O‘quvchilarga dars vaqtida telefondan foydalanishiga qonuniy taqiq qo‘yildi — Qozog‘iston
Qozog‘istonda maktab o‘quvchilarining dars vaqtida smartfondan foydalanishiga qonuniy taqiq joriy qilinmoqda. Tegishli qonunni Prezident Qosim-Jomart Toqayev imzoladi, deb xabar bermoqda Tengrinews.kz.
“Taʼlim, tarbiya va bolalar xavfsizligi masalalari toʻgʻrisida”gi qaror bilan Qozog‘istonning “Taʼlim toʻgʻrisida”gi Qonuniga yangi norma kiritilmoqda. Endilikda o‘quvchilarning huquqlari va majburiyatlari bandiga quyidagi norma qo‘shilmoqda:
“Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilarning dars jarayonida uyali aloqa qurilmasidan foydalanishiga yo‘l qo‘yilmaydi, qisqa muddatli o‘quv rejalarida ta’lim maqsadlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno”.
O‘quvchilarga dars vaqtida smartfonlardan foydalanish taqiqlanishi dars davomida o‘quvchilarning ham, o‘qituvchining ham chalg‘imasligi uchun zarur deya asoslangan. O‘tgan yilning dekabr oyida Qozog‘iston Xalq ta’lim vaziri G‘ani Beysembayev smartfonlar bolalarni ta’lim jarayonidan chalg‘itishini ta’kidlagandi.
“Bu ota-onalar va oʻqituvchilarning ariza va shikoyatlari natijasida koʻrilgan chora. Yana shuni taʼkidlab oʻtamizki, smartfondan faqat dars vaqtida foydalanish taqiqlanadi. Darsdan darsdan tashqari vaqtlarda o‘quvchi ota-onasi bilan mobil telefon orqali bog‘lanishi mumkin. Bu dars davomidagi cheklov xolos”, deb tushuntirdi vazir G‘ani Beysembaev.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasi tomonidan joriy yilning 22-yanvar kuni taʻlim muassasalarida oʻquvchi va oʻqituvchilar tomonidan mobil telefonlardan foydalanish tartibiga rioya etilishini qatʻiy nazorat qilish boʻyicha topshiriq berilgandi.

Kazakhstan is introducing a legal ban on the use of smartphones by schoolchildren during classes. Tengrinews.kz reports that President Kasim-Jomart Tokayev signed the relevant law.
With the decision "On issues of education, upbringing and children's safety", a new norm is included in the Law "On Education" of Kazakhstan. Now the following norm is added to the clause of students' rights and obligations:
"In general secondary educational institutions, pupils and students are not allowed to use mobile communication devices during the educational process, except for cases provided for educational purposes in short-term curricula."
Prohibition of students from using smartphones during the lesson is based on the fact that it is necessary for the students and the teacher not to be distracted during the lesson.
In December of last year, the Minister of Public Education of Kazakhstan, Ghani Beysembayev, stated that smartphones distract children from the educational process.
"This measure was taken as a result of applications and complaints of parents and teachers. We also emphasize that the use of smartphones is prohibited only during class. Students can contact their parents by mobile phone outside of class. This is only a restriction during the lesson," Minister Ghani Beysembaev explained.