Direktor o‘rinbosarlarining ma’naviyat-ma’rifat kengashiga hisobot berish tartibi bekor qilingan
Ayrim hududlarda tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashlari hali ham ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlardan hisobot talab qilib, ularning faoliyatiga aralashayotgani haqida murojaatlar yetib kelmoqda.
Shuni alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni bilan quyidagi tartiblar butunlay bekor qilingan:
–umumta’lim muassasalari direktorlarining ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosarini lavozimga tayinlashni tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat markazi tavsiyasiga asosan amalga oshirish;
–direktorlarining ma’naviy ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari yil yakuni bo‘yicha tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashiga hisobot berishi va hisobot natijasiga ko‘ra ularning faoliyatiga baho berib borish tartibi.
E’tibor bering, yuqoridagi tartib 2021-yil 1-yanvardan boshlab Prezidentning 2020-yil 6-noyabrdagi PF-6108-son Farmonining 11 va 14-bandlari bilan tartibga solingan edi.
Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni bilan esa PF-6108-son Farmonining 11 va 14-bandlari bekor qilib yuborilgan. Ya’ni, hozirgi kunda ushbu tartib amalda mavjud emas.
Bu tartibning joriy qilinishi direktor o‘rinbosarlariga juda katta mustaqillik berdi. Endilikda ma’naviyat-ma’rifat kengashi topshiriqlarini bajarmagani uchun o‘rinbosarlarni direktordan boshqa hech kim jazolay olmaydi.

The reporting procedure of deputy directors to the Council of Spirituality and Enlightenment has been canceled
18:00 / 15.03.2024
3.03k
In some regions, district (city) spiritual-enlightenment councils are still demanding reports from deputy directors of spiritual and educational affairs and are still receiving complaints about interfering in their activities.
It should be noted that by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-79 dated May 26, 2023, the following procedures were completely canceled:
–implementation of the appointment of the deputy director of general educational institutions for spiritual and educational affairs based on the recommendation of the district (city) spiritual and educational center;
–the procedure for the deputy directors for spiritual and educational affairs to report to the district (city) spiritual and educational council at the end of the year and to evaluate their activities based on the results of the report.
Please note: The above procedure was regulated by paragraphs 11 and 14 of Presidential Decree No. PF-6108 dated November 6, 2020 starting from January 1, 2021.
Paragraphs 11 and 14 of Decree No. PF-6108 were canceled by Presidential Decree No. PF-79 dated May 26, 2023. That is, at present this procedure does not exist in practice.
The introduction of this procedure gave great independence to the deputy directors. Now, no one but the director can punish the deputies for not fulfilling the tasks of the spiritual-enlightenment council.