Farzandini maktabga jo‘natmagan ota 10 sutkaga qamaldi
Farg‘ona viloyatida farzandini maktabga jo‘natmagan ota 10 sutkaga qamaldi. Bu haqda Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasining axborot xizmati xabar berdi.
Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasi axborot xizmatining ma’lum qilishicha, viloyatning O‘zbekiston tumani Qumbosdi qishlog‘ida yashovchi 1981-yilda tug‘ilgan shaxs farzandining tumandagi 45-maktabga borishiga to‘sqinlik qilib kelgan.
Oquvchini ta’limga qaytarish va profilaktik tushuntirish ishlari olib borish maqsadida O‘zbekiston tumani inspektor-psixologi, katta leytenant  D.Araqulov bolaning ota-onasini chaqirtirgan.
Ammo ota o‘zini nosamimiy tutib, jamiyatda yurish-turish qoidalariga zid xatti-harakatlar sodir etgan. Ota farzandini ta’limga qaytmasligini, hech kim hech narsa qila olmasligini ta’kidlagan. Shuningdek, u Milliy gvardiya harbiy xizmatchisining qonuniy talablarini bajarmagan.
“2024-yilda to‘plangan ish hujjatlari O‘zbekiston tumani sudi tomonidan ko‘rib chiqilib, ushbu fuqaro Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 18- (mayda bezorilik) va 194 - (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik)  moddalarida ko‘rsatilgan huquqbuzarlik sodir etgan deb topilib, unga nisbatan 10 sutkaga qamoq jazosi tayinlandi”, deyiladi xabarda.
Maʼlumot uchun, “Xavfsiz maktab” konsepsiyasini keng joriy etish, “Oila-mahalla-maktab” uzviy tizimi asosida voyaga yetmaganlar bilan manzilli ishlashni yo‘lga qo‘yish maqsadida 2024-yil 26-fevralda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror imzolangan.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan konsepsiyaga muvofiq endilikda maktablardagi davomat Milliy gvardiya bilan hamkorlikda yuritilmoqda.

The father who did not send his child to school was imprisoned for 10 days
A father who did not send his child to school in Fergana region was imprisoned for 10 days. This was reported by the information service of the National Guard Department of Fergana region.
It was reported that a person born in 1981 living in the village of Kumbosdi, Uzbekistan district of the region prevented his child from going to the 45th school in the district.
In order to return the child to education and carry out preventive educational work, the inspector-psychologist of Uzbekistan district, senior lieutenant D. Arakulov called the child's parents.
But the father behaved insincerely and acted contrary to the rules of behavior in society. The father insisted that his child would not return to education, and that no one could do anything. He also did not meet the legal requirements of a National Guard soldier.
"The case documents collected in 2024 were reviewed by the District Court of Uzbekistan, and this citizen was convicted of Articles 18- (petty hooliganism) and 194- (Failure to fulfill the legal requirements of an employee of internal affairs bodies) of the Code of Administrative Responsibility. was found to have committed an offense specified in the articles, and a 10-day prison sentence was imposed on him," the report said.