Yil yakuni bo‘yicha pedagog xodimlardan ortiqcha hisobot talab qilish taqiqlangan
Odatda yil yakuniga kelib o‘qituvchilardan ortiqcha hisobotlar talab qilinganligiga guvoh bo‘lamiz. Aslida ulardan dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlangan.
Pedagog xodimlarining ish yuklamasini hisoblab chiqarishda o‘quv-tarbiya jarayoni hamda o‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid ishlar hisobga olinadi.
O‘quv-tarbiya jarayoni deganda pedagog xodimlarga tarifikatsiya bo‘yicha ajratilgan dars soatlari tushuniladi. Uning sifatli bajarilishi ustidan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktori va uning o‘quv-tarbiya ishlari bo‘yicha o‘rinbosari nazoratni amalga oshiradi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayon ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchilarning bilimlarini mustahkamlash, ma’naviyatini yuksaltirish, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bilan bog‘liq dars mashg‘ulotlaridan tashqari tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
O‘quv-tarbiya jarayonining metodik ta’minoti va tashkiliy-pedagogik jarayonga oid belgilangan tadbirlarning amalga oshirilishi yuzasidan pedagog xodimlardan hisobot talab qilinmaydi hamda tadbirlarni amalga oshirishning vaqt bo‘yicha hisobi yuritilmaydi.
Asos: Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnoma. (20.08.2018. № 3058)

It is forbidden to demand excessive reports from the teaching staff at the end of the year
Usually by the end of the year, we see excessive reports being requested from teachers. In fact, it is strictly forbidden to request reports and additional information on other pedagogical tasks, except for organizing lessons and group activities and keeping a class journal.
When calculating the workload of pedagogic staff, work related to the educational process, methodical support of the educational process, and organizational-pedagogical process is taken into account.
The educational process means the hours of lessons allocated to the pedagogic staff according to the tariff. The director of the general secondary educational institution and his deputy for educational affairs supervise its quality performance.
The methodological support of the educational process and the organizational-pedagogical process include activities other than classes related to improving the quality of education, strengthening the knowledge of students, raising their morale, and meaningfully organizing their free time includes.
No report is required from the pedagogic staff regarding the methodical support of the educational process and the implementation of the specified activities related to the organizational and pedagogical process, and the time of the implementation of the activities is not kept.
Basis: Instruction on the procedure for forming a model annual work plan for pedagogical specialties of general secondary educational institutions (20.08.2018. No. 3058)