17:00 / 18.03.2024 4.86k
Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 4-noyabrdagi 482-son qaroriga 2-ilovada “O‘zbekiston Respublikasida avtobuslarda yo‘lovchilar tashish xavfsizligini ta’minlashga doir talablar” belgilangan.
Ushbu yo‘riqnomaning 40-bandi, 2-xatboshiga ko‘ra bolalar, umumta’lim maktablari va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari o‘quvchilarining ekskursiya qilish, turistik-ekskursiya qilish safarlarini tashkil etish uchun ta’lim muassasasi ma’muriyati jo‘nab ketish sanasini, yo‘nalishni va jo‘nab ketuvchilar sonini ko‘rsatgan holda tegishli ravishda tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga murojaat qilishi lozim.
Bunda ta’lim muassasalari o‘quvchilarining ekskursiya qilish, turistik va boshqa guruhlari jo‘nab ketishi to‘g‘risida qarorlar qabul qilish, qoidaga ko‘ra jo‘nab ketish sanasigacha 3 sutkadan kechikmay qabul qilinadi.
Jo‘nab ketish uchun tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limining ruxsatnomasi olingandan keyin ta’lim muassasasi ma’muriyati (tashkilotchi) tashuvchi bilan shartnoma tuzishi mumkin.
Ta’lim muassasasi ma’muriyati tashuvchi bilan shartnoma tuzilganidan keyin jo‘nab ketish sanasigacha uch ish kunidan kechikmay harakatlanish sanasi va qatnov yo‘lini, shuningdek, barcha yo‘lovchilar ro‘yxatini, avtobuslar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rsatib, hamrohlikni tashkil etish uchun buyurtmanomani Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi davlat xizmatiga kiritadi.
Shundan so‘ng Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi davlat xizmati tomonidan bolalarga hamrohlik qilish uchun maxsus xodimlar ajratilgan holda ekskursiya yoki turistik sayohatlar  tashkil etilishi mumkin.
Bolalarni sayohatga olib borish uchun bir qancha amallarni bajarishga to‘g‘ri keladi. Maktab o‘quvchilarini o‘zboshimchalik bilan ekskursiya yoki turistik sayohatlarga olib borish esa javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin. Shuning uchun bu masalada o‘ta hushyor bo‘lish talab etiladi.

17:00 / 18.03.2024 4.86k
В приложении 2 к постановлению Кабинета Министров № 482 от 4 ноября 2003 года установлены «Требования к обеспечению безопасности пассажирских перевозок в Республике Узбекистан».
Согласно пункту 40 пункта 2 настоящей инструкции администрации образовательного учреждения по организации экскурсий, туристско-экскурсионных поездок для детей, общеобразовательных школ и учащихся средних специальных учебных заведений с указанием даты выезда, маршрута и количества об выездах ему следует обратиться в районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования соответственно.
При этом решения о выезде экскурсионных, туристических и других групп обучающихся образовательных учреждений принимаются, как правило, не позднее, чем за 3 дня до даты выезда.
Администрация (организатор) образовательного учреждения может заключить договор с перевозчиком после получения разрешения районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования на выезд.
Администрация образовательного учреждения не позднее трех рабочих дней до даты отправления после заключения договора с перевозчиком предоставляет дату отправления и маршрут следования, а также список всех пассажиров, сведения о автобусы и подает бланк заказа в Государственную службу безопасности дорожного движения МВД.
После этого экскурсии или туристические поездки может организовать Государственная служба безопасности дорожного движения МВД, выделив для сопровождения детей специальный персонал.
Для того чтобы взять детей в путешествие, необходимо выполнить ряд действий. Самовольное взятие школьников на экскурсии или туристические поездки может стать поводом для ответственности. Поэтому необходимо быть очень бдительными в этом вопросе.