15:39 / 15.10.2024 2.97k
Joriy yilda Farg‘ona viloyatining ayrim tumanlarida moliyaviy tekshiruvlar o‘tkazilgandi va o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berish moliyaviy xato deb topilib, o‘qituvchilardan Mehnat kodeksining 269-moddasiga zid ravishda pullarni undirmoqchi bo‘lishgandi.
Lekin Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining aralashuvi bilan holatga ijobiy nuqta qo‘yilgandi.
Ammo oradan biroz vaqt o‘tgach, xuddi shu kabi holatlar Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahrida ham kuzatildi.
Xo‘sh, bu muammo qayerdan paydo bo‘ldi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda ustamalar o‘quv yili uchun belgilanishi nazarda tutilgandi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi Nizomda o‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etishi belgilanganligi bois, tekshiruvchilar iyun-avgust oylarida pedagog xodimlarga ustama to‘lamaslik kerak degan xulosaga kelishadi.
Aksiga olib, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomda ham direktor jamg‘armasi hisobidan pedagoglarga tayinlanadigan ustamalarni qaysi davr mobaynida to‘lanishi bo‘yicha aniq norma belgilanmagan edi.
Shundan so‘ng, turli xil hududlarda o‘tkazilgan tekshiruv natijalari va xulosalari boshqa hududlarga ham tarqalib, iyun-avgust oylarida pedagoglarga to‘lab berish to‘xtatib qo‘ya boshlandi.
Bu orada xalqtaliminfo.uz tahririyati tomonidan pedagoglarga
iyun-avgust oylarida ustama to‘lashni to‘xtatib qo‘yishga hech qanday asos yo‘qligi, bu malumot asosli bo‘lib chiqqan taqdirda ham pedagoglarga ustama sifatida to‘lab berilgan pullarni qayta undirish noqonuniy ekanligi haqida bir necha bor maqolalar elon qilindi. (1, 2, 3, 4)
Shuningdek, joriy yilning 26-iyun kuni mazkur masalaga e’tibor qaratish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga rasmiy xat yuborgandik.
Muammo Prezident qarori orqali hal etildi
Gap shundaki, joriy yilning 30-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-346-sonli qarorining 3-ilovasi bilan Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarorining 21-bandiga qo‘shimchalar kiritildi. (Mazkur qarorning 3-ilovasi bilan tanishing)
Kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, direktor jamg‘armasi hisobidan yangi o‘quv yili uchun tayinlanadigan ustamalar joriy yilning 1-sentyabridan 31-avgustga qadar to‘lab borilishi belgilandi.
Ayni vaqtda Adliya vazirligi tomonidan Prezidentining PQ-346-sonli qaroridan kelib chiqqan holda Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qaroriga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati ushbu masalani ijobiy hal etishda pedagoglarni yaqindan qo‘llab-quvvatlab, tegishli vazirliklar bilan muzokaralar olib borib, ustamalarni 1-sentyabrdan 31-avgustga qadar to‘lab berish to‘g‘risida Prezident qaroriga taklif kiritgan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Komilov Temurjon Kalandarovichga barcha pedagoglar nomidan minnatdorchilik bildiradi.

15:39 / 15.10.2024 2.88k
В этом году в некоторых районах Ферганской области были проведены финансовые проверки, и выплата учителям надбавок, назначенных за счет директорского фонда в июне-августе, была признана финансовой ошибкой, и с учителей пытались взыскать деньги в нарушение статьи 269 Трудового кодекса. Но вмешательство Министерства дошкольного и школьного образования положительно сказалось на ситуации.
Однако спустя некоторое время подобные случаи наблюдались и в городе Шахрисабзе Кашкадарьинской области.
Так откуда же возникла эта проблема?
Как известно, в Положении, утвержденном постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, предусматривалось установление надбавок за учебный год.
Поскольку в Положении "Об общем среднем образовании," утвержденном постановлением Кабинета Министров от 15 марта 2017 года No 140, учебный год в общеобразовательных учреждениях продолжается с 2 сентября по 25 мая следующего года, проверяющие приходят к выводу, что в июне-августе надбавки педагогическим работникам не следует выплачивать.
Напротив, в Положении "Об оплате труда работников народного образования," утвержденном постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, также не была установлена четкая норма, в течение которой выплачиваются надбавки педагогам, назначаемые за счет директорского фонда.
После этого результаты и выводы проверок, проведенных в разных регионах, распространились и на другие регионы, и в июне-августе начали приостанавливать выплаты педагогам.
Проблема решена постановлением Президента
Дело в том, что 30 сентября текущего года приложением No 3 к постановлению Президента Республики Узбекистан No ПП-346 внесены дополнения в пункт 21 постановления Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275.
Согласно внесенному дополнению, установлено, что надбавки, назначаемые за счет директорского фонда на новый учебный год, будут выплачиваться с 1 сентября по 31 августа текущего года.
В настоящее время Министерством юстиции исходя из постановления Президента No ПП-346 вносятся соответствующие изменения и дополнения в постановление Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275.
Редакция xalqtaliminfo.uz от имени всех педагогов выражает благодарность заместителю министра дошкольного и школьного образования Комилову Темуржону Каландаровичу, который тесно поддерживал педагогов в положительном решении этого вопроса, провел переговоры с соответствующими министерствами и внес предложение правительству о выплате надбавок с 1 сентября по 31 августа.