18:07 / 16.10.2024 14.30k
Ba’zi o‘qituvchilarning malaka toifasi “UzASBO” da ko‘rinmayapti. “ERP bazada” ham ko‘rinmay qolgan. 25 yildan buyon ishlayotgan oliy toifali o‘qituvchilar esa mutaxassis toifasiga tushib qoldi. Bu o‘qituvchilarning muammosini qanday hal qilish mumkin?
Hozirgi kunda bunday holatlar respublikamizning juda ko‘p hududlarida kuzatilmoqda. Shu sababli, mazkur holatga aniqlik kiritish maqsadida xalqtaliminfo.uz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Sardor Rahimboyev bilan bog‘landi.
Sardor Rahimboyevning aytishicha, “UzASBO-2” dasturiga barcha platformalar integratsiya qilinib, “ERP bazasi” orqali uzatish yo‘lga qo‘yilgan.
Tizimni raqamlashtirish orqali ko‘plab muammolarning oldi olinadi. Lekin yangi tizim bo‘lganligi uchun ba’zi hollarda ayrim muammolar ham kuzatilib turibdi.
Hozirgi kundagi asosiy muammolar ancha yil avval olingan malaka toifalar, ularning eski sertifikatlarini tizimga yuklash bilan bog‘liq bo‘lgan holatlar bilan sodir bo‘lmoqda.
Sababi, u vaqtlarda bu kabi ma’lumotlar jismoniy shaxslarning JShShIRga bog‘lanmagandi. Shuning uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi barcha hududlarda ishchi guruh tashkil etib, ularga mana shunday muammolarni bartaraf qilish bo‘yicha qatiy topshiriq bergan.
Shunday muammolarga duch kelgan pedagoglar kimga murojaat qilishi kerak?
Malaka toifasi “bazada” ko‘rinmagan, ba’zi sabablarga ko‘ra malaka toifasi mutaxassis toifasiga tushib qolgan pedagog xodimlar hududlarda tashkil etilgan ishchi guruh a’zolariga murojaat qilishlari lozim.
Hududlarda tuzilgan ishchi guruh a’zolari haqida ma’lumotlar
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi
Aytmambetov Nurmuxamet – 99-957-87-38
Sarsenbaev Jamalatdin – 99-382-75-18
• Andijon viloyati
Nurdinov G‘ulomidan – 91-492-52-00
Yo‘lchiyev Jahongir – 91-600-14-41
Abdurashidov Shukrullo – 97-777-45-65
• Qashqadaryo viloyati
Kambarov Zaxriddin – 90-444-11-10
Yolqinov Suhrob – 95-778-08-55
Xamidov Davron – 90-721-31-12
Radjabov Botirjon – 91-955-05-12
Shodmanov Xurshid – 95-139-17-17
• Toshkent shahar
Urazova Nasiba – 97-784-38-14
Xakimova Zebo – 90-964-58-06
• Jizzax viloyati
Qurbonova Nazokat – 91-567-33-44
Raxmatullayev Axadulla – 88-485-01-10
Sadullayeva Farangiz – 99-666-02-09
• Sirdaryo viloyati
Murotqulov Muzaffar – 99-026-07-86
Berkinov Rashid – 93-329-99-61
• Buxoro viloyati
Afakov Shokir – 97-308-36-68
Yashuzakov Suxrob – 91-244-81-85
To’yev Baxtiyor – 93-961-30-30
Niyozov Narimon – 93-431-24-28
• Namangan viloyati
Mamajonov Baxtiyor – 88-532-00-05
Eshonov Baxriddin – 94-150-70-02
Ubayev O‘tkirbek – 33-062-05-05
• Navoiy viloyati
O‘rozov Alisher – 97-795-97-27
Ne’matov Yunus – 97-367-01-86
• Farg‘ona viloyati
Siddiqov Doniyor – 91-691 44 66
Mirzamaxmudov Murodil – 77-444-33-66
Usmonov Nizmomiddin – 94-827-52-51
Isroilov Hasanboy – 91-111-18-01
Ortiqov Asilbek – 90-164-02-65
• Toshkent viloyati
Shermatov Dilshod – 90-343-14-62
Baxromov Begzod – 88-760-67-76
• Surxondaryo viloyati
Shoimov Asomiddin – 97-692-95-55
Juraqulov Abdusattor – 94-209-64-54
• Xorazm viloyati
Vaisov Jaxongir – 99-026-80-86
Latipov Ulug‘bek – 94-071-98-88
Abdrimov Jamshid – 90-434-66-76
• Samarqand viloyati
Usmanova Nargiza – 93-335-84-71
Xo‘jamqulov O‘ktam – 97-916-72-84
Abdiyev Bunyod – 93-348-38-78
Nusratov Isomiddin – 99-591-09-36
Xolikulov Ilxom – 97-286-31-89
Ganiyev Erali – 93-724-11-16
Maxmadustov Amin – 99-591-36-70
Yakubov Murodillo – 91-528-27-88
15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar masalasi nima bo‘ladi?
Xabaringiz bor, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan ayrim oliy toifali o‘qituvchilarning malaka toifasi umrbod saqlanib qolindi. Lekin mazkur toifaga kiradigan o‘qituvchilarning malaka toifasi uchun ayrim hududlarda qo‘shimcha haq to‘lanmayotgani haqida xalqtaliminfo.uz’ga murojaatlar kelib tushmoqda.
Tahririyat mazkur masala yuzasidan ham vazirlik mas’ul xodimi Sardor Rahimboyevga yuzlandi.
Malum qilinishicha, hozirgi kunda bu masala bo‘yicha ham hududlarda tuzilgan ishchi guruhlar tinimsiz ish olib bormoqda. Tez orada bu kabi muammolar hal etiladi va qayta hisob-kitob qilinib, o‘qituvchilarga o‘rtadagi farq to‘lab beriladi.
Biz respublika bo‘yicha 20 mingdan ortiq pedagoglarning sertifikatlarini tiklashga muvaffaq bo‘ldik. Shundan, 6007 nafar pedagoglarning malaka toifalarini umrbodga saqladik.
Agar qaysidir hududda anglashilmovchilik bo‘lib, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan ayrim oliy toifali o‘qituvchilarning malaka toifasi umrbod saqlanmay qolib ketgan bo‘lsa, ular yuqorida ro‘yxati taqdim qilingan ishchi guruhga murojaat qilishi lozim”, - deydi Sardor Rahimboyev.
Vaziyatdan foydalanib, soxta hujjat taqdim etayotgan o‘qituvchilar ham bor
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimi Sardor Rahimboyevning aytishicha, hozirgi vaziyatdan noto‘g‘ri yo‘lda foydalanib, vazirlikni aldamoqchi bo‘lgan o‘qituvchilar ham uchrab turibdi.
“Avval tizimga kiritilmagan malaka toifasi sertifikatlarini platformaga kiritish jarayonida ayrim qalbaki sertifikatlarga ham duch kelmoqdamiz.
Ming afsuski, pedagoglarimiz orasida boshqa bir o‘qituvchining sertifikatini qalbakilashtirib, turli xil dasturlar orqali o‘zining nomiga rasmiylashtirib olganlar ham uchrab turibdi.
Bu harakatlari bilan ayrim pedagoglarimiz o‘zlarini noqulay ahvolga solib qo‘ymoqda. Chunki, tizimga joylangan sertifikatlarni platformaga qayta yuklanganida, u qalbaki sertifikat ekanligi ma’lum bo‘lib qoladi.
Ya’ni, platformaga qalbaki sertifikatni joylashning imkoni yo‘q. Barchasi mukammal tarzda ishlab chiqilgan. Ayrim o‘qituvchilar esa, bila turib qalbaki sertifikatni olib kelib, mening sertifikatim “ERP bazasi”dan chiqmayapti deb, uyalmay shikoyat qilmoqda”, - deydi Sardor Rahimboyev.
Eslatib o‘tamiz, qalbaki sertifikatlar aniqlanadigan bo‘lsa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 228-moddasiga asosan sudga murojaat qilishi va aybi isbotlangan holatda eng kamida ushbu xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilishi mumkin.

Что делать учителям, квалификационная категория которых не видна на "базе"?
Квалификационная категория некоторых учителей не отображается в "UzASBO." "ERP в базе" также исчез. А учителя высшей категории, работающие 25 лет, попали в категорию специалистов. Как решить проблему этих учителей?
В настоящее время такие случаи наблюдаются во многих регионах нашей республики. В связи с этим, чтобы внести ясность в данную ситуацию, xalqtaliminfo.uz связался с начальником управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования Сардором Рахимбаевым.
По словам Сардора Рахимбоева, в программу "UzASBO-2" интегрированы все платформы и налажена передача через "ERP-базу."
Цифровизация системы предотвращает множество проблем. Но поскольку это новая система, в некоторых случаях наблюдаются некоторые проблемы.
В настоящее время основные проблемы возникают из-за случаев загрузки в систему квалификационных категорий, полученных много лет назад, их старых сертификатов.
Причина в том, что в то время такие данные не были связаны с ПИНФЛ физических лиц. Поэтому Министерство дошкольного и школьного образования сейчас создало рабочие группы во всех регионах и поручило рабочей группе устранить такие проблемы.
К кому должны обращаться педагоги, столкнувшиеся с такими проблемами?
Педагогические работники, категория квалификации которых отсутствует в "базе," по некоторым причинам попавшие в категорию специалистов, могут обращаться к членам рабочей группы в регионах.
Информация о членах рабочих групп, созданных в регионах
• Республика Каракалпакстан
Айтмамбетова Нурмухамета Калимбетовича - 99-957-87-38
Сарсенбаев Джамалатдин - 99-382-75-18
• Андижанская область
Нурдинова Гуломидан - 91-492-52-00
Юлчиев Жахонгир - 91-600-14-41
Абдурашидов Шукрулло - 97-777-45-65
• Кашкадарьинская область
Камбаров Захриддин - 90-444-11-10
Ёлкинов Сухроб - 95-778-08-55
Хамидов Даврон - 90-721-31-12
Раджабов Ботиржон - 91-955-05-12
Шодманов Хуршид - 95-139-17-17
• г. Ташкент
Уразова Насиба - 97-784-38-14
Хакимова Зебо - 90-964-58-06
• Джизакская область
Курбонова Назокат - 91-567-33-44
Рахматуллаев Ахадулла - 88-485-01-10
Садуллаева Фарангиз - 99-666-02-09
• Сырдарьинская область
Мураткулов Музаффар - 99-026-07-86
Беркинов Рашид - 93-329-99-61
• Бухарская область
Афаков Шакир - 97-308-36-68
Яшузаков Сухроб - 91-244-81-85
Туев Бахтиёр - 93-961-30-30
Ниязов Наримон - 93-431-24-28
• Наманганская область
Мамажонов Бахтиёр - 88-532-00-05
Эшонов Бахриддин - 94-150-70-02
Убаев Уткирбек - 33-062-05-05
• Навоийская область
Урозов Алишер - 97-795-97-27
Неъматов Юнус - 97-367-01-86
• Ферганская область
Сиддиков Дониёр - 91-691 44 66
Мирзамахмудов Муродил - 77-444-33-66
Усманов Низмомиддин - 94-827-52-51
Исроилов Хасанбой - 91-111-18-01
Ортиков Асилбек - 90-164-02-65
• Ташкентская область
Шерматов Дилшод - 90-343-14-62
Бахромов Бегзод - 88-760-67-76
• Сурхандарьинская область
Шоимова Асомиддина - 97-692-95-55
Журакулов Абдусаттор - 94-209-64-54
• Хорезмская область
Ваисов Жахонгир - 99-026-80-86
Латипов Улугбек - 94-071-98-88
Абдримов Жамшид - 90-434-66-76
• Самаркандская область
Усманова Наргиза - 93-335-84-71
Хужамкулов Уктам - 97-916-72-84
Абдиев Бунёд - 93-348-38-78
Нусратов Исомиддин - 99-591-09-36
Холикулов Илхом - 97-286-31-89
Ганиев Эрали - 93-724-11-16
Махмадустов Амин - 99-591-36-70
Якубов Муродилло - 91-528-27-88
Что будет с преподавателями высшей категории, имеющими 15-летний стаж работы?
Квалификационная категория некоторых учителей высшей категории, имеющих 15-летний стаж работы, была сохранена на всю жизнь. Однако в народтаliminfo.uz поступают обращения о том, что в некоторых регионах не выплачивается дополнительная плата за квалификационную категорию учителей, относящихся к этой категории.
Редакция также обратилась по этому вопросу к ответственному сотруднику министерства Сардору Рахимбаеву.
В настоящее время по этому вопросу неустанно работают созданные в регионах рабочие группы. В скором времени подобные проблемы будут решены и пересчитаны, а учителям будет выплачена разница.
Нам удалось восстановить сертификаты более 13 тысяч педагогов по республике. Из них пожизненно сохранили квалификационные категории 6007 педагогов.
Если в каком-либо регионе произошло недоразумение и квалификационная категория некоторых преподавателей высшей категории, имеющих 15-летний стаж работы, навсегда не сохранилась, они должны обратиться в рабочую группу, перечень которой представлен выше.
Есть учителя, которые используют ситуацию и предоставляют поддельные документы
По словам ответственного сотрудника Министерства дошкольного и школьного образования Сардора Рахимбоева, встречаются учителя, которые используют текущую ситуацию неправильно и пытаются обмануть министерство.
"В процессе ввода на платформу сертификатов квалификационной категории, ранее не вошедших в систему, мы сталкиваемся с некоторыми поддельными сертификатами.
К сожалению, среди наших педагогов есть и те, кто подделал сертификат другого учителя и оформил его на свое имя через различные программы.
Этими действиями некоторые наши педагоги ставят себя в неловкое положение. Потому что, когда сертификаты, размещенные в системе, загружаются на платформу, выясняется, что это подложный сертификат.
То есть невозможно разместить поддельный сертификат на платформе. Все идеально разработано. Некоторые учителя, привезшие заведомо поддельный сертификат, без стыда жалуются на то, что мой сертификат не выходит из базы ERP," - говорит Сардор Рахимбоев.
Напомним, в случае выявления поддельных сертификатов Министерство дошкольного и школьного образования может обратиться в суд на основании статьи 228 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в случае доказанности вины, по меньшей мере, прекратить трудовой договор с данными работниками.