Angliyaning Kambriya grafligida maktab kutubxonasidan olingan Jorj Bayronning asarlari to‘plami oradan 113 yil o‘tib maktabga qaytarildi. Guardian gazetasining yozishicha, kitobni Leonard Yubank ismli o‘quvchi olgan bo‘lgan.
Bu o‘quvchi 1893-yilda tug‘ilgan, 1911-yilda maktabni tamomlab, keyinchalik Oksfordning Queen’s kollejiga o‘qishga kirgan. Oradan to‘rt yil o‘tib, ko‘zi yaxshi ko‘rmasligiga qaramasdan, Yubank urushga olib ketilgan va 1916-yil 23-fevralda boshiga o‘q tegib halok bo‘lgan.
Leonard Yubank maktabning qahramonlar ro‘yxatida “eng yaxshi, halol va sodiq ingliz” sifatida e’tirof etilgan.
“Birinchi jahon urushidan oldin maktab kutubxonasidan olingan kitob nihoyat bir asr va o‘n yildan ko‘proq vaqt o‘tib joyiga qaytdi”, — deyiladi xabarda.

Книга, полученная из школьной библиотеки 113 лет назад, возвращена
Собрание сочинений Джорджа Байрона, взятое из школьной библиотеки в графстве Камбрия, Англия, было возвращено в школу через 113 лет. Как пишет газета Guardian, книгу получил читатель по имени Леонард Юбанк.
Этот ученик родился в 1893 году, окончил школу в 1911 году и впоследствии поступил в Королевский колледж Оксфорда. Спустя четыре года, несмотря на плохое зрение, Юбанк был увезен на войну и 23 февраля 1916 года был убит пулей в голову.
Леонард Юбанк признан "лучшим, честным и верным англичанином" в списке героев школы.
"Книга, взятая из школьной библиотеки до Первой мировой войны, наконец вернулась на место спустя столетие и более десяти лет," - говорится в сообщении.