22:30 / 26.06.2024 1.98k
Dastlabki 5 oyda 359 nafar o‘quvchi bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan va 65 nafar o‘quvchi halok bo‘lgan, 294 nafar o‘quvchi esa turli darajada tan jarohati olgan.
25-iyun kuni Oliy Majlis Senatining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi majlisida Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati, Transport, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirliklari hamda Bosh prokuratura va Hisob palatasi mas’ul rahbar xodimlarining yo‘llarda xavfsizlikni ta’minlash va o‘lim holatlarini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha
axboroti eshitildi.
Ta’kidlanishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 9548 tasi transport qatnovi ko‘p hududlarda joylashgan va aksariyat maktablar oldida piyodalar uchun yo‘laklar mavjud emas, tegishli svetoforlar o‘rnatilmagan.
Oqibatda joriy yilning 5 oyi davomida jami 359 nafar o‘quvchi bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan va 65 nafar o‘quvchi halok bo‘lgan, 294 nafar o‘quvchi esa turli darajada tan jarohati olgan.
2023-yilda bolalar bilan bog‘liq 1794 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etilib, ularda 1 568 nafar bola jarohatlangan va 263 nafar bola halok bo‘lgan. O‘lim bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisalarining salmog‘i Samarqand, Toshkent (80 tadan), Farg‘ona (69 ta), Qashqadaryo va Surxondaryo (53 tadan) viloyatlarida hamon yuqori ekani qayd etilgan.
Muhokamadan so‘ng Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasining ushbu kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan aniq takliflari aks etgan qarori qabul qilingani ta’kidlanmoqda.

65 students died in accidents in 5 months
In the first 5 months, 359 students were involved in traffic accidents, 65 students were killed, and 294 students were injured in various degrees.
On June 25, at a meeting of the Senate Committee on Defense and Security, the responsible heads of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Transport, the Ministry of Preschool and School Education, the Prosecutor General's Office and the Chamber of Accounts were informed about the work being done to ensure road safety and reduce the number of deaths.
It is noted that 9,548 secondary schools are located in areas with high traffic, and there are no pedestrian paths in front of most schools, and no appropriate traffic lights are installed. As a result, a total of 359 students were involved in traffic accidents during the 5 months of this year, 65 students were killed, and 294 students were injured in various degrees.
In 2023, there were 1,794 traffic accidents involving children, in which 1,568 children were injured and 263 children died. It was noted that the share of road traffic accidents related to death is still high in Samarkand, Tashkent (80), Fergana (69), Kashkadarya and Surkhandarya (53) regions.
It is noted that after the discussion, a decision of the Committee on Defense and Security Issues was adopted, which reflects specific proposals aimed at eliminating these shortcomings.