22:20 / 13.10.2024 3.10k
Akam maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlaydi. Toifa uchun to‘lov qilib qo‘ygandi. Lekin 6-7-noyabr kunlari to‘yi bo‘lishi kerak edi. Test bo‘ladigan kunga to‘y marosimi to‘g‘ri kelib qolsa, to‘lovni qaytarib olsa bo‘ladimi yoki imtihon kunini ko‘chirsa bo‘ladimi?
Pedagog xodimlarni attestatsiyadan o‘tkazish Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomning 45-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar attestatsiyaga uzrli sababga ko‘ra kelmagan bo‘lsa, ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Quyidagi holatlar uzrli sabablar deb baholanadi:
• xodimning vaqtincha mehnatga qobiliyatsizligi;
• davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligi;
• respublika va xalqaro musobaqalarda ishtirok etganligi;
• vaqtincha xorijiy mamlakatda safarda bo‘lganligi;
• yaqin qarindoshining vafoti;
• vakolatli davlat organi yoki ta’lim tashkilotlari rahbarlarining ma’lumotnomasida ko‘rsatilgan boshqa asoslar.
Demak, pedagog xodimning to‘y marosimi bo‘layotganligi sababli test sinovlarida ishtirok etolmaydigan bo‘lsa, bu haqda maktab direktorining tegishli ma’lumotnomasi asosida attestatsiya test sinovi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Bunda uzrli sabablarga ko‘ra malaka (test) sinovlarida ishtirok eta olmagan pedagoglar uchun test sinovlari bo‘lib o‘tadigan kunlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadi.
Eslatib o‘tamiz, “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 22-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyaga kelmaganligi tufayli ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chirilgan taqdirda, yig‘im takroran undirilmaydi.

Можно ли перенести аттестационный тест на другой день?
Мой брат работает учителем в школе. Он заплатил за категорию. Но свадьба должна была состояться 6-7 ноября. Если свадьба совпадает с днем тестирования, можно ли вернуть плату или перенести день экзамена?
Аттестация педагогических работников регламентируется Положением о порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций, утвержденным постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
Согласно пункту 45 настоящего Положения, если педагогические кадры не явились на аттестацию по уважительной причине, их аттестация переносится на другой срок.
В качестве уважительных причин признаются следующие обстоятельства:
• период временной нетрудоспособности работника;
• выполнение государственных или общественных обязанностей;
• участие в республиканских и международных соревнованиях;
• временно находился в поездке в зарубежной стране;
• смерти близкого родственника;
• иные основания, указанные в справке руководителей уполномоченного государственного органа или образовательных организаций.
Таким образом, если педагог не может участвовать в тестовых испытаниях из-за свадебной церемонии, аттестационное тестирование переносится на другой срок на основании соответствующей справки директора школы.
При этом для педагогов, которые по уважительным причинам не смогли принять участие в квалификационных (тестовых) испытаниях, дни проведения тестовых испытаний устанавливаются Министерством дошкольного и школьного образования.
Напомним, согласно пункту 22 соответствующего положения, в случае переноса аттестации педагогических кадров на другой срок в связи с их неявкой на аттестацию по уважительным причинам сбор повторно не взимается.