Angliyaning Kambriya grafligida maktab kutubxonasidan olingan Jorj Bayronning asarlari to‘plami oradan 113 yil o‘tib maktabga qaytarildi. Guardian gazetasining yozishicha, kitobni Leonard Yubank ismli o‘quvchi olgan bo‘lgan.
Bu o‘quvchi 1893-yilda tug‘ilgan, 1911-yilda maktabni tamomlab, keyinchalik Oksfordning Queen’s kollejiga o‘qishga kirgan. Oradan to‘rt yil o‘tib, ko‘zi yaxshi ko‘rmasligiga qaramasdan, Yubank urushga olib ketilgan va 1916-yil 23-fevralda boshiga o‘q tegib halok bo‘lgan.
Leonard Yubank maktabning qahramonlar ro‘yxatida “eng yaxshi, halol va sodiq ingliz” sifatida e’tirof etilgan.
“Birinchi jahon urushidan oldin maktab kutubxonasidan olingan kitob nihoyat bir asr va o‘n yildan ko‘proq vaqt o‘tib joyiga qaytdi”, — deyiladi xabarda.

A book taken 113 years ago from the school library was returned
A collection of George Byron's works, taken from a school library in the English county of Cumbria, was returned to the school 113 years later. According to the Guardian, the book was purchased by a reader named Leonard Jubank.
This student was born in 1893, graduated from school in 1911, and subsequently entered Queen's College, Oxford. Four years later, despite his poor eyesight, Jubank was taken to the war and was killed by a bullet in the head on February 23, 1916.
Leonard Jubank is recognized in the school's heroic list as "the best, honest and loyal Englishman."
"A book taken from the school library before the First World War finally returned to its place after a century and more than ten years," the report said.