица Нурафшана, дом 15-а);
- Джизакская область
Общеобразовательная школа № 22 (ул. Н. Хошакова, 42, г. Джизак);
- Самаркандская область
Здание областной школы «Баркамол авлод» (город Самарканд, площадь Хатира, 51);
- Кашкадарьинская область
Специализированная школа информатики и информационных технологий № 42 (г. Карши, Аральский МФУ, дом 12);
- Сурхандарьинская область
Общеобразовательная школа № 16 (город Термез, Бостон МФЙ, улица Ат-Термизы, 35);
- Сырдарьинская область
Специализированная школа №1 (г. Гулистон, МФУ «Новая жизнь», улица Бинафша, 59);
- Ташкентская область
ИДУМ №3. Ташкентская область, (Ортачирчикский район, Файзабадский МФУ, улица Сахават, 75);
- город Ташкент
Общеобразовательная школа №298 (город Ташкент, Алмазарский район, улица Беруни, дом Б-1).
Напоминаем, что 23-27 апреля пройдут собеседования на 2-м этапе оценки профессиональных качеств кандидатов, которым выплачивается ежемесячная премия.