20:00 / 19.05.2024 3.06k
Dunyoning 5 ta eng yaxshi maktab mukofotiga ega bo‘lgan har bir maktabga 50 000 dollardan beriladi. 2023-yilda dunyoning eng yaxshi maktab mukofotini olgan maktablar jami 250 000 dollarga ega bo‘lishgan.
Ushbu mukofot COVIDdan keyin, o‘quvchilar hayotini o‘zgartirayotgan va jamiyatga haqiqiy o‘zgarishlar kiritayotgan ilg‘or maktablar tajribalarini almashish uchun ta’sis etilgan.
2023-yilda dunyoning eng yaxshi mukofotiga ega quyidagi 5 ta maktab munosib deb topilgan:
1.Hamjamiyat hamkorligi uchun dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“SPARK Soweto”, Janubiy Afrikaning Yoxannesburg shahridagi mustaqil, qisman hukumat tomonidan moliyalashtiriladigan bolalar bog‘chasi va boshlang‘ich maktabi;
2.Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha:
“Institusion Educativa Municipal Montessori sede San-Fransisko”,  Kolumbiyada joylashgan, boshlang‘ich va o‘rta maktabi;
3.Innovatsiyalar bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“Riverside” maktabi Hindistonning Gujarat shtati, Ahmadobod shahridagi mustaqil xalqaro maktabi;
4.Qiyinchiliklarni yengish bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“Max Reyne Hand In Hand Quddus” maktabi Isroildagi yagona ikki tilli, yahudiy-arab integratsiyalashgan boshlang‘ich o‘rta maktabi;
5.Sog‘lom hayotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha dunyoning eng yaxshi maktab mukofoti g‘olibi:
“EEMTI Joaquim Bastos Gonsalves”, Karnaubal shahridagi hukumat o‘rta maktabi.
Dunyoning eng yaxshi maktab mukofotiga o‘quvchilarni majburiy ta’limda o‘qitadigan va tegishli ta’lim vazirligi yoki hukumat nazoratidagi, jumladan, bolalar bog‘chasi, boshlang‘ich va o‘rta maktablar va qonuniy ro‘yxatdan o‘tgan maktablar da’vogarlik qilishi mumkin.
Ma’lumot uchun, 2024-yilgi “Dunyoning eng yaxshi maktabi” mukofotiga da’vogarlik uchun arizalar shu yilning 23-fevraliga qadar davom etgan.

Каждой из пяти лучших школ мира будет вручено по 50 000 долларов. Победители премии «Лучшая школа мира 2023 года» получили в общей сложности 250 000 долларов США.
Эта награда была учреждена после Covid, чтобы поделиться опытом ведущих школ, которые меняют жизнь своих учеников и приносят реальные изменения в общество.
В 2023 году достойными были признаны следующие 5 школ с лучшей наградой мира:
1. Лауреат премии «Лучшая школа в мире» за участие в жизни общества:
SPARK Soweto, независимый, частично финансируемый государством детский сад и начальная школа в Йоханнесбурге, Южная Африка;
2. Что касается охраны окружающей среды:
«Institution Educativa Муниципальный Монтессори в Сан-Франциско», начальная и средняя школа, расположенная в Колумбии;
3. Победитель премии «Лучшая в мире школа инноваций»:
Riverside School — независимая международная школа в Ахмадабаде, Гуджарат, Индия;
4. Победитель премии «Лучшая школа мира за преодоление невзгод»:
Иерусалимская школа Макса Рейна «Рука об руку» — единственная двуязычная еврейско-арабская интегрированная начальная и средняя школа в Израиле;
5. Победитель премии «Лучшая в мире школа здорового образа жизни»:
«EEMTI Joaquim Bastos Gonsalves», государственная средняя школа в Карнаубале.
Премия «Лучшая школа в мире» присуждается всем школам, которые обеспечивают обязательное школьное образование и официально зарегистрированы под соответствующим Министерством образования или государственным контролем, включая детские сады, начальные и средние школы, а также онлайн-школы.