15:39 / 15.10.2024 2.97k
Joriy yilda Farg‘ona viloyatining ayrim tumanlarida moliyaviy tekshiruvlar o‘tkazilgandi va o‘qituvchilarga direktor jamg‘armasi hisobidan tayinlangan ustama pullarini iyun-avgust oylarida to‘lab berish moliyaviy xato deb topilib, o‘qituvchilardan Mehnat kodeksining 269-moddasiga zid ravishda pullarni undirmoqchi bo‘lishgandi.
Lekin Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining aralashuvi bilan holatga ijobiy nuqta qo‘yilgandi.
Ammo oradan biroz vaqt o‘tgach, xuddi shu kabi holatlar Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahrida ham kuzatildi.
Xo‘sh, bu muammo qayerdan paydo bo‘ldi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda ustamalar o‘quv yili uchun belgilanishi nazarda tutilgandi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risida”gi Nizomda o‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2-sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etishi belgilanganligi bois, tekshiruvchilar iyun-avgust oylarida pedagog xodimlarga ustama to‘lamaslik kerak degan xulosaga kelishadi.
Aksiga olib, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomda ham direktor jamg‘armasi hisobidan pedagoglarga tayinlanadigan ustamalarni qaysi davr mobaynida to‘lanishi bo‘yicha aniq norma belgilanmagan edi.
Shundan so‘ng, turli xil hududlarda o‘tkazilgan tekshiruv natijalari va xulosalari boshqa hududlarga ham tarqalib, iyun-avgust oylarida pedagoglarga to‘lab berish to‘xtatib qo‘ya boshlandi.
Bu orada xalqtaliminfo.uz tahririyati tomonidan pedagoglarga
iyun-avgust oylarida ustama to‘lashni to‘xtatib qo‘yishga hech qanday asos yo‘qligi, bu malumot asosli bo‘lib chiqqan taqdirda ham pedagoglarga ustama sifatida to‘lab berilgan pullarni qayta undirish noqonuniy ekanligi haqida bir necha bor maqolalar elon qilindi. (1, 2, 3, 4)
Shuningdek, joriy yilning 26-iyun kuni mazkur masalaga e’tibor qaratish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga rasmiy xat yuborgandik.
Muammo Prezident qarori orqali hal etildi
Gap shundaki, joriy yilning 30-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-346-sonli qarorining 3-ilovasi bilan Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarorining 21-bandiga qo‘shimchalar kiritildi. (Mazkur qarorning 3-ilovasi bilan tanishing)
Kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, direktor jamg‘armasi hisobidan yangi o‘quv yili uchun tayinlanadigan ustamalar joriy yilning 1-sentyabridan 31-avgustga qadar to‘lab borilishi belgilandi.
Ayni vaqtda Adliya vazirligi tomonidan Prezidentining PQ-346-sonli qaroridan kelib chiqqan holda Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qaroriga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati ushbu masalani ijobiy hal etishda pedagoglarni yaqindan qo‘llab-quvvatlab, tegishli vazirliklar bilan muzokaralar olib borib, ustamalarni 1-sentyabrdan 31-avgustga qadar to‘lab berish to‘g‘risida Prezident qaroriga taklif kiritgan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Komilov Temurjon Kalandarovichga barcha pedagoglar nomidan minnatdorchilik bildiradi.

15:39 / 15.10.2024 2.88k
This year, financial inspections were carried out in some districts of the Fergana region, and the payment of teachers' allowances from the director's fund in June-August was recognized as a financial error, and they wanted to collect the money from teachers in violation of Article 269 of the Labor Code. However, with the intervention of the Ministry of Preschool and School Education, the situation was positively affected.
However, some time later, similar cases were observed in the city of Shakhrisabz, Kashkadarya region.
Where did this problem come from?
As is known, the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 823 dated September 30, 2019 provided for the establishment of allowances for the academic year.
Since the Regulation "On General Secondary Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated March 15, 2017, No. 140, stipulates that the academic year in general education institutions will last from September 2 to May 25 of the following year, inspectors conclude that pedagogical staff should not be paid bonuses in June-August.
On the contrary, the Regulation "On the Payment of Labor for Employees of Public Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 275 of December 21, 2005, did not specify a specific norm for the period during which the allowances assigned to teachers at the expense of the director's fund are paid.
After that, the results and conclusions of the inspection conducted in different regions spread to other regions, and in June-August, the payment to teachers was stopped.
The issue was resolved by a presidential decree
The fact is that on September 30 of this year, by Appendix No. 3 to the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-346, amendments were made to paragraph 21 of the Resolution of the Cabinet of Ministers of December 21, 2005 No. 275.
According to the added addendum, it was determined that the allowances for the new academic year will be paid from September 1 to August 31 of this year at the expense of the director's fund.
At the same time, the Ministry of Justice is making corresponding changes and additions to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated December 21, 2005 No. 275 based on the Resolution of the President No. PP-346.
In this regard, on behalf of all educators, the editors of xalqtaliminfo.uz express their gratitude to the Deputy Minister of Preschool and School Education Kamilov Temurjon Kalandarovich, who closely supported teachers in resolving this issue positively, negotiated with the relevant ministries and made a proposal to the government to pay the allowances from September 1 to August 31.