CHQBT fani o‘qituvchilariga toifasi uchun haq to‘lab berilmayapti…mi?
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori bilan CHQBT o‘qituvchilariga zaxiradagi harbiy unvon va malaka toifasi berish tizimi joriy etilgan.
Unga ko‘ra 2024-yil 15-yanvardan chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilariga ta’lim tashkilotlarining boshqa fan o‘qituvchilari uchun belgilangan tartibda malaka toifasi berish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Bunda attestatsiya xulosasiga ko‘ra malaka toifasi berilgan CHQBT fani o‘qituvchisining lavozim maoshi umumta’lim muassasasida mos keluvchi malaka toifasiga ega bo‘lgan fan o‘qituvchilarining maoshiga tenglashtirilishi lozim.
Bunda malaka toifasiga ega bo‘lgan CHQBT fani o‘qituvchisiga quyidagicha haq to‘lanishi lozim:
• Mutaxassis – 3 mln 390 ming 824 so‘m;
• Ikkinchi toifali – 3 mln 796 ming 213 so‘m;
• Birinchi toifali – 4 mln 230 ming 138 so‘m;
• Oliy toifali – 4 mln 674 ming 594 so‘m.
Ammo ko‘plab CHQBT fani o‘qituvchilarining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga ma’lum qilishicha, hududlarda CHQBT fani o‘qituvchilarining malaka toifasi uchun haq to‘lab berilmayapti.
Hozircha, nima sababdan CHQBT fani o‘qituvchilarining malaka toifasi uchun haq to‘lab berilmayotgani noma’lum. O‘ylaymizki, amaldagi qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan bo‘lsa-da, ammo yuqoridan ko‘rsatma xat kelsagina keyin to‘lovlarni amalga oshiradigan “iqtisodchilar” uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi yana alohida ko‘rsatma xat yuboradi.

Teachers of military training are not paid for their category...
It is known that the decision of the Cabinet of Ministers "On approval of the regulation on the procedure for organizing pre-conscription initial training in educational institutions" introduced a system for assigning reserve military ranks and qualification categories to teachers of military training.
According to it, from January 15, 2024, the practice of assigning a qualification category to teachers of the subject of initial training before the call has been established in accordance with the procedure established for teachers of other subjects of educational organizations.
In this case, the salary of a teacher of military training subject, who has been granted a qualification category according to the certification conclusion, should be equal to the salary of teachers of subjects with the corresponding qualification category in a general education institution.
In this case, those with a qualification categorya teacher of military training subject is subject to the following remuneration:
• Specialist - 3 million 390 thousand 824 soums;
• Second category - 3 million 796 thousand 213 soums;
• First category - 4 million 230 thousand 138 soums;
• Higher category - 4 million 674 thousand 594 soums.
But many disciplines of military training according to the editors of xalqtaliminfo.uz, teachers in the regions teachers of military training are not paid for their qualification category.
It is not yet known why teachers of military training are not paid for their qualification category. We think that the Ministry of Preschool and School Education will send a separate instructional letter to "economists" who make payments after receiving an instruction letter from above, although it is provided for by current legislation.