Farzandini maktabga jo‘natmagan ota 10 sutkaga qamaldi
Farg‘ona viloyatida farzandini maktabga jo‘natmagan ota 10 sutkaga qamaldi. Bu haqda Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasining axborot xizmati xabar berdi.
Farg‘ona viloyati Milliy gvardiya boshqarmasi axborot xizmatining ma’lum qilishicha, viloyatning O‘zbekiston tumani Qumbosdi qishlog‘ida yashovchi 1981-yilda tug‘ilgan shaxs farzandining tumandagi 45-maktabga borishiga to‘sqinlik qilib kelgan.
Oquvchini ta’limga qaytarish va profilaktik tushuntirish ishlari olib borish maqsadida O‘zbekiston tumani inspektor-psixologi, katta leytenant  D.Araqulov bolaning ota-onasini chaqirtirgan.
Ammo ota o‘zini nosamimiy tutib, jamiyatda yurish-turish qoidalariga zid xatti-harakatlar sodir etgan. Ota farzandini ta’limga qaytmasligini, hech kim hech narsa qila olmasligini ta’kidlagan. Shuningdek, u Milliy gvardiya harbiy xizmatchisining qonuniy talablarini bajarmagan.
“2024-yilda to‘plangan ish hujjatlari O‘zbekiston tumani sudi tomonidan ko‘rib chiqilib, ushbu fuqaro Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 18- (mayda bezorilik) va 194 - (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik)  moddalarida ko‘rsatilgan huquqbuzarlik sodir etgan deb topilib, unga nisbatan 10 sutkaga qamoq jazosi tayinlandi”, deyiladi xabarda.
Maʼlumot uchun, “Xavfsiz maktab” konsepsiyasini keng joriy etish, “Oila-mahalla-maktab” uzviy tizimi asosida voyaga yetmaganlar bilan manzilli ishlashni yo‘lga qo‘yish maqsadida 2024-yil 26-fevralda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror imzolangan.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan konsepsiyaga muvofiq endilikda maktablardagi davomat Milliy gvardiya bilan hamkorlikda yuritilmoqda.

В Ферганской области отца, не отправившего ребенка в школу, посадили на 10 суток. Об этом сообщила информационная служба управления Национальной гвардии Ферганской области.
Сообщается, что мужчина 1981 года рождения, проживающий в селе Кумбосди Узбекского района области, не позволил своему ребенку пойти в 45-ю школу района.
С целью возвращения ребенка к образованию и проведения профилактической воспитательной работы инспектор-психолог Узбекского района старший лейтенант Аракулов Д. позвонил родителям ребенка.
Но отец повел себя неискренне и поступил вопреки правилам поведения в обществе. Отец настоял на том, что его ребенок не вернется к образованию и что никто ничего не сможет сделать. Он также не соответствовал законным требованиям, предъявляемым к солдату Национальной гвардии.
"Материалы дела, собранные в 2024 году, были рассмотрены районным судом Узбекистана, и этот гражданин признан виновным по статьям 18- (Мелкое хулиганство) и 194- (Неисполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса к административной ответственности признано совершившим правонарушение, предусмотренное статьями, и ему назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 10 суток", - говорится в сообщении.