Yil yakuni bo‘yicha pedagog xodimlardan ortiqcha hisobot talab qilish taqiqlangan
Odatda yil yakuniga kelib o‘qituvchilardan ortiqcha hisobotlar talab qilinganligiga guvoh bo‘lamiz. Aslida ulardan dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlangan.
Pedagog xodimlarining ish yuklamasini hisoblab chiqarishda o‘quv-tarbiya jarayoni hamda o‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid ishlar hisobga olinadi.
O‘quv-tarbiya jarayoni deganda pedagog xodimlarga tarifikatsiya bo‘yicha ajratilgan dars soatlari tushuniladi. Uning sifatli bajarilishi ustidan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktori va uning o‘quv-tarbiya ishlari bo‘yicha o‘rinbosari nazoratni amalga oshiradi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayon ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchilarning bilimlarini mustahkamlash, ma’naviyatini yuksaltirish, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bilan bog‘liq dars mashg‘ulotlaridan tashqari tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid belgilangan tadbirlarning amalga oshirilishi yuzasidan pedagog xodimlardan hisobot talab qilinmaydi hamda tadbirlarni amalga oshirishning vaqt bo‘yicha hisobi yuritilmaydi.
Asos: Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnoma. (20.08.2018. № 3058)

Запрещено требовать от ППС чрезмерных отчетов в конце года
Обычно к концу года мы видим, что от учителей запрашивают чрезмерные отчеты. Фактически категорически запрещается запрашивать отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим задачам, кроме организации уроков и групповой деятельности и ведения классного журнала.
При расчете нагрузки педагогических кадров учитывается работа, связанная с учебным процессом, методическим обеспечением учебного процесса и организационно-педагогическим процессом.
Под учебным процессом понимаются часы занятий, отведенные педагогическому составу согласно тарифу. Контроль за качеством его работы осуществляет директор общего среднего образовательного учреждения и его заместитель по воспитательной работе.
К методическому обеспечению учебного процесса и организационно-педагогическому процессу относятся иные, чем занятия, мероприятия, связанные с повышением качества образования, укреплением знаний учащихся, поднятием их морального духа, содержательной организацией их свободного времени.
От педагогического состава не требуется отчета о методическом обеспечении образовательного процесса и выполнении указанных мероприятий, связанных с организационно-педагогическим процессом, а также время реализации мероприятий не фиксируется.
Основание: Инструкция о порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям общеобразовательных учреждений (20.08.2018. № 3058).