O‘quvchilarga stul ko‘targizib qo‘ygan o‘qituvchi ishi yuzasidan tergovga qadar tekshiruv boshlandi
Ijtimoiy tarmoqlarda Jizzax viloyatidagi maktabda tahsil olayotgan 1-sinf o‘quvchilari stul ko‘tarib turganliklari aks etgan video tarqaldi. Shundan so‘ng Bolalar ombudsmani mazkur holatni o‘z kuzatuviga olganini ma’lum qildi.
Aniqlanishicha, shu yilning 22-aprel kuni Zarbdor tumanidagi 5-sonli umumta’lim maktabda 1-“A” sinfga o‘tilayotgan ingliz tili darsida o‘qituvchi R.T. (1999-yilda tug‘ilgan) o‘quvchilardan uyga berilgan vazifalarni so‘ragan.
6 nafar o‘g‘il va 7 nafar qiz bolalarini darsga tayyorgarlik ko‘rmasdan kelganliklari tufayli go‘yoki tarbiyaviy chora deb sinf xonasidagi o‘zlari o‘tirgan stullarni ko‘tarishga majbur qilgan. Ushbu holatni o‘zining telefon apparatida video tasvirga olib, telegram ijtimoiy tarmog‘i orqali shu maktabning ota-onalar guruhiga yuborgan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Zarbdor tumani IIB tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
“Bolalarga nisbatan turli shakldagi zo‘ravonlik yoki zo‘ravonlikka tayangan tarbiya choralarini, jumladan, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash qonunan taqiqlangan va tegishli javobgarlikka asos bo‘ladi. Bolalar ombudsmani bu holat bo‘yicha bolalar manfaatlari yuzasidan o‘z kuzatuvini davom ettiradi”, - deyiladi Bolalar ombudsmani xabarida.

По делу учителя, поднимавшего стулья для учеников, начато расследование
В социальных сетях распространилось видео, на котором первоклассники несут стулья в школе Джизакской области. После этого детский омбудсмен заявил, что взял ситуацию под свой контроль.
Установлено, что 22 апреля текущего года в классе английского языка 1-го «А» класса общеобразовательной школы №5 Зарбдарского района учитель Р.Т. (1999 г.р.) попросил у студентов домашнее задание.
Шестерых мальчиков и семи девочек в качестве воспитательной меры заставили поднять стулья, на которых они сидели в классе, поскольку они пришли на урок неподготовленными. Эту ситуацию он снял на телефон и отправил группе родителей этой школы через социальную сеть Telegram.
В настоящее время в МИБ Зарбдарского района по данной ситуации проводятся следственные действия.
«Применение различных форм насилия или воспитательных мер, основанных на насилии в отношении детей, в том числе бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и видов наказания, запрещено законом и является основанием для соответствующей ответственности. Детский омбудсмен продолжит следить за этой ситуацией в интересах детей", - говорится в сообщении детского омбудсмена.