Menejerlik sertifikatini olgan CHQBT fani o‘qituvchisiga ham 30 foizlik ustama to‘lanadimi?
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq ChQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtirilgan.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 1-apreldagi 105-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim maktabi xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflarida ham ChQBT fani o‘qituvchilari – Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari sifatida qayd etilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan esa 2024-yil 1-sentyabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktori o‘rinbosarlariga 30 foiz miqdorda lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar to‘lanishi belgilangan.
Xo‘sh, unda ChQBT fani o‘qituvchilari menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib sertifikat olsa, ularga ham 30 foizlik ustama beriladimi?
Birinchi navbatda shuni alohida ta’kidlab o‘tish joizki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga ko‘ra ChQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtiriladi, ammo ta’lim muassasasida ushbu fan o‘qituvchilari soni shtat bo‘yicha ikki nafar bo‘lgan taqdirda, ulardan ish staji va tajribasi ko‘p bo‘lgan ChQBT o‘qituvchisi lavozimi bo‘yicha direktor o‘rinbosari hisoblanadi.
Shu sababli, menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib, sertifikat olgan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlariga 30 foizlik ustama to‘lab beriladi deb hisoblaymiz.
Eslatib o‘tamiz, mazkur masala bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ul xodimlari bilan ham muzokaralar olib borildi. Shundan so‘ng, vazirlik mas’ullari ham menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlariga 30 foizlik ustama to‘lab berilishini tasdiqlashdi.

В соответствии с Положением "О порядке организации допризывной начальной подготовки в образовательных учреждениях," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года No 591, учитель предмета допризывной начальной подготовки по должности приравнен к заместителю директора образовательного учреждения.
Кроме того, в квалификационных характеристиках основных должностей сотрудников общеобразовательных школ, утвержденных приказом министра дошкольного и школьного образования No 247 от 16 августа 2023 года, учитель предмета начальной допризывной подготовки также упоминается как заместитель директора по подготовке молодежи в духе патриотизма.
Постановлением Кабинета Министров от 25 декабря 2023 года No 681 установлено, что с 1 сентября 2024 года заместителям директоров школ, имеющим сертификат менеджера, будут выплачиваться ежемесячные надбавки к должностному окладу в размере 30 процентов.
Так, если учитель допризывной начальной подготовки получит сертификат на обучение на курсах менеджмента, ему также будет выплачена 30-процентная надбавка?
В первую очередь следует особо отметить, что согласно Положению "О порядке организации допризывной начальной подготовки в образовательных учреждениях," утвержденному постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года No 591, учитель предмета допризывной начальной подготовки по должности приравнивается к заместителю директора образовательного учреждения, но при наличии в образовательном учреждении двух преподавателей данного предмета по штату из них заместитель директора по должности учителя предмета допризывной начальной подготовки с большим стажем
Поэтому считаем, что заместителям директоров по подготовке молодежи в духе патриотизма, прошедшим обучение на учебных курсах по менеджменту и получившим сертификат, будет выплачиваться 30-процентная надбавка.
Напомним, что по этому вопросу также были проведены переговоры с ответственными работниками Министерства дошкольного и школьного образования, и министерство также подтвердило выплату 30-процентной надбавки заместителям директора по подготовке молодежи в духе патриотизма, имеющим сертификат менеджера.