Menejerlik sertifikatini olgan CHQBT fani o‘qituvchisiga ham 30 foizlik ustama to‘lanadimi?
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq ChQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtirilgan.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 1-apreldagi 105-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim maktabi xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflarida ham ChQBT fani o‘qituvchilari – Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari sifatida qayd etilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan esa 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktori o‘rinbosarlariga 30 foiz miqdorda lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar to‘lanishi belgilangan.
Xo‘sh, unda ChQBT fani o‘qituvchilari menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib sertifikat olsa, ularga ham 30 foizlik ustama beriladimi?
Birinchi navbatda shuni alohida ta’kidlab o‘tish joizki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga ko‘ra ChQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtiriladi, ammo ta’lim muassasasida ushbu fan o‘qituvchilari soni shtat bo‘yicha ikki nafar bo‘lgan taqdirda, ulardan ish staji va tajribasi ko‘p bo‘lgan ChQBT o‘qituvchisi lavozimi bo‘yicha direktor o‘rinbosari hisoblanadi.
Shu sababli, menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib, sertifikat olgan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlariga 30 foizlik ustama to‘lab beriladi deb hisoblaymiz.
Eslatib o‘tamiz, mazkur masala bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimlari bilan ham muzokaralar olib borildi. Shundan so‘ng, vazirlik mas’ullari ham menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlariga 30 foizlik ustama to‘lab berilishini tasdiqlashdi.

14:24 / 11.07.2024 4.54k
In accordance with the Regulation "On the procedure for organizing pre-conscription primary training in educational institutions," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 591 dated November 8, 2023, the teacher of pre-conscription primary training has been equated by position to the deputy director of an educational institution.
Also, in the qualification descriptions of the main positions of employees of general secondary schools approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 247 dated August 16, 2023, the teacher of the subject of pre-conscription primary training is listed as the deputy director for training young people in the spirit of patriotism.
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 681 dated December 25, 2023, starting from September 1, 2024, deputy school principals with a manager's certificate will be paid monthly additional allowances in the amount of 30 percent.
So, if a teacher of pre-conscription elementary education receives a certificate from management training courses, will they also receive a 30% bonus?
First of all, it should be noted that according to the Regulation "On the procedure for organizing pre-conscription primary training in educational institutions" approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 591 dated November 8, 2023, the teacher of pre-conscription primary training is equal to the deputy director of an educational institution in terms of the position, but if the number of teachers of this subject in an educational institution is two, they are considered to be the deputy director for the position of a teacher of pre-conscription primary training with more work experience.
Therefore, we believe that deputy directors for training young people in the spirit of patriotism, who have studied at management training courses and received a certificate, will be paid a 30% bonus.
It should be recalled that negotiations were also held with the responsible employees of the Ministry of Preschool and School Education, and the ministry also confirmed that the deputy director for training young people in the spirit of patriotism, who have a manager's certificate, will be paid a 30% bonus.