22:30 / 26.06.2024 1.98k
Dastlabki 5 oyda 359 nafar o‘quvchi bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan va 65 nafar o‘quvchi halok bo‘lgan, 294 nafar o‘quvchi esa turli darajada tan jarohati olgan.
25-iyun kuni Oliy Majlis Senatining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi majlisida Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati, Transport, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirliklari hamda Bosh prokuratura va Hisob palatasi mas’ul rahbar xodimlarining yo‘llarda xavfsizlikni ta’minlash va o‘lim holatlarini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha
axboroti eshitildi.
Ta’kidlanishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 9548 tasi transport qatnovi ko‘p hududlarda joylashgan va aksariyat maktablar oldida piyodalar uchun yo‘laklar mavjud emas, tegishli svetoforlar o‘rnatilmagan.
Oqibatda joriy yilning 5 oyi davomida jami 359 nafar o‘quvchi bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan va 65 nafar o‘quvchi halok bo‘lgan, 294 nafar o‘quvchi esa turli darajada tan jarohati olgan.
2023-yilda bolalar bilan bog‘liq 1794 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etilib, ularda 1 568 nafar bola jarohatlangan va 263 nafar bola halok bo‘lgan. O‘lim bilan bog‘liq yo‘l-transport hodisalarining salmog‘i Samarqand, Toshkent (80 tadan), Farg‘ona (69 ta), Qashqadaryo va Surxondaryo (53 tadan) viloyatlarida hamon yuqori ekani qayd etilgan.
Muhokamadan so‘ng Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasining ushbu kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan aniq takliflari aks etgan qarori qabul qilingani ta’kidlanmoqda.

За 5 месяцев в результате ДТП погибли 65 учеников
За первые 5 месяцев произошло дорожно-транспортное происшествие, связанное с 359 учащимися, 65 учащихся погибли, 294 получили травмы различной степени тяжести.
25 июня на заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам обороны и безопасности заслушана информация ответственных руководителей Службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел, министерств транспорта, дошкольного и школьного образования, Генеральной прокуратуры и Счетной палаты о проводимой работе по обеспечению безопасности дорожного движения и снижению смертности.
Отмечается, что 9548 общеобразовательных школ расположены в районах с большим количеством транспортных сообщений, а перед большинством школ нет пешеходных дорожек, не установлены соответствующие светофоры. В результате за 5 месяцев текущего года произошло 359 дорожно-транспортных происшествий, 65 учащихся погибли, 294 получили телесные повреждения различной степени тяжести.
В 2023 году произошло 1794 ДТП, связанных с детьми, в которых пострадали 1 568 детей и погибли 263 ребенка. Доля дорожно-транспортных происшествий, связанных со смертельным исходом, по-прежнему высока в Самаркандской, Ташкентской (по 80), Ферганской (69), Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях (по 53).
Отмечается, что после обсуждения принято решение Комитета по вопросам обороны и безопасности, в котором отражены конкретные предложения, направленные на устранение этих недостатков.
Такое решение принял Кабмин.
10:30 / 27.03.2024
Погиб школьник - он ехал на тракторе и столкнулся с поездом
Он вел трактор и выехал на железнодорожные пути.
09:00 / 24.05.2024
Самовольное взятие студентов на экскурсии или туристические поездки может стать поводом для ответственности.