20:00 / 19.05.2024 3.06k
Dunyoning 5 ta eng yaxshi maktab mukofotiga ega bo‘lgan har bir maktabga 50 000 dollardan beriladi. 2023-yilda dunyoning eng yaxshi maktab mukofotini olgan maktablar jami 250 000 dollarga ega bo‘lishgan.
Ushbu mukofot COVIDdan keyin, o‘quvchilar hayotini o‘zgartirayotgan va jamiyatga haqiqiy o‘zgarishlar kiritayotgan ilg‘or maktablar tajribalarini almashish uchun ta’sis etilgan.
2023-yilda dunyoning eng yaxshi mukofotiga ega quyidagi 5 ta maktab munosib deb topilgan:
1.Hamjamiyat hamkorligi uchun dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“SPARK Soweto”, Janubiy Afrikaning Yoxannesburg shahridagi mustaqil, qisman hukumat tomonidan moliyalashtiriladigan bolalar bog‘chasi va boshlang‘ich maktabi;
2.Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha:
“Institusion Educativa Municipal Montessori sede San-Fransisko”,  Kolumbiyada joylashgan, boshlang‘ich va o‘rta maktabi;
3.Innovatsiyalar bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“Riverside” maktabi Hindistonning Gujarat shtati, Ahmadobod shahridagi mustaqil xalqaro maktabi;
4.Qiyinchiliklarni yengish bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“Max Reyne Hand In Hand Quddus” maktabi Isroildagi yagona ikki tilli, yahudiy-arab integratsiyalashgan boshlang‘ich o‘rta maktabi;
5.Sog‘lom hayotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“EEMTI Joaquim Bastos Gonsalves”, Karnaubal shahridagi hukumat o‘rta maktabi.
Dunyoning eng yaxshi maktab mukofotiga o‘quvchilarni majburiy ta’limda o‘qitadigan va tegishli ta’lim vazirligi yoki hukumat nazoratidagi, jumladan, bolalar bog‘chasi, boshlang‘ich va o‘rta maktablar va qonuniy ro‘yxatdan o‘tgan maktablar da’vogarlik qilishi mumkin.
Ma’lumot uchun, 2024-yilgi “Dunyoning eng yaxshi maktabi” mukofotiga da’vogarlik uchun arizalar shu yilning 23-fevraliga qadar davom etgan.

50,000 dollars will be awarded to each of the top 5 schools in the world. The winners of the World's Best School Prize 2023 received a total of $250,000 .
This award was created post-Covid to share the experiences of leading schools that are changing the lives of their students and making a real difference to society.
In 2023, the following 5 schools with the world's best award were considered worthy:
1. World's Best School Award Winner for Community Engagement:
SPARK Soweto, an independent, part-government funded nursery and primary school in Johannesburg, South Africa;
2. Regarding environmental protection:
"Institution Educativa Municipal Montessori sede San Francisco", an elementary and secondary school located in Colombia;
3. Winner of the World's Best School for Innovation Award:
Riverside School is an independent international school in Ahmedabad, Gujarat, India;
4. Winner of World's Best School Award for Overcoming Adversity:
Max Reyne Hand In Hand Jerusalem School is Israel's only bilingual, Jewish-Arabic integrated primary and secondary school;
5. World's Best School for Healthy Living Award Winner:
"EEMTI Joaquim Bastos Gonsalves", Government High School in Carnaubale.
The World's Best School Award is open to all schools that provide compulsory schooling and are legally registered under the relevant Ministry of Education or government control, including kindergartens, primary and secondary schools and online schools can claim.