CHQBT fani o‘qituvchilariga toifasi uchun haq to‘lab berilmayapti…mi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori bilan CHQBT o‘qituvchilariga zaxiradagi harbiy unvon va malaka toifasi berish tizimi joriy etilgan.
Unga ko‘ra 2024-yil 15-yanvardan chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilariga ta’lim tashkilotlarining boshqa fan o‘qituvchilari uchun belgilangan tartibda malaka toifasi berish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Bunda attestatsiya xulosasiga ko‘ra malaka toifasi berilgan CHQBT fani o‘qituvchisining lavozim maoshi umumta’lim muassasasida mos keluvchi malaka toifasiga ega bo‘lgan fan o‘qituvchilarining maoshiga tenglashtirilishi lozim.
Bunda malaka toifasiga ega bo‘lgan CHQBT fani o‘qituvchisiga quyidagicha haq to‘lanishi lozim:
• Mutaxassis – 3 mln 390 ming 824 so‘m;
• Ikkinchi toifali – 3 mln 796 ming 213 so‘m;
• Birinchi toifali – 4 mln 230 ming 138 so‘m;
• Oliy toifali – 4 mln 674 ming 594 so‘m.
Ammo ko‘plab CHQBT fani o‘qituvchilarining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga ma’lum qilishicha, hududlarda CHQBT fani o‘qituvchilarining malaka toifasi uchun haq to‘lab berilmayapti.
Hozircha, nima sababdan CHQBT fani o‘qituvchilarining malaka toifasi uchun haq to‘lab berilmayotgani noma’lum. O‘ylaymizki, amaldagi qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan bo‘lsa-da, ammo yuqoridan ko‘rsatma xat kelsagina keyin to‘lovlarni amalga oshiradigan “iqtisodchilar” uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi yana alohida ko‘rsatma xat yuboradi.

Преподавателям военной подготовки не платят за категорию
Как известно, постановлением Кабинета Министров "Об утверждении Положения о порядке организации начальной допризывной подготовки в образовательных учреждениях" введена система присвоения преподавателям дисциплины "Военная подготовка" воинского звания запаса и квалификационной категории.
В соответствии с ним с 15 января 2024 года вводится практика присвоения квалификационной категории учителям предмета начальной подготовки до призыва в порядке, установленном для учителей других предметов образовательных организаций.
При этом должностной оклад преподавателя дисциплины военной подготовки, которому по заключению аттестации присвоена квалификационная категория, должен быть приравнен к заработной плате преподавателя дисциплины, имеющего соответствующую квалификационную категорию в общеобразовательном учреждении.
При этом имеющие квалификационную категорию учителю дисциплины военной подготовки должно быть выплачено следующее вознаграждение:
• Специалист - 3 млн 390 тысяч 824 сумов;
• Вторая категория - 3 млн 796 тыс. 213 сумов;
• Первая категория - 4 млн 230 тыс. 138 сумов;
• Высшей категории - 4 млн 674 тысячи 594 сумов.
Но многие дисциплины военной подготовки как сообщили в редакции xalqtaliminfo.uz, в регионах не выплачивается плата за квалификационную категорию преподавателей дисциплины военной подготовки.
Пока неизвестно, почему преподавателям дисциплины "Военная подготовка" не выплачивается плата за квалификационную категорию. Мы думаем, что хотя это и предусмотрено действующим законодательством, но для "экономистов," которые осуществляют платежи только после получения предписания сверху, Министерство дошкольного и школьного образования снова направит отдельное предписание.