Direktor o‘rinbosarlarining ma’naviyat-ma’rifat kengashiga hisobot berish tartibi bekor qilingan
Ayrim hududlarda tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashlari hali ham ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlardan hisobot talab qilib, ularning faoliyatiga aralashayotgani haqida murojaatlar yetib kelmoqda.
Shuni alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni bilan quyidagi tartiblar butunlay bekor qilingan:
–umumta’lim muassasalari direktorlarining ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosarini lavozimga tayinlashni tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat markazi tavsiyasiga asosan amalga oshirish;
–direktorlarining ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari yil yakuni bo‘yicha tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashiga hisobot berishi va hisobot natijasiga ko‘ra ularning faoliyatiga baho berib borish tartibi.
E’tibor bering, yuqoridagi tartib 2021-yil 1-yanvardan boshlab Prezidentning 2020-yil 6-noyabrdagi PF-6108-son Farmonining 11 va 14-bandlari bilan tartibga solingan edi.
Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni bilan esa PF-6108-son Farmonining 11 va 14-bandlari bekor qilib yuborilgan. Ya’ni, hozirgi kunda ushbu tartib amalda mavjud emas.
Bu tartibning joriy qilinishi direktor o‘rinbosarlariga juda katta mustaqillik berdi. Endilikda ma’naviyat-ma’rifat kengashi topshiriqlarini bajarmagani uchun o‘rinbosarlarni direktordan boshqa hech kim jazolay olmaydi.

Отменен порядок отчетности заместителей директора перед Советом Духовности и Просвещения.
В некоторых регионах районные (городские) духовно-просветительские советы продолжают требовать отчеты от заместителей руководителей по духовно-просветительской работе и продолжают получать жалобы на вмешательство в их деятельность.
Следует отметить, что Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ-79 от 26 мая 2023 года полностью отменены следующие процедуры:
–осуществление назначения заместителя директора общеобразовательного учреждения по духовно-просветительской работе по представлению районного (городского) духовно-просветительского центра;
–порядок отчета заместителей директора по духовно-просветительской работе перед районным (городским) духовно-просветительским советом по итогам года и оценки своей деятельности по результатам отчета.
Обращаем ваше внимание: Указанная процедура регламентирована пунктами 11 и 14 Указа Президента № ПФ-6108 от 6 ноября 2020 года начиная с 1 января 2021 года.
Пункты 11 и 14 Указа № ПФ-6108 отменены Указом Президента № ПФ-79 от 26 мая 2023 года. То есть в настоящее время этой процедуры на практике не существует.
Введение этой процедуры дало большую независимость заместителям директора. Теперь никто, кроме директора, не может наказать депутатов за невыполнение задач духовно-просветительского совета.