11:05 / 14.09.2024 14.82k
O‘rta maxsus ma’lumotli boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman. Hozirda oliygohda sirtqi ta’limda o‘qiyapman. Direktorimiz “Tarbiya” fanini bizga bermay, qayta tayyorlovni yaqinda tamomlab qaytgan psixologga berdi. Shu qonunan to‘g‘rimi?
Ma’lumki, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga 1-4-sinflarda “Tarbiya” fanini o‘qitishga ruxsat berilgan. Bu haqda Bosh vazirning ko‘rsatmasi ham berilgan.
Shuningdek, “Psixologiya va pedagogika” yo‘nalishini tamomlagan psixologlarga ham maktablarda tarbiya fanini o‘qitishga ruxsat etilgan.
Ammo psixologlarning “Tarbiya” fanidan dars berish mavzusi biroz bahsli masala. Shu sababli, aynan shu masalaga batafsil to‘xtalib o‘tishimiz lozim.
Aslida “Tarbiya” fanini umumta’lim muassasalarida o‘qitilishi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori bilan tartibga solinadi.
“Psixologiya va pedagogika” ta’lim yo‘nalishi bitiruvchilari umumiy o‘rta ta’lim maktablarida “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun ular tahsil olgan oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalariga 2020/2021-o‘quv yilidan boshlab tegishli o‘zgartirishlar kiritilgan bo‘lish sharti qo‘yilgan.
Agar ayrim davlat va nodavlat oliygohlari o‘quv dasturiga o‘zgartirish kiritmagan bo‘lsa, ushbu oliygoh talaba va bitiruvchilari “Tarbiya” fanidan dars berolmaydi. Bunda ular “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqini olishi uchun kasbiy qayta tayyorlash kursini tamomlashi kerak bo‘ladi.
E’tibor bering, bu yerda psixologiya emas, aynan “Tarbiya” fanidan qayta tayyorlash kursini tamomlaganlik sharti qo‘yilmoqda.
Ya’ni, yuqoridagi vaziyatda pedagogik mutaxassislikka ega faqat “Psixologiya” fani bo‘yicha qayta tayyorlov kursida o‘qigan bo‘lsa va qayta tayyorlov o‘quv dasturida “Tarbiya” fani mavjud bo‘lmasa, mazkur kursda o‘qigan psixologga “Tarbiya" fanidan dars berib bo‘lmaydi.
Shu sababli, bu vaziyatda ish beruvchilar kasbiy qayta tayyorlash kursi o‘quv dasturida “Tarbiya” fani mavjud ekanligiga alohida e’tibor qaratishlari zarur.
Agar ikki talabgorning ham “Tarbiya” fanini o‘qitish huquqi mavjud bo‘lsa, dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom bilan belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Bunda dars soatlari birinchi navbatda qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilarga beriladi, shundan so‘ng o‘rta maxsus ma’lumotga ega o‘qituvchilarga beriladi.
Bunda maksimal dars soati olish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining yozma roziligi bilan unga ajratilishi mumkin bo‘lgan dars soatlari boshqa o‘qituvchilarga berilishi mumkin.

11:05 / 14.09.2024 14.77k
Я учитель начальных классов со средним специальным образованием. В настоящее время я учусь на заочной основе в университете. Наш директор не дал нам дисциплину "Воспитание," а переподготовку отдал психологу, недавно окончившему школу. Правильно ли это по закону?
Как известно, учителям начальных классов разрешено преподавать предмет "Воспитание" в 1-4 классах. Об этом также даны указания премьер-министра.
Также психологам, окончившим направление "Психология и педагогика," разрешено преподавать воспитание в школах.
Однако тема преподавания психологами предмета "Воспитание" является несколько спорной. Поэтому мы должны подробно остановиться именно на этом вопросе.
Фактически преподавание предмета "Воспитание" в общеобразовательных учреждениях регулируется постановлением Кабинета Министров от 6 июня 2020 года No 422.
Для того, чтобы выпускники направления образования "Психология и педагогика" получили право преподавать предмет "Воспитание" в общеобразовательных школах, с 2020/2021 учебного года в учебные планы высших учебных заведений, в которых они обучались, должны быть внесены соответствующие изменения.
Если некоторые государственные и негосударственные вузы не внесли изменения в учебную программу, студенты и выпускники этих вузов не смогут преподавать дисциплину "Воспитание." При этом они должны пройти курс профессиональной переподготовки, чтобы получить право преподавать дисциплину "Воспитание."
Обратите внимание, что здесь ставится условие окончить курс переподготовки не по психологии, а именно по предмету "Воспитание."
То есть, если в вышеуказанной ситуации педагог с педагогической специальностью обучался только на курсах переподготовки по предмету "Психология" и в учебной программе переподготовки отсутствует предмет "Воспитание," то психологу, прошедшему этот курс, невозможно преподавать предмет "Воспитание."
Поэтому в данной ситуации работодателям необходимо обратить особое внимание на наличие предмета "Воспитание" в учебной программе курса профессиональной переподготовки.
Если оба претендента имеют право преподавать предмет "Воспитание," часы занятий распределяются в соответствии с приоритетной последовательностью, установленной Положением "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."
При этом часы занятий предоставляются в первую очередь учителям, имеющим диплом по переподготовке, после чего - учителям со средним специальным образованием.
При этом с письменного согласия учителя, имеющего возможность получения максимального количества учебных часов, могут быть предоставлены другие учителя те учебные часы, которые могут быть ему выделены.