Aksariyat o‘quvchilar maktabni xabardor qilmay xorijga chiqib ketmoqdami?
Joriy yilning 8-fevral kuni 9-11-sinf o‘quvchilari orasida maktab ma’muriyatini ogohlantirmay xorijga chiqib ketish holatlari ko‘paygani haqida xabar bergandik. Bizga kelgan murojaatlardan shu malum boldiki, ba’zi hollarda ular Rossiya Federatsiyasiga ishlash maqsadida yoki ota-onalarining boshqa yumushlari sabab, ular bilan birga xorijiy mamlakatga chiqib ketishgan.
Maktab ma’muriyatiga esa tuman (shahar) voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha komissiyasi mas’ullari ham bu ularning ixtiyoriy xohishi deya, yordam berishdan bosh tortgan. Natijada esa ularni o‘quvchilar safidan chiqarishning ham imkoni bo‘lmagan. Javobgarlik esa shunchaki maktab ma’muriyatiga yuklab qo‘yilgan.
Shundan so‘ng biz xorijga chiqib ketadigan o‘quvchilarga qo‘shimcha talablar qo‘yilishi lozimligi, bu vaziyatni esa Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi nazoratga olishi kerakligini ta’kidlagandik.
Chunki, juda ko‘p hollarda o‘quvchilar 9-sinfligidayoq Rossiya Federatsiyasi yoki boshqa xorijiy mamlakatga ishlash maqsadida chiqib ketib, hech qaysi maktabda tahsil olmay, oradan vaqt o‘tib, yana O‘zbekistondagi maktabiga kelib o‘qishni davom ettirmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “O‘quvchilarni sinfdan sinfga va bir umumiy o‘rta ta’lim muassasasidan boshqasiga o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi buyruqqa o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida”gi buyrug‘i loyihasini muhokamalar portaliga joylashtirgan.
Unga ko‘ra endilikda ota-onalar farzandi bilan birga qaysi xorijiy davlatga ketish sabablarini va xorijda qolish muddatini ko‘rsatgan holda maktab direktori nomiga ariza bilan (o‘quv yili davomida) murojaat etishi kerak bo‘ladi.
Ariza maktab direktori tomonidan (direktor bo‘lmagan vaqtda, direktor vazifasini vaqtincha bajaruvchi) bir ish kuni ichida ko‘rib chiqilib, o‘quvchi vaqtincha xorijiy davlatga ketayotganligi haqida hamda sinf rahbari va fan o‘qituvchilarini xabardor qilish to‘g‘risida buyruq qabul qilinadi.
Agar xorijiy davlatga vaqtincha chiqib ketgan o‘quvchilar xorijda bo‘lish muddati uzaytirilganligi to‘g‘risida bir hafta muddatda maktabni xabardor qilmasdan dars mashg‘ulotlariga qatnashmasa yoki ota-onalar farzandi bilan xorijiy davlatga ketish sabablarini va xorijda qolish muddatini ko‘rsatgan holda maktab direktori nomiga ariza bilan murojaat etmasa, maktab direktori dars mashg‘ulotlariga jalb etish choralarini ko‘radi.
Bunda maktab direktori o‘quvchining ota-onalarini, yashash joyidagi mahalla fuqarolar yig‘ini raisini, tegishli tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limini va Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasini yozma ravishda ogohlantiradi.
Shuningdek, maktab direktori har yili 25-mayga qadar o‘quv yili davomida maktabni xabardor qilmasdan xorijiy davlatga chiqib ketib, kamida uch oydan ortiq muddatda uzluksiz dars mashg‘ulotlariga qatnashmagan (o‘quv yili yakunlanishidan oldin darsga qatnashgan o‘quvchilar bundan mustasno) o‘quvchilar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasiga kiritadi. Mazkur o‘quvchilar esa Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasi roziligi bilan o‘quvchilar safidan chiqariladi.
Avvalgi tartibda mana shu masala ochiq qolgandi. Ya’ni, o‘quvchi xorijga chiqib ketsa-da, u maktab hisobida turavergan. Bunday toifadagi o‘quvchilarning ko‘payishi esa ta’lim muassasasining reytingiga ta’sir ko‘rsatishi tabiiy hol.
Shu vaqtga qadar xorijga chiqib ketgan o‘quvchilar uchun javobgarlikni na Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasi, na hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari o‘z bo‘yniga olmasdi.
Xo‘sh, ota-ona ariza bilan murojaat qilganda, direktor buni rad etishi mumkinmi?
O‘quvchini xorijiy mamlakatga olib chiqib ketish ota-onaning ixtiyoriy xohishi hisoblanadi. Buni cheklashga esa vazirlikning ham maktab direktorining ham vakolati yo‘q. Lekin Konstitutsiyaning 50-moddasiga ko‘ra umumiy o‘rta ta’lim majburiydir.
Ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar esa xoh O‘zbekistonda bo‘lsin, xoh xorijda bo‘lsin voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarishlari shart. Buning uchun Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasida ota-onalarga javobgarlik ham belgilangan.
Maktab direktori o‘quvchining xorijga chiqib ketishiga to‘sqinlik qilishga vakolati bo‘lmasa, unda ariza yozishdan nima naf?
Bizningcha, vazirlik tomonidan joylangan hujjat loyihasida ta’lim muassasasini xabardor qilinishiga alohida urg‘u qaratgan. Chunki, juda ko‘p hollarda maktabni xabardor qilmay o‘quvchilar xorijiy mamlakatga chiqib ketgan. Ular bilan aloqa o‘rnatishda ham muammolar yuzaga kelgan. (Bu bo‘yicha vazirlikda yetarlicha statistik ma’lumotlar bo‘lsa kerak.)
Shunday hollarda esa maktab ma’muriyati bolani o‘quvchilar safidan chiqarolmagan. Yangi kiritilayotgan tartibga ko‘ra esa ota-onaning yozgan arizasi yoki maktabni xabardor qilmaganligi o‘quvchilar safidan chiqarish uchun asos bo‘loladi. Shunda ham bu Bolalar masalalari bo‘yicha tuman (shahar) komissiyasi qarori bilan amalga oshiriladi.
Hozirgi kunga qadar esa bunga hech qanday qonuniy asos bo‘lmagan.
Eng asosiysi esa yangi joriy etilayotgan tartib farzandining ta’lim-tarbiyasiga befarq bo‘lgan ota-onalarning ham biroz bo‘lsa-da mas’uliyatini oshiradi.
Xorijga maktabni xabardor qilmay chiqib ketadigan bolalarni o‘quvchilar safidan chiqarishdan qanday maqsad ko‘zlangan bo‘lishi mumkin?
Xalq ta’limi vazirining 2015-yil 2-iyundagi 13-mh-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan “O‘quvchilarni sinfdan sinfga va bir umumiy o‘rta ta’lim muassasasidan boshqasiga o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablariga ko‘ra ota-onalar o‘qish, ishlash, uzoq muddatli davolanish yoki boshqa maqsadlarda doimiy yoki vaqtincha yashash uchun xorijiy davlatga ketayotgan bo‘lsa, farzandini doimiy yoki vaqtincha yashash uchun ketayotgan davlatdagi ta’lim muassasasiga o‘tkazish huquqiga ega.
Lekin ota-onalar orasida xorijiy davlatga ketib, farzandini hech qaysi ta’lim muassasasida o‘qitmaydiganlari ham juda ko‘p. Chunki, bolasining hujjati O‘zbekistondagi maktabda “o‘qiyapti” bo‘lib turgani uchun ham ular xotirjamlikka berilgan. Bir necha yil xorijiy mamlakatlarda bo‘lib qaytgan o‘quvchini maktabga qabul qilish masalasida esa ota-onalar bolaning xorijiy davlatda ta’lim olganligi haqidagi hujjatning (hujjatlarning) asli va notarial tasdiqlangan tarjimasini maktabga taqdim etishi kerak bo‘ladi.
Ammo ota-ona bolaning xorijiy davlatda ta’lim olganligi haqida hech qanday hujjat mavjud emas deb turib oladigan bo‘lsa, maktab direktori bolani uning yoshi va bilim darajasiga mos sinfga qabul qilishga majbur. Bu vaziyatda esa ota-onalar bolaning yoshi va bilim darajasiga mos sinfga emas, balki aynan ular tahsil olayotgan sinfga o‘tkazishni direktordan talab qiladi.
Natijada esa xotirjam ota-onalar go‘yoki o‘zining konstitutsion huquqlaridan foydalanyapman deb bolaga ta’lim berish majburiyatini bajarmaydi. O‘quvchilar safidan chetlashtishning yangi tartibi esa ota-onalarni ancha sergaglikka chaqiradi.
Xorijga ketgan o‘quvchilar bilan onlayn dars tashkil qilsa bo‘lmaydimi?
Albatta, o‘quvchini maktabdan chetlatishdan ko‘ra uning ota-onasi bilan bog‘lanib, har kuni onlayn darslar ham tashkil qilib borish mumkin edi. Lekin onlayn dars bizga faqat ko‘zbo‘yamachilik yoki bolalarni baholab turish uchun, o‘zimizni-o‘zimiz aldash uchun bir vosita xolos.
Karantin vaqtida onlayn darslar uchun juda ko‘p resurs ajratildi. Ammo u o‘z samarasini bermadi va bundan keyin ham bermaydi deb oylaymiz. Mahallasida joylashgan maktabga qadamizi qilmay, hatto direktor yoki sinf rahbarini xabardor qilmay xorijga farzandini olib chiqib ketgan ota-ona bolalarini onlayn ta’limga jalb qilishi bu shunchaki “utopiya”.

17:00 / 17.04.2024 3.96k
On February 8 of this year, we reported an increase in the number of cases of students of grades 9-11 going abroad without notifying the school administration. It is known that in some cases they went to a foreign country with them to work in the Russian Federation or due to other work of their parents.
Officials of the district (city) commission on juvenile affairs also refused to help the school administration, saying that it was their voluntary wish. As a result, it was not possible to remove them from the ranks of students. The responsibility is simply placed on the school administration. After that, we emphasized that additional requirements should be imposed on students going abroad, and the Ministry of Preschool and School Education should take control of this situation.
Because, in many cases, students go to the Russian Federation or another foreign country to work in the 9th grade, without studying in any school, after some time, they return to their school in Uzbekistan and continue their studies. It is known that the Ministry of Preschool and School Education has amended the order "On approval of the regulation on the procedure for transferring students from class to class and from one general secondary educational institution to another" and posted the draft of the order "On additional input" on the discussion portal.
According to it, now parents will have to apply to the school principal (during the academic year) with the reasons for leaving with their child to a foreign country and the period of stay abroad.
The application will be considered by the school director (temporarily performing the duties of the director when the director is not present) within one working day, and an order will be made to notify the head of the class and subject teachers about the student's temporary departure to a foreign country. will be done. If students who have temporarily left for a foreign country do not attend classes without notifying the school about the extension of the period of stay abroad within a week, or if the parents indicate the reasons for leaving with their child to a foreign country and the period of stay abroad, the school if he does not apply in the name of the director, the school director will take measures to involve him in the lessons.
In this case, the school director notifies the student's parents, the chairman of the community assembly of the place of residence, the department of pre-school and school education of the relevant district (city) and the district (city) commission on children's issues in writing. Also, the principal of the school has gone to a foreign country without notifying the school every year by May 25, and has not attended classes continuously for at least three months (with the exception of students who attended classes before the end of the academic year). submits information about students to the district (city) commission on children's issues. These students will be removed from the list of students with the consent of the district (city) commission on children's issues.
In the previous order, this issue was left open. That is, even if the student goes abroad, he remains on the school's account. It is natural that the increase of students in this category affects the rating of the educational institution. Until that time, neither the district (city) commission on children's issues, nor the regional pre-school and school education departments took responsibility for the students who went abroad.
So, when a parent petitions, can the principal deny it?
Taking the student to a foreign country is a voluntary choice of the parents. Neither the ministry nor the school director has the authority to limit this. However, according to Article 50 of the Constitution, general secondary education is compulsory. Parents or their substitutes, whether in Uzbekistan or abroad, must fulfill their obligations to raise and educate minor children. For this purpose, Article 47 of the Code of Administrative Responsibility also defines the responsibility of parents.
If the school director has no authority to prevent the student from going abroad, then what is the point of writing an application?
In our opinion, the draft document placed by the Ministry has placed special emphasis on informing the educational institution. Because, in many cases, students left for a foreign country without notifying the school. There were also problems in establishing contact with them. (The ministry probably has enough statistics on this.)
In such cases, the school administration could not remove the child from the school. According to the newly introduced regulations, the written application of the parents or failure to notify the school will be grounds for expulsion from the school. Even then, this is done by the decision of the district (city) commission on children's issues. Until now, there was no legal basis for this. The most important thing is that the newly introduced procedure increases the responsibility of parents who are indifferent to their child's education.
What is the purpose of expelling children who go abroad without informing the school?
The regulation "On the procedure for transferring pupils from one class to another and from one general secondary educational institution to another", approved by the order of the Minister of Public Education No. 13 of June 2, 2015 If parents are going to a foreign country for permanent or temporary residence for study, work, long-term treatment or other purposes, they have the right to transfer their child to an educational institution in the country where they are going for permanent or temporary residence.
But there are many parents who go to a foreign country and do not send their children to any educational institution. Because their child's document shows that he is "studying" at a school in Uzbekistan, they are given peace of mind. In the case of admission to school of a student who has spent several years in foreign countries, parents must submit to the school the original document(s) and a notarized translation of the child's education in a foreign country.
But if the parents insist that there is no document about the child's education in a foreign country, the school director is obliged to admit the child to a class suitable for his age and level of education. In this situation, the parents demand from the director not to transfer the child to a class suitable for his age and level of education, but to the class in which he is studying. As a result, calm parents do not fulfill their obligation to educate the child, allegedly using their constitutional rights. The new procedure for removing students from the ranks calls on parents to be more vigilant.
Is it possible to organize an online lesson with students who have gone abroad?
Of course, instead of expelling the student from school, it would be possible to contact his parents and organize daily online lessons. But the online lesson is only a tool for us to cheat or to judge children.
A lot of resources have been allocated for online classes during the quarantine. But it did not bear fruit and will not bear fruit. It is simply "utopia" for parents who took their children abroad without visiting the school located in their neighborhood, without even informing the principal or head of the class, to involve them in online education.