2025-yildan bog‘cha direktorlariga ham menejerlik sertifikati beriladi, sentyabrdan esa 30 foizlik ustama joriy qilinadi
21:11 / 29.08.2024 1.83k
Maktabgacha ta’lim tashkiloti direktorlariga menejerlik sertifikati berish to‘g‘risidagi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 27-avgustdagi 531-sonli qarori imzolandi.
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi yo‘lga qo‘yilgandi.
Bunda 2024-yil sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktorlariga 50 foiz, direktor o‘rinbosarlariga 30 foiz ustama to‘lanishi belgilangan.
2025-yil 1-yanvardan xuddi shunday tartib maktabgacha ta’lim tashkiloti direktorlariga ham tatbiq qilinadigan bo‘ldi. Bunda 2025-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan bog‘cha direktorlariga 30 foiz ustama to‘lab beriladi.
Shuningdek, bog‘cha direktori lavozimiga nomzodlar zaxirasi ham menejerlik sertifikatiga ega bo‘lganlar orasidan shakllantiriladi.

21:11 / 29.08.2024 1.71k
Подписано постановление Кабинета Министров No531 о выдаче сертификата менеджера директорам дошкольных образовательных организаций.
Как известно, постановлением Кабинета Министров No681 от 25 декабря 2023 года был установлен порядок обучения кандидатов на должность директора государственных общеобразовательных учреждений на учебных курсах по менеджменту и выдачи им сертификата менеджера.
При этом с сентября 2024 года директорам школ, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов, заместителям директоров - 30 процентов.
С 1 января 2025 года аналогичный порядок распространяется и на директоров дошкольных образовательных организаций. При этом с 1 сентября 2025 года директорам детских садов, имеющим сертификат менеджера, будет выплачиваться 30-процентная надбавка.
Также будет сформирован резерв кандидатов на должность директора детского сада из числа обладателей сертификата менеджера.